Ані багатство, ані влада, ані могутність і сила не окупить глупоти й не заступить мудрости; без мудрости сила чи значення буде в найліпшім разі робити враження якогось фізичного рідкісного явища, а лише мудрість буде імпонуючим духовним людським явищем.
Андрей Шептицький, предстоятель Української Греко-Католицької Церкви, Митрополит Галицький та Архієпископ Львівський

Головна оперна інтрига

Оксана Линів стане першою жінкою-диригенткою найпрестижнішого оперного фестивалю світу
22 вересня, 2020 - 16:56

Новина, що в 2021 році на Байройтському оперному фестивалі за диригентським пультом вперше стоятиме жінка, сколихнула культурний світ ще на початку минулого сезону. Керівниця фесту і правнучка композитора Катаріна Вагнер до останнього тримала в таємниці ім’я диригентки, як головну оперну інтригу року, яка є революційним прецедентом зламу гендерних стереотипів. 20 вересня в офіційному інтерв’ю Катаріна Вагнер нарешті оприлюднила ім’я Оксани Линів, як першої жінки-диригента від заснування фестивалю.

Честь відкривати Вагнерівський фестиваль наступного року прем’єрою «Летючого Голландця» отримала саме українська диригентка Оксана Линів, яка стане першою жінкою-диригентом в 145-літній історії Байройтського театру.

Байройтський оперний фестиваль був заснований у 1876 році у новозбудованому оперному театрі з унікальною акустикою, аналогів якій нема в світі, спроектованому за власною ідеєю відомого німецького композитора Ріхарда Вагнера. За роки свого існування фест став центральною мистецькою подією Німеччини і відігравав велику культурно-політичну роль на мапі світу. Щорічне відкриття фестивалю традиційно проходить за участі канцлерки Німеччини Ангели Меркель, серед численних почесних гостей — ведучі політики світу, зірки кіно— та театрального мистецтва.

Вагнеріанці зі всього світу здійснюють паломництво на фестиваль, щоб долучитися до цієї унікальної оперної традиції. Отримати запрошення вагнерівського фестивалю є великою честю та особливим визнанням для кожного музиканта. За диригентським пультом байройтського театру стояли найвидатніші диригенти минулого та сучасності.

Оксана Линів — видатна українська диригентка, яка працює з найбільшими оперними театрами та відомими оркестрами у всьому світі, серед них: Баварська державна опера, Берлінська державна опера, Gran Teatre del Liceu Barcelona, Theater an der Wien, Державна Опера Штутгарта, Франкфуртська Опера, Королівська шведська опера, Львівська національна опера, Одеська національна опера та багато інших, оркестри Bayerisches Staatsorchester, Staatskapelle Berlin, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, RSO-Wien, Mьnchner Philharmoniker, Orchestra Philharmonie Luxembourg, Dьsseldorfer Symphoniker, Graz Philharmonic Orchestra, Toulon Opera orchestra та ін. З 2014 по 2017 працювала музичним асистентом музичного директора Баварської державної опери Кирила Петренка. З 2017 по 2020 рік була головною диригенткою Опери та Філармонійного оркестру у Граці, Австрія.

Паралельно з блискучою міжнародною кар’єрою Оксана Линів палко опікується розвитком класичної музики в Україні та відома як посол культури України у світі. Нагадаємо, у  2016 р.  Линів ініціювала заснування Міжнародного фестивалю класичної музики LvivMozArt у Львові, яким з того часу успішно керує як арт-директор. Фестиваль став культурною подією інтернаціонального масштабу в Україні та у 2019 році увійшов до об’єднання європейських оперних фестивалів та організацій, дотичних до історії сім’ї Моцартів European Mozart Ways. Також у 2016 році з ініціативи Оксани Линів був заснований Молодіжний симфонічний оркестр України / YsOU, перший і єдиний молодіжний оркестр, який об’єднує юних музикантів з усієї України. Оксана Линів активно популяризує українську музику та часто виконує твори українських композиторів в концертних програмах по всьому світі.

Ольга СТЕЛЬМАШЕВСЬКА. Фото з особистого архіву Оксани Линів
Газета: 
Рубрика: