Воля, визволення - от той конечний прапор, до якого тягнеться все, до якого прагнуть і вояки з мечами, і моралісти з заповітами, і поети з віршами.
Василь Липківський, український релігійний діяч, церковний реформатор, педагог, публіцист, письменник і перекладач, творець і перший митрополит Української Автокефальної Православної Церкви.

«Громадянин Кейн» — кращий американський фільм

7 липня, 1998 - 00:00


Американський інститут кінематографії оприлюднив список ста кращих фільмів, знятих у США з 1896 по 1996 рік. Фахівцям, прямо скажемо, було з чого вибирати: за цей період в Америці було зроблено понад 40 тисяч кінокартин. Авторитетна комісія кінокритиків відібрала серед них 400, на її думку, кращих кінострічок, надавши незалежному журі, до якого, зокрема, входили Білл і Гілларі Клінтон, можливість визначити «золоту сотню».

Кращим фільмом в історії американської кінематографії визнано «Громадянин Кейн» Орсона Уеллса. Цікаво, що ця драма про одержимість честолюбством і трагічну ілюзію влади та багатства отримала 1941 року всього один «Оскар», та й то за сценарій, що, проте, не перешкодило картині й досі залишатися одним із вершинних досягнень світового кінематографа. Другий рядок у «золотій сотні» посіла «Касабланка» Майкла Кертіса, третій — «Хрещений батько» Френсіса Копполи. До десятки кращих також увійшли «Віднесені вітром», «Лоуренс Аравійський», «Чарівник із країни Оз», «Випускник», «На набережній», «Список Шиндлера» та «Я співаю під дощем».

Вже з цієї десятки видно, що журі, виносячи остаточний вердикт, віддавало перевагу передусім драмам. У «золотій сотні» понад половину картин цього жанру. Крім того, експерти відзначили 11 комедій, 9 історичних фільмів про війну, по 8 мюзиклів і вестернів, по 4 науково-фантастичних фільми й трілери, а також 2 мультфільми, звісно, діснеєвських — «Білосніжна й сім гномів» та «Фантазія».

Абсолютним лідером серед режисерів, чиї картини репрезентовано в «золотій сотні», напевно, закономірно є Стівен Спілберг (Україну це повинно особливо тішити, оскільки некоронований король Голлівуду походить із роду одеських євреїв, котрі емігрували за океан на початку сторіччя). Крім «Списку Шиндлера», що ввійшов у першу десятку, серед ста кращих фільмів американського кіно фігурують ще чотири картини Спілберга. Чотирма картинами репрезентовані в «золотій сотні» й класики світового кіно Альфред Хічкок і Білл Уайлдер.

Олександра ЛОЗОВСЬКА
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ