Всяка денаціоналізація зводиться до поганого виховання, до моральної недуги...
Олександр Потебня, видатний український мовознавець, філософ, фольклорист, етнограф

Кобилянська крізь призму часу

19 і 20 жовтня чернівчани побачать прем’єру вистави «Земля» (це вже втретє звертаються земляки до спадщини письменниці)
16 жовтня, 2013 - 11:04
РЕПЕТИЦІЯ: АКТРИСА ДІНА АНЕПСЬКА ДОСЛУХАЄТЬСЯ ДО ПОРАД РЕЖИСЕРА МИРОСЛАВА ГРИНИШИНА / ФОТО З САЙТА DRAMTHEATER.CV.UA

Нинішній 2013 рік знаковий тим, що 27 листопада відзначатимемо 150 років від дня народження великої буковинки. Світова та українська громадськість готує низку заходів до ювілею письменниці: наукова конференція у Чернівецькому національному університеті ім. Ю. Федьковича, видання десятитомника творів О. Кобилянської, в Румунії, в Інституті слов’яністики Бухарестського університету, — представницький форум за участю вчених України, велике свято відбудеться у місті Гура-Гуморулуй (де народилася О.Кобилянська). Герої творів письменниці постануть відразу на сцені двох театрів. Адже саме захоплення театром позначилося на літературній творчості письменниці. Її повісті та оповідання дуже близькі до драматургічних творів. Сюжети сповнені драматизмом і насичені майстерно виписаними діалогами. Персонажі наділені індивідуальними рисами характеру, драматичні колізії побудовані за усіма законами драми. Це відчувала і сама Кобилянська. Тому ще за її життя були спроби інсценізації деяких творів. Так, на прохання Ольги Юліанівни ще 1913 року Леся Українка мала намір інсценізувати повість «У неділю рано зілля копала...» Проте, незважаючи на деякі напрацювання  і розробки першої дії, хвороба завадила цим планам. Далеко не всі інсценізації її творів були втілені на сцені чи видані окремо як п’єси.  До того ж, попри численні спроби  інсценізації її творів, за життя Ольга Кобилянська так і не побачила своїх героїв на театральній сцені!

Так, центральною подією  для румунських театралів стала недавня прем’єра Ботошанського театру ім. М. Емінеску вистави «Принцеса» («Царівна») за повістю «буковинської горлиці», яку театр підготував до ювілею. Ініціатором цієї творчої роботи є Генеральне консульство України в Сучаві та Союз українців Румунії, який об’єднує тамтешню  українську діаспору. Автор п’єси — чернівецький драматург Василь Довгий (за його спільним із Валентиною Лебедєвою сценарієм 20 років тому вийшов телесеріал «Царівна». Режиссер  Сергей Туряниця. — Авт.). І ось герої повісті вперше вийшли на румунську театральну сцену і глядачі отримали можливість познайомитися з творчістю письменниці. Переклад  здійснив відомий румунський письменник, який живе в Негостині Сучавського повіту, Іван Кидищук. Режисер — директор і художній керівник Ясського музично-драматичного театру Аді Карауляну.

До ювілею своєї патронеси Чернівецький обласний академічний український музично-драматичний театрі ім. О.Кобилянської представить на суд глядача виставу «Земля» (за однойменною  повістю класика) та фотовиставку «Життя творів Ольги Кобилянської на сцені театру». Це вже третя постановка інсценізації повісті. Нагадаємо, вперше герої  «Землі» з’явилися на буковинській сцені ще  1947 року. Інсценізацію й постановку спектаклю здійснив художній керівник театру Василь Василько, сценічне оформлення-художника  Плаксія. У виставі вперше яскраво засяяли зірки акторів буковинської сцени — В. Сокирка (Івоніка) , Ю. Величка, П. Міхневича, М. Кисельової та К. Ципи. Вони створили блискучий мистецький ансамбль, а вистава стала визначною подією не тільки в громадському житті краю, а й в житті творчого колективу, оскільки започаткувала театральний літопис Буковини (в 1954 р. театру було присвоєно ім’я О. Кобилянської).

Вдруге Чернівецький театр звернувся до інсценізації В. Василька  1980 року. Режисер Є. Золотова, продовжуючи закладені ним традиції, за допомогою сучасних  засобів сценографії (В. Лассан) створила символічний образ вистави, де акценти було зроблено на важливих ідейно-художніх епізодах. Постановники вдалися до лаконічної, образної та функціональної сценографії. На перший план виступили людські характери, створені акторами театру і, насамперед, образ Івоніки у виконанні П. Нікітіна.

І ось 19 жовтня вистава «Земля» знову постане на чернівецькій сцені. Але вже в іншому режисерському баченні (постановник  Мирослав Гринишин, Київ).

— Ідея постановки «Землі» у першу чергу — відголосок зі шкільних часів, коли читав повість Ольги Кобилянської. У пам’яті залишилася яскрава драматургія — характери та сюжет. Мене сьогодні цікавить не так обрядовість, як характери, природа поведінки героїв, те, що їх штовхає на той чи інший вчинок, — розказав Мирослав ГРИНИШИН. — «Земля» (для мене) — це історія насамперед Сави. Ми трохи вийшли за рамки повісті й від теми братовбивства, яка хоч і присутня на сцені, але не домінує. Глядачі побачать багато паралелей із сучасною молоддю: її ставлення до сім’ї, життя, друзів та самого себе. Мені надзвичайно приємно працювати у Чернівцях над цією постановкою, адже ставити «Землю» О. Кобилянської на Буковині — це все одно, що ставити «Кармен» у Севільї!

Цілком можливо, що це буде новий, крізь призму свого часу, погляд буковинських митців на твір Ольги Кобилянської. Принаймні, на це сподіваються глядачі та шанувальники творчості письменниці.

Марія Вишневська, Чернівці
Газета: 
Рубрика: