Найстрашніші в житті ті люди, які прочитали одну книжку. З людиною ж, яка багато читає, завжди матимеш про що поговорити, і тобі поруч з нею нічого не загрожуватиме.
Іван Малкович, український поет і видавець, власник і директор видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»

Кольорові експерименти

Кілька забутих технік малювання, що допоможуть згаяти карантинні вечори
6 квітня, 2021 - 10:13
ВЕЛИКОЮ ПЕРЕВАГОЮ КАВИ ЯК МАТЕРІАЛУ ДЛЯ МАЛЮВАННЯ Є НАДЗВИЧАЙНА ПЛАСТИЧНІСТЬ, ТОБТО ПРИ ПОТРЕБІ ЇЇ МОЖНА ДОСИТЬ ЛЕГКО ВИМИТИ ЗА ДОПОМОГОЮ ВОДИ. ЦЕ ДОЗВОЛЯЄ КОРЕГУВАТИ МАЛЮНОК І ДОСЯГАТИ НАЙКРАЩОЇ ПЕРЕДАЧІ КОЛЬОРІВ

У часи пандемії, карантинів і самоізоляції, коли люди позбавлені можливості вести той спосіб життя, до якого вони звикли, дуже тяжко зберігати психологічний баланс. І саме тому в нагоді дуже згодиться винахідливість та вміння зайняти самого себе. Адже не можна весь час їсти і дивитися серіали. Можливо, варто звернути увагу на старе як світ, але не менш цікаве заняття, — малювання. Тим більше, що сучасні ресурси і напрацювання роблять це легким і доступним, під силу абсолютно всім, навіть тим, хто вважає себе позбавленим пластичних здібностей.

ФАРБОВЕ РОЗМАЇТТЯ

Наприклад, на полицях книгарень багато розмальовок, які виконані з надзвичайною майстерністю і які викликають захват самі по собі. А ми ж бо маємо можливість взятися за олівці і всі ці дива — чарівні сади, ліси чи моря розфарбувати, зробити неповторними. Фахівці твердять, що подібне заняття ще й допомагає розслабитися, вчить концентрувати увагу, розвиває добрий смак.

Не менш цікавим і легким є малювання по номерах. Купивши таку забавку, кожен охочий має можливість почути в собі маляра. Прекрасні твори мистецтва, неймовірні пейзажі, натюрморти, портрети, анімацію можна намалювати, дотримуючись інструкції, водячи пензликом по зображенню. Гарантованою нагородою буде прекрасний витвір мистецтва, що прикрасить домівку, або стане чудовим подарунком.

Для більш творчих і цікавих існують численні відеоуроки, як малювати традиційними способами — акварелями, олійними фарбами, акрилом, гуашшю, темперою, пастелями, акварельними олівцями, звичайними олівцями, вугіллям. Багато професійних художників викладають, для прикладу, на YouTubе свої відеоуроки, де вони покроково показують, як створити чудову картину. Треба мати тільки час, щоб глянути відео, терпіння і бажання, щоб повторити дії вчителя і створити свій власний шедевр.

Для тих же, хто любить поексперементувати, теж не бракує викликів. Мистецтво виходить за межі академій і професійних шкіл, змінюються його критерії, вітаються пошуки нових доріг у творчості. Перспективи в цих пошуках безлімітні і тому дають доступ до сфери мистецтва фактично кожному бажаючому, людям з поза обмеженого кола професійних художників. Варто згадати творчість Баскії чи Ворхола — чи нагадували вони ті речі, які ми традиційно називали мистецтвом до тих пір? А пісуар Дюшана — він став свого часу революцією в сфері мистецтва, хоча створення даного твору вимагало від його автора тільки зусилля піти в магазин і купити пісуар, який згодом здійснив переворот у креативному мисленні. Так само один з теоретиків і практиків мистецького руху на початку ХХ століття Жан Дюбуффе, який малював, серед іншого, рідким асфальтом, стверджував, що найкраща творчість у божевільних, бо вони не вдають, а вимальовують свою душу. Тож в час карантину шлях до експериментів і творчих пошуків всередині себе нам відкрито.

КАВА І ВИНО В ПОМІЧ

З того цікавого, з чого варто почати і що кожен має під рукою, — кава. Техніка малювання кавою досить популярна останнім часом. Для цього треба мати тільки цупкий папір, пензлики і розчинну каву. Потім можна почати експерименти: або створити розчини різної гущини і малювати як акварельними фарбами, накладаючи шари від найсвітлішого до найтемнішого, або просто вилити вміст своєї чашки ароматного напою на папір і розвивати далі той сюжет, який ми там побачимо.

Інша цікава техніка — малювання вином. Напій має кольоризуючі властивості і при правильному застосуванні жаль від надужиття цінного продукту перетвориться в гордість за результат своєї творчості.

Деякі творці примудряються малювати шафраном, особливо популярними результати таких робіт є серед прихильників екологічних продуктів.

Також ще з дитинства мені пригадується малювання чаєм, різними крупами. У цьому випадку, звісно, використовується не рідина, а сам продукт в твердому вигляді. Тоді малюється контур зображення, який потім покривається клеєм, а потім на поверхню сипеться матеріал того кольору, що вимагає задум творця. Пізніше треба струсити надлишки матеріалів, що не прикріпилися, — і витвір готовий.

З цікавих технік, що вимагають трохи інвестицій, можна назвати малювання спиртовою тушшю. Для цього необхідний спеціальний повністю штучний папір, спиртовий розчин і, власне, кольорові туші. Після зволоження паперу спиртовим розчином на поверхню в довільний спосіб наносять туш. Є різні кольори, тому можна експериментувати — як всі кольори використовувати за раз, так і наносити поетапно. Після нанесення кольорів з допомогою фену для волосся туш сушать, вона при цьому розтікається, творячи різні химерні візерунки. На цьому можна експеримент закінчити, але можна й продовжити, повторивши процедуру. При використанні цієї техніки художник має мінімальний вплив на результат своєї роботи, а тому якісь особливі здібності від нього не вимагаються. Результатом цього акту творчості стане цікава абстракційна праця, аналогів котрої неможливо знайти і яку вже ніхто ніколи не зможе повторити. Якщо ж робота не сподобається, її можна стерти з допомогою спирту і почати все спочатку.

ТЕХНІКА ЯПОНСЬКИХ ІМПЕРАТОРІВ

Іншою цікавою технікою малювання, яка, до того ж, має давнє коріння, є ебру. Традиційно вважається, що то турецька техніка, однак знавці твердять, що коріння її в Японії і що прийоми цього способу малювання використовувались для розмальовування кімоно японських імператорів. В Європі цей прийом був знайомий з XV ст. Як би там не було, тепер ми також можемо проекспериментувати з цим незвичайним видом мистецтва — малюванням на воді. Найважливіше, що від нас не вимагаються жодні знання пропорцій, перенесення на папір перспективи і гри світла й тіні.

Для ебру необхідна загущена вода — для її приготування використовують порошковий згущувач води, спеціальні фарби для ебру, лоток для води, піпетку, пензлики, шило, можна теж спробувати гребінці. Маючи ці всі матеріали, можна приступати до роботи — на воду консистенції густого кисілю капають фарбами, які починають розпливатися, створюючи фон. Фарби також існують багатьох кольорів, тож поле для експериментів широке. Далі можна з допомогою пензлика чи піпетки наносити на поверхню води кольорові плями, які пізніше моделюються з допомогою шила чи гребінця. Результат цієї творчості вражає оригінальністю і неповторністю кінцевого виробу. Пізніше до поверхні води прикладається лист паперу і обережно здіймається, краї нашого лотка допомагають позбутися надлишку рідини.

У результаті ми матимемо чудово декорований папір, який потім можна використати як окремий абстрактний образ, взявши його в раму, але і як декораційний папір, що послужить для різних креативних цілей — чи то як матеріал для саморобної листівки, чи обкладинка для книги. Говорять, що майстри вміють переносити малюнок на шкіру, тканину та інші поверхні. Але і на папері праці виглядають гідними подиву.

Отже, варто користуватися можливостями, що дає нам вільний час, та розвивати свої творчі здібності.

Яніна БУТЕНКО
Газета: 
Рубрика: