Мене вчили і я вчив, що сенс життя в творенні добра людям, у піднесенні матеріального та культурного рівня народу, у пошуках істини, у боротьбі за справедливість, національну гордість та людську гідність.
Олекса Тихий, український дисидент, правозахисник, педагог, мовознавець, член-засновник Української Гельсінської групи

Коротко / Культура

21 жовтня, 2011 - 00:00

Відчути пульс життя

У Музеї сучасного мистецтва України триває виставка «Генезис-2» Оксани Чепелик. З роботами видатної майстрині можна ознайомитися до 30 жовтня, завітавши на вернісаж. Ця художниця поєднує науку й мистецтво, традиційні та новітні технології у візуальному мистецтві, відкриває перед глядачем небачені ракурси й можливості нового осмислення буття. Проект «Генезис-2» об’єднує живописні цикли «НЕМОВляЛЬКА»/ «BABY_DOLL» (2007 — 2008 рр.), «Сонографія» (2009 р.) та «Техногенезис» (2010 — 2011 рр.). За словами Оксани Чепелик, представлені живописні роботи можна розшифровувати як «гени, які контролюють транскрипцію відкритої рами зчитування соціальної сфери». Нині творчість О. Чепелик добре знають у світі. На відкритті виставки у Києві директор музею Євген Солонін зазначив, що нова добірка робіт художниці виявилася грандіозною й гідною ювілею, який пані Оксана відзначила цього року. Академік Віктор Сидоренко, директор Інституту проблем сучасного мистецтва, перерахувавши головні досягнення знаної співробітниці інституту, відзначив, зокрема, її унікальність, розвиток поза будь-якими напрямками й течіями у мистецтві. І справді, Оксана Чепелик сама вибрала тематику і знайшла оригінальне художнє втілення своєму задуму. Її багаторічна фундаментальна праця базується на наукових дослідженнях, які вона здійснює в Каліфорнійському університеті Лос-Анджелеса (США), куди її запросили як двічі лауреата премії Фулбрайта і де вона отримала нагороду американської премії незалежних проектів «Артс Лінк«(2007). Вправно володіючи технічними засобами виразності, серед яких — фото, відео, документальне кіно, Оксана Чепелик більше акцентує на етичних, філософських і соціальних аспектах культури. Її, як жінку і мати, хвилюють болючі питання людства, пов’язані зі зменшенням народжуваності й ускладненням виживання. «Мультимедійний проект «Генезис» можна розглядати як послання, що стосується загрози життю на Землі», — декларує художниця. Тільки висловлюючи солідарність з такою громадянською позицією, можна оцінити своєрідну естетику живопису Чепелик, де звиваються крихітні тільця новонароджених, де розглядаєш ледь помітну межу між стереотипом ляльки й непевною мімікою становлення і де в технічних лаштунках підтримується пульс життя. Цей пульс має бути вічним! Повідомляє Олена ГОЛУБ.

Нові Ромео і Джульєтта

Третього листопада на екрани України вийде нова картина іспанського режисера Фернандо Гонзалеза Моліни «Три метри над рівнем неба» (ремейк однойменного італійського фільму 2004 р., знятого за романом Фредеріко Моччіа), яка на перший погляд може здатися черговою історією про перше кохання. Головна героїня Баббі — скромна дівчина з сім’ї середнього достатку, втілення доброти і цнотливості, а він — Аче — гарячий парубок, що живе на межі здорового глузду, схильний до ризику і небезпеки. Вони з двох різних галактик, але одного дня їхні долі перетнулися. Обоє шаленіють від кохання і насолоджуються своїм щастям, якому не судилося тривати довго. Акторський дует жагучого красеня Маріо Касаса (Аче) і чарівної Марії Вальверде (Баббі) не залишить байдужими глядачів, хоча критики можуть сказати, що іспанці просто перезняли легендарний шекспірівський сюжет «Ромео і Джульєтти» на свій лад, — повідомляє Аліса АНТОНЕНКО.

У Києві виступить знаменита Кейко Матсуї

31 жовтня в Палаці «Україна» Кейко Матсуї представить меломанам свій новий альбом «The Road...», композиції з якого будуть виконані в супроводі оркестру. Кейко підкорила світову публіку віртуозністю виконання і легкими, вишуканими джазово-орієнтальними мотивами. Її музика не знає кордонів, а поєднання стилів зробили композиції справді унікальними. Кейко Матсуї виступала з такими відомими особистостями, як Стіві Уандер, Майлс Дейвіс, Х’ю Масекела та Боб Джеймс. Стиль, у якому грає Кейко, критики називають «сучасним джазом» або «музикою для дорослих». Він поєднує в собі прозору й чисту імпровізацію виконання, яка інколи переходить в майже безсумнівний джаз, інколи в лаунж, а інколи в new-age. Одним із найбільш важливих і впізнаваних елементів музики Кейко Матсуї є її талант написання незабутніх мелодій, які вона описує як «дзеркало або віддзеркалення себе у будь-який момент». Альбом «The Road...» — це колекція вічних, пристрасних, емоційних та екзотичних мелодій, сповнених гармонії й загальних ритмів. Японська піаністка Кейко Матсуї досить часто відвідувала Україну з сольними концертами, які завжди проходили з аншлагами, і кожного разу вона підносить слухачам сюрпризи, — повідомляє Аліса АНТОНЕНКО.

Герої Гоголя затанцюють

Уперше в Україні 1 листопада прославлений російський колектив — Балет Ігоря Моїсєєва покаже виставу, створену за мотивами творів Миколи Гоголя на музику Модеста Мусоргського «Ніч на Лисій горі». Україна для колективу не просто одна з гастрольних країн, а Батьківщина засновника Державного ансамблю народного танцю Ігоря Олександровича Моїсєєва. Тут, у Києві, 1906 року він з’явився на світ у родині збіднілого дворянина, потомственого юриста. Патріарх народного танцю, знаменитий хореограф і танцівник прожив яскраве творче життя, залишивши в спадщину колектив, що увійшов до Книги рекордів Гіннесса й нині носить його ім’я. (Моїсєєв помер 2 листопада 2007 р., проживши 101 рік!). Гастролі всесвітньо відомого, унікального колективу відбудуться в рамках всеукраїнського туру: 2 листопада артисти виступлять в Одесі (Театр музичної комедії ім. Водяного), 4 листопада — в Дніпропетровську (Театр опери та балету), а 5 листопада — в Харкові (Театр опери і балету). Нинішній рік для Балету Ігоря Моїсєєва ювілейний (колектив відзначає 75-річний сезон, який присвячує 105-річчю з дня народження засновника ансамблю, його беззмінного керівника впродовж 70 років (!), лауреата американської премії «Оскар» у сфері танцю (1961 і 1974 рр.). Одноактний балет «Ніч на Лисій горі» — свято народного танцю, драйв і енергія, втілена майстерністю артистів на сцені. Це найближчий до Гоголя твір у плані хореографії. До речі, лібрето до балету «Ніч на Лисій горі» написав сам Ігор Моїсєєв. У основу сюжету покладені дитячі враження хореографа від українських танців. Балет складається з двох картин: народні гуляння на основі етномузики та справжній шабаш відьом на музику Мусоргського. Нині в складі трупи виступає 85 високопрофесійних танцівників-акторів, повідомляє Аліса АНТОНЕНКО.

Рекордні пожертви Метрополітен-опера

Нью-Йоркський театр Метрополітен-опера минулого фінансового року зібрав рекордну суму пожертвувань у розмірі 182 мільйони доларів! Як повідомляє The New York Times із посиланням на дані театру, загальна сума внесків на 50% перевищила торішній показник. Крім того, Метрополітен-опера вперше за сім років удалося збалансувати бюджет. Частково театру допоміг прибуток, отриманий від ведення прямих трансляцій вистав у кінотеатрах. На цьому Метрополітен-опера заробила 11 мільйонів доларів, починаючи з 2006 року, коли й започаткувала цей проект. За словами генерального директора театру Пітера Гельба, пожертвування є визнанням досягнень артистів за останні роки. Метрополітен-опера ніколи в своїй історії не отримувала такі суми в подарунок. Проте, як зазначає видання, у театру ще залишилися фінансові проблеми, зокрема борг у розмірі 41 мільйон доларів. Торік також скоротилися продажі квитків. До речі, зауважує lenta.ru, одне з найбільших пожертвувань Метрополітен-опера отримав у березні минулого року. Енн Зіфф — вдова Вільяма Бернарда Зіффа-молодшого, відомого американського видавця, перерахувала театру 30 мільйонів доларів! Нагадаємо, що Нью-Йоркський музичний театр зазнає фінансових труднощів останні шість років; через кризу 2008 р. вони ще більше посилилися. Метрополітен-опера була змушена відмовитися від деяких високобюджетних постановок, а також скоротити на 10% зарплати керівництва. Може, українським театрам варто перейняти досвід закордонних колег із Метрополітен-опера?

Газета: 
Рубрика: