У тебе є вороги? Добре. Значить, у своєму житті ти щось колись відстоював
Вінстон Черчілль, британський політик та державний діяч, письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури

Коротко / Культура

7 грудня, 2011 - 00:00

Збагнути світи Олеся Бердника

У Житомирі відбувся VII Міжнародний мистецький благодійний фестиваль «Зоряна Україна» імені Олеся Бердника. Він приурочений до 85-річчя від дня народження визначного українського письменника, поета, мислителя, правозахисника і громадського діяча. Акція пройшла в приміщенні Обласної наукової бібліотеки імені О.Ольжича за участю українських та російських письменників, повідомляє УНІАН. У рамках фестивалю відкрито виставку «Зорі і терни Олеся Бердника», з якою присутніх ознайомила дружина письменника Валентина Сокоринська-Бердник. У експозиції, яка триватиме до 10 грудня, представлені фото письменника, його особисті речі, рукописи творів, публікації в пресі 1950 — 1960 років, перші видання книжок. Особливу увагу привертають мистецькі роботи О. Бердника, виготовлені під час його перебування в таборах, — картини, вироби з дерева , а також листування з дружиною й тюремні щоденники. Серед експонатів виставки — книжки, подаровані Олесю Берднику з автографами Юрія Гагаріна, фантаста Івана Єфремова та свідоцтво про реєстрацію громадської організації «Українська духовна республіка».Виставку доповнили картини одного з найвідоміших житомирських художників — Юрія Камишного . На фестивалі презентовано автобіографічний роман О.Бердника «Вічне начало», яким видавництво «Схід-Захід» започаткувало серію видань письменника. Сюжет психоаналітичної феєрії «Вічне начало» охоплює минуле, сучасне й прийдешнє Землі. Роман був задуманий Бердником ще в період ув’язнення в пермських таборах, на початку 1980-х. Там були написані й окремі епізоди книжки. Під час презентації роману у виконанні артистів Житомирського обласного музично-драматичного театру ім. І. Кочерги лунали вірші Бердника. Завершився фестиваль науково-практичною конференцією, літературними читаннями, а також циклом радіопрограм за творами письменника.

Відбувся фотоконкурс музейної кераміки

Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному започаткував проведення конкурсів керамологічних музейних експонатів національного масштабу — «КераМузЕк». Його мета — виявлення унікальних експонатів, які надійшли до музеїв нашої країни, популяризація здобутків українського гончарства та діяльності вітчизняних музеїв, з’ясування сучасного стану поповнення керамологічними експонатами фондових колекцій, заохочення до більш активного формування керамологічних колекцій в Україні. Цього року відбувся І Національний конкурс керамологічних музейних експонатів «КераМузЕк-2011». На виставці було представлено фото 68 експонатів (глечики, вази, куманці, барила, горщики, свічники, чайники, тикви, кахлі, декоративні композиції, скульптури тощо), які надійшли до музеїв упродовж 2010 року. Всі вони виготовлені з глини (глиняної, шамотної, фаянсової, фарфорової формувальних мас) із застосуванням як додаткових елементів дерева. Техніки формування експонатів — гончарний круг, гіпсова форма, ручне ліплення, ритування, лискування, димлення, тиснення та інші; технічні прийоми їх орнаментування — застосування ангобів, полив, емалей, пігментів, надполив’яних фарб тощо. У фотоконкурсі взяли участь 11 музеїв України. Твори оцінювалися в чотирьох номінаціях. Серед учасників були і музеї Київщини: другу та третю премії в номінації «Археологічна кераміка» отримав Археологічний музей Київського національного університету імені Тараса Шевченка; третю премію в номінації «Етнографічна кераміка» та другу премію в номінації «Академічна кераміка» здобув Національний музей українського народного декоративного мистецтва. ІІ конкурс «КераМузЕк-2012» проходитиме з 1 квітня по 30 червня, повідомляє Валентина КУЛЬБАКА.

Класика на новому асоціативному рівні

У виставковій залі «Хлібня», що в Національному заповіднику «Софія Київська», тривають передріздвяні музично-мистецькі зустрічі в рамках проекту «Відродження традицій Софії Київської». Суть проекту — у поєднанні класичної музики з виставками сучасних молодих художників. У перших двох частинах проекту вже взяли участь заслужений артист України Андрій Ільків, дипломант всесоюзного конкурсу Наталя Ільків, лауреат міжнародних конкурсів В’ячеслав Зубков, а також художниця Аничка Колос, Зінаїда Ліхачова та Едуард Приходько. Із трьох запланованих концертів відбулося вже два. Сьомого грудня відбудеться третій концерт — Cоntent.ua. Цього вечора лунатимуть твори винятково українських композиторів — М. Скорика, Р. Глієра, Ю. Мейтуса, Є. Станковича, В. Сильвестрова. Їх виконуватимуть заслужена артистка України Богдана Півненко (скрипка) та лауреат міжнародних конкурсів Катерина Кулікова (рояль). Художнім супроводом стане унікальний дует художниці Юлії Чемерис і парфумера Євгена Лазарчука. 12 живописних полотен, присвячених порам року, поєднаються із 12 запахами парфумів, спеціально створених для цих полотен. Ініціатори проекту мають на меті піднести сприйняття художнього твору на новий асоціативний рівень. — Ще три роки тому, коли ми починали створювати проект Culture for Community, люди в Україні були не навчені слухати класичну музику. Для сьогоднішньої публіки концерт уже пріоритетніший за, скажімо, похід до ресторану, — уважає куратор проекту Вікторія ЗУБЕНКО. — Тобто певне уявлення вже з’явилося, а тепер публіка має відчути музику. Адже зараз такий час, коли люди нічого не відчувають, натомість вони постійно повинні щось усвідомлювати. Те, що може дати класична музика в поєднанні з мистецтвом, народжує в серці щось грандіозне й позитивне. Це і є головною метою проекту.

Газета: 
Рубрика: