Мої дорогі! Поставте собі питання: що про вас одного дня скаже історія?
Йосип Сліпий, український дисидент, єпископ Української греко-католицької церкви, кардинал Римо-католицької церкви

Кожен має шанс!

12 грудня у Києві проєкт «Малі міста - великі враження» підсумує свою роботу
9 грудня, 2019 - 17:23

Ідея проєкту належить ГО «Інститут культурної політики». Головна ціль програми – підтримка населених пунктів із загальною чисельністю населення до 50 тис. осіб. Участь у конкурсі могли взяти культурно-мистецькі проекти від органів місцевого самоврядування, юридичних осіб всіх форм власності, творчих спілок, фізичних осіб-підприємців.

Було обрано74 переможця, але вдалося реалізувати 71 проект, оскільки три з різних причин не змогли впровадити грант у своїй громаді.

Важливе місце програми зайняли фестивалі, присвячені відомим особистостям – композиторам, скульпторам, письменникам, кіномитцям.

Яскраво заявили про себе маленькі містечка пов’язані з композиторами світової слави. В Устилу зі Волинської обл. розташований єдиний Музей-садиба Ігоря Стравінського в світі. Саме тут він проводив багато літніх канікул, збирав фольклорні матеріали і починав писати найкращі свої твори. Сьогодні будинок, який був збудований за ескізом композитора, відреставрований і має саме такий вигляд, який прагнув йому надати Стравінський. В рамках проекту Музей отримав новенький сайт. А 12 жовтня відбувся І Устилуг-Стравінський FEST, перший масштабний захід містечка.

Ще один потужний проєкт було реалізовано в Тульчині Вінницької обл. Тут вшанували пам'ять подільського Баха – Миколи Леонтовича. Саме в Тульчині протягом багатьох років творив український композитор і саме звідси випурхнула всесвітньо відома мелодія «Щедрик». В рамках проекту оновили Музей-квартиру М.Д. Леонтовича – нові стенди доповнили інтерактивними тач-панелями з великою кількістю інформації, провели косметичний ремонт всередині та на дворі, зробили онлан-платформу Музею. А також започаткували фестиваль «Від Щедрика до Carol of the bells».

Різножанровим проектом став опен-ейр в Годовиці, що поблизу Львова. UkrainianLive – гарна ініціатива менеджерів та музикантів Львівського органного залу, які відроджують українську музику. «Пінзель. UkrainianLive у Годовиці»- лише частина великого проекту, і був створений задля порятунку храму, де творив Йоган Георг Пінзель. Нині будівля в аварійному стані. 24 серпня тут відсвяткували День Незалежності із чудовою українською музикою, показом моди та арт-пікніком.

Варто згадати м. Вугледар, де відбувся єдиний проект програми з Донецької обл., присвячений відомому письменнику-сатирику Анатолію Овсієнко («Зцілення сміхом», 31 жовтня). А пам'ять П. Чайковського вшановував Омельник Полтавської обл. («Чарівна симфонія козацтва», 31 серпня - 1 вересня) та Кам’янка Черкаської обл. (ChildrenMusicPark, 17 листопада).

Наступний напрям програми - етно-фестивалі. Наприклад, етно-фестиваль «Чумацький шлях», Частина 1. Сіль відбувся 14 вересня в с. Красносілка Одеської обл. Фокусування на територіальних особливостях Куяльника та на ремеслах, які побутували тут,підкреслилочіткі орієнтири організаторів. В цей день мешканці села і області видобували сіль власноруч, ходили по воді, піднімалися у небо, змагалися та перемагали. І слухали українські сучасні гурти, хедлайнером концерту була Христина Соловій. Прекрасно, що проект триватиме далі, і вже у 2020 році можна буде відвідати Етно-фестиваль «Чумацький шлях», Частина 2. Земля.

м. НадвірнаІвано-Франківської обл.вже не вперше запросила до Пнівськогозамку Куропатви (ХV століття), де 23-24 серпня відбувся етно-фестиваль «ДженджурФист»–  чудове поєднання гуцульської тематики, середньовіччя, сучасного мистецтва, благодійних акцій, патріотичного спрямування.

Сіверщину у форматі «етно»продемонструвало с. СлоутБерезівської ОТГ Сумської обл., де 12 жовтня відбувся Етно-проект «Сіверське перевесло».

Важливе місце зайняли фестивалі, які наголошували на інтеркультурності та багатостолітньому співжитті різних національностей на одній території.

В смт Брацлав Вінницької обл. започаткувалиІнтеркультурний фестиваль «Палітра націй», який вперше пройшов 8 вересня. Адже Брацлав – це співдружність більше 7 національностей, кожна з яких має свою культуру, традицію та релігію, осередок українського, російського (старообрядці), польського, єврейського, ромського, вірменського, болгарського народів.

В м. Рені Одеської обл.13-14 вересня утворили Дунайську мультинаціональну культурну резиденцію – «Danube HQ». Вона функціонує і демонструє таланти всіх народів, які проживають тут.

Наступний напрям – це археологічні здобутки України. Байковецька ОТГ Тернопільської обл. в рамках проектузапочаткувалаМузей-скансен черняхівської культури.В тисячолітньому м. Полонне Хмельницької обл.провели археологічні розкопки Підземних шляхів XVII-XVIII ст.

В цьогорічній програмі також зафіксовано бум гастрономічних фестивалів. Адже подорожувати Україною не лише корисно, а й смачно! Фестиваль «Спечу тобі долю» в Рогатині Івано-Франківської обл. продемонстрував 24 серпня найкращі традиції випікання.  Опішня Полтавської обл. та OpishnyaSlyvaFEST нагодували 14 вересня всіх сливами. Войнівка Кіровоградської обл.започаткувала«Ярмарок крафтових виробів» 21 вересня. ЛюбашівкаОдеської обл. закріпила статус столиці української ковбаси 28-29 вересня. Біляївка Одеської області пригощала вертутами під час Мультиетичного гастрофестивалю «Дністровська вертута» 28 вересня.Фестиваль об’єднав понад 100 майстринь та майстрів приготування вертути. А Маяки Одеської обл. -гостинні ворота української Бессарабії від Дністра до Дунаю, встановили рекорд з приготування рибних юшок. Фестиваль гастрономічної спадщини «Дністровські гостини» відбувся 5 жовтня.

Програма створила свою нішу і для художників. В Чугуєві Харківської обл., в українському серці Іллі Рєпіна, художній пленер приурочили досвяткування 175-річчя від дня народження художника (серпень).Нетішин Хмельницької обл. провів двотижневийпленер художників «Барви Нетішина» (23 вересня – 6 жовтня).Для більш екстремальних митців відбулася Арт-резиденція «Сюрреалізм у просторі постмодернізму Славутича» (9-15 вересня) із 2-денною екскурсією в Чорнобильську зону та ЧАЕС. А ще місто-супутник Чорнобиля Славутич має план стати «столицею сюрреалізму»!

Іще багато цікавого зафіксовано в маленьких українських містечках в період з липня по листопад, поки тривала програма «Малі міста – великі враження». Втім, найголовніше це те, що маленькі міста та їх очільники визнали потребу і надалі проводить такі проекти за підтримки держави. Оскільки культурний сегмент не просто показує Україні містечко, а й розвиває та збільшує його туристичну привабливість.

А от чи буде програма «Малі міста – великі враження» проводитися втретє в 2020 році вирішувати вже новому керівництву нового Міністерства культури, молоді та спорту! Громади сказали своє так!

Лілія БЕВЗЮК-ВОЛОШИНА
Рубрика: