…коли у теперішню глупу ніч українство не буде себе нічим заявляти ясним і голосним, то ніхто не піде за ним, коли настане ранок. А він таки настане неодмінно.
Михайло Драгоманов, український публіцист, історик, філософ, економіст, літературознавець, громадський діяч

Липневі кінофайли Одеського фестивалю

Щоб визначити 11 стрічок головної конкурсної програми, було проглянуто понад 600 картин, а володаря Гран-прі цього року оберуть самі глядачі
20 червня, 2012 - 00:00
СЕРГІЙ ЛОЗНИЦЯ

У липні, в чітко призначений термін — 13 числа, вже втретє «розкриє екрани» Міжнародний одеський кінофестиваль. Дев’ять днів, наповнених інтенсивними переглядами двох конкурсних — міжнародної та національної — програм (спеціальні події, ретроспективи, літня школа, пітчинги й незліченна кількість зустрічей з екранними улюбленцями), пролетять миттєво, залишивши післясмак гарного кіно.

Щоб визначити 11 стрічок головної конкурсної програми, було проглянуто понад 600 картин, а володаря Гран-прі цього року визначать самі глядачі. Щодо решти нагород вердикт винесе професійне жури, яке очолить відомий кінокритик, почесний президент ФІПРЕССІ й відбірник багатьох престижних кінофестивалів Андрій Плахов. Нелегку суддівську працю розділять із ним режисери з Ізраїлю та Британії — Міхаль Богані й Шейн Медоуз, актор із Німеччини — Олександр Фелінг і незмінний натхненник і голова знаменитої «Молодості» — Андрій Халпахчі.

Серед конкурсних стрічок — «В тумані» Сергія Лозниці, картина, відзначена нещодавно в Каннах і на фестивалі ім. Андрія Тарковського. Американець Філ Волькен представить свій дебют — «Голлівудське сміття». Учень Єжи Гротовського та Еугеніо Барби, угорець Ендре Хулеш, представить свою роботу «Діва танцює до смерті». Також до обойми конкурсних стрічок увійшли нова режисерська робота Ренати Литвинової «Остання казка Рити» й повнометражний дебют українця Валентина Васяновича «Звичайна справа».

У журі національного конкурсу входять: один із найшанованіших знавців українського кіно у світі Любомир Госейко, француз Лоран Данієлу, виконавчий директор німецького кінофонду Кірстен Ніхауз і український режисер Андрій Дончик. Не могло не викликати здивування, що відбіркова комісія цього конкурсу проглянула 90 картин (не зовсім зрозуміло, звідки вони взялися!), проте, хоч і декілька еклектичне, наповнення його відбулося.

В основному це короткометражки, зняті дебютантами, але й метри не забуті. Це — документальна стрічка «Україна. Точка відліку» Сергія Буковського, «Чемпіони з підворіття» Артема Сєїтоблаєва з мужнім Олексієм Горбуновим у головній ролі (цей фільм нещодавно був представлений на телеекранах), «ТойХтоПройшовКрізьВогонь» Михайла Іллєнка, «Гамер» Олега Синцова і «Ревнощі» Алана Бадоєва.

Уже звичний перегляд на Потьомкінських сходах буде осяяний «Вогнями великого міста», а фільм представить сама Джеральдіна Чаплін. Ланжеронівський узвіз буде наповнений музичними ритмами ДахаБраха, яка «переозвучить» знамениту довженківську «Землю».

Літня школа на цьому фестивалі буде працювати з молодим поколінням української кінокритики.

Багато кіноподій Одеського фестивалю висвітлюватиметься на сторінках «Дня» через цікаві бесіди з тими, хто створює сьогодні світовий кіноклімат.

Світлана АГРЕСТ-КОРОТКОВА
Газета: 
Рубрика: