Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Лятошинський Тріо» запише дебютний аудіо-CD

До 125-річчя класика музиканти виступлять з концертами у Харкові та Львові
3 вересня, 2020 - 09:39
ФОТО НАДАНЕ РОМАНОМ ЛОПАТИНСЬКИМ

Напередодні запису свого дебютного аудіо-CD,  «Лятошинський Тріо» дасть два концерти у Харкові — 10 вересня у Схід Opera та Львові — 13 вересня у Львівській національній філармонії, присвячені 125-ти річчю Бориса  Миколайовича Лятошинського.

До першого альбому музикантів увійдуть твори українського класика, диригента, видатного майстра, якому судилося жити в переломні часи і підняти українську музику на якісно новий рівень: Фортепіанне Тріо №1 та Фортепіанне Тріо №2.

Запис здійснюватиме львівська студія незалежного музичного лейблу Golka Records, який співпрацює з найцікавішими сучасними композиторами та виконавцями в жанрі класичної музики, джазу та етно.

Ця подія важлива не тільки для самого колективу, а й для української музики загалом, адже, «Борис Лятошинський є беззаперечно знаковою постаттю, класиком ХХ століття. Однак у світі його музика майже невідома, що великою мірою було зумовлено закритістю української культури: з одного боку — радянська «залізна завіса», з іншого —  ревність місцевих «діячів», що за будь-яку ціну вислужувалися перед вищим керівництвом та партійними органами, але й певна ізоляція українського мистецтва, штучно створювана «центром». Відомий диригент Геннадій Рождественський, який в числі інших виконував твори Лятошинського, колись висловився: «Якби ця людина в радянський час жила у Москві, то його кар’єра була б на рівні Шостаковича», зазначає музикознавець Юлія Пальцевич.. Чого вартують тільки імена його учнів, що навчалися в його класі композиції в Київській консерваторії: Валентин Сильвестров, Леонід Грабовський, Віталій Годзяцький, Леся Дичко, Ігор Шамо, Іван Карабиць, Євген Станкович.

Тож, «Лятошинський Тріо» здійснюють справжню місію, коли поряд з класичним репертуаром, особливу увагу приділяють сучасній музиці, а також творчості таких українських композиторів-велетнів як Лятошинський. Навіть назвою колективу популяризуючи його творчість не тільки в Україні, а й далеко за її межами. Адже, до складу тріо, яке було засновано у 2019 році, увійшли відомі й затребувані в Європі музиканти з українським корінням:  Михайло Захаров, скрипка (Україна-Австрія); Роман Лопатинський, фортепіано; Олексій Шадрін, віолончель (Україна-Німеччина).

Михайло Захаров: «Дуже радий, що з записом обох фортепіанних тріо Бориса Лятошинського на нашому дебютному диску, вдасться втілити нашу давню мрію — відкрити світові шедеври української камерної музики».

У програмі концертів у Харкові та Львові прозвучать: фортепіанне тріо сі-бемоль мажор Gassenhauer Л. Ван Бетховена, ноктюрн мі-бемоль мажор Франца Шуберта, фортепіанне тріо №1 Бориса Лятошинського.

Ольга СТЕЛЬМАШЕВСЬКА
Газета: 
Рубрика: