Україна не може існувати, не володіючи Кримом, це буде якийсь тулуб без ніг. Крим має належати Україні, на яких умовах, це байдуже, чи буде це повне злиття, чи широка автономія, останнє повинно залежати від бажання самих кримців
Павло Скоропадський — український державний, політичний і громадський діяч, військовик. Гетьман Української Держави

Майстер-клас від Ніни Ніжерадзе

Відома актриса Національного театру російської драми ім. Лесі Українки відсвяткувала ювілей, а подарунком для публіки стане її нова робота в спектаклі «Ці милі матусі»
18 вересня, 2020 - 17:17

 

Незважаючи на значний послужний список, колосальний досвід в професії, численні ролі мам і навіть бабусь (!), Ніна Георгіївна почуває себе років на 25, закликаючи всіх шукати позитив і, незважаючи ні на що, насолоджуватися життям. Скоро глядачі побачать нову виставу, де одну з головних ролей виконує Ніжерадзе. Як народжувалася вистава, репетиції, якої збіглися з періодом карантину, про те, як на сцені і в побуті уживаються і працюють творчі особистості, про ролі, які не відпускають, чому одні постановки стають довгожителями, а інші зникають з афіші - наша бесіда.

 «ГАРЯЧА» МАМОЧКА

- У той час, коли весь світ зупинився через пандемію, ви кожен день проводили репетиції нової вистави - «Ці милі матусі» за п'єсою Девіда У. Крістнера. Чи можна сказати, що карантин «пройшов повз» вас?

- Ой, це був найбезпечніший час! Весь коронавірус «сидів по домівках». Місто порожнє, дороги вільні, людей немає, багато повітря ... Це давало внутрішню свободу, можна було щось обміркувати ... Я взагалі вважаю, що з будь-якої ситуації можна отримати користь. У ці місяці, наприклад, можна було перевірити себе: наскільки я прогресивний щодо сучасних комунікаційних технологій, чи зможу в умовах вимушеного роз'єднання налагодити контакт з близькими, підтримувати спілкування в телефонному режимі, скайпом? Як не дивно прозвучить, але мені в цей період було дуже легко. У театрі йшов чудовий творчий процес, і нічого не відволікало нас від створення вистави.

- В оригіналі п'єса називається «Гарячі матусі», і, напевно, американській публіці, досить ексцентрична поведінка двох головних героїнь, не здаватиметься настільки екзотичною, на відміну від наших глядачів. У житті, в стосунках зі своїм сином, онуками ви матуся «гаряча», чи «квочка»?

- Якось я зловила себе на думці: людині властиво сприймати себе в одному і тому ж віці продовж усього життя. Тобто, роки минають, а ти ніби не змінюєшся. Продовжуєш відчувати себе у тому віці, в якому тобі було найкомфортніше.


Дні нашого життя. Л.АНДРЄЄВА. 1996р. Ніжерадзе - Євдокія Антонівна

- І коли ви відчули цю гармонію з собою?

- Напевно, років в 25. Ось з того часу на цей вік себе і відчуваю. Відчуваю себе досить здоровою, енергійною, товариською ... Зберігаються інтереси, смаки людини молодої, жага знань, пошуки нового, незвіданого - книг, вистав, фільмів ... Так що, я не відчуваю себе «матусею», хоча вже виростила сина і виховую онучок. Може, тому, що за родом діяльності доводиться весь час спілкуватися з молодшими за мене, тому я внутрішньо відчуваю себе досить молодою. Дай Боже, щоб це тривало якомога довше. Але якщо ставити питання радикально, то так - я швидше матуся «гаряча», тому що залишаюся в своєму характері, в полоні своїх звичок, якихось досить молодих смаків ... Досвід - штука корисна. Тому, якщо я і «гаряча матуся», то хоча б навчена досвідом. В крайнощі не впадаю.

ОПІР МАРНИЙ

- Часто актори ділять ролі на близькі їм по духу і ті, що доводиться грати при опорі. Чи доводилося вам втілювати на сцені персонажів, ніби з вас писаних?

- Ні. Все одно кожна роль - збірний образ. І хоча ти шукаєш в ній свій характер, свої вчинки, застосовуєш на сцені власний життєвий досвід, стовідсоткового потрапляння не буває. І взагалі, під час репетиції вистави, про це не замислюєшся. Набагато цікавіше порпатися в тому, з чого складається ця (запропонована драматургом) людина: що нею рухає, які вчинки ... Труднощі можуть виникнути лише в тому, що твоє уявлення про героя може не збігатися з думкою режисера, ба більше - виявитися абсолютно протилежним режисерському задуму. Це, до речі, страшенно цікаво, коли, здавалося б, уже складений тобою персонаж розбивається об задум творця вистави. Ти вважаєш себе неймовірно досвідченою людиною, ти багато бачила, багато знаєш, і раптом ... Режисер створює принципово інші умови життя для твого героя на сцені, зовсім інші мотиви його вчинків. Це змушує мізки ворушитися ...

- Ви знаєте, що в театрі вас вважають латентним режисером?

- Невже?

- Кажуть, ви сама створюєте свої ролі і сама собі режисер ...

- Це не зовсім так ... Можливо таке враження створюється завдяки школі Олега Павловича Табакова, в якого я вчилася. Наш акторський курс був його першим набором, і, мабуть, акторська природа вчителя, перемогла над його професією педагога і режисера. Одного разу він сказав нам: «Єдине, чого я можу вас навчити, - це працювати самостійно». Мені здається, це вірне посилання. Тому що роль дають тобі, і ти - в першу чергу - за неї відповідає. Режисер лише припускає, що той чи інший герой - ти. Твоє ж завдання - довести це на сцені. Ти перша намагаєшся розібратися, чому ця роль дісталася саме тобі, з яких минулих вчинків і подій склалася ця людина, з яких хімічних процесів вона створена. І тоді доводиться думати самій, бути трошки режисером.

- Але якщо все це ретельно зібране і вибудуване, що таким потом і кров'ю далося, не збігається з концепцією режисера, тоді виникають конфлікти з ним?

- Якраз ні, з режисером краще не конфліктувати. Потрібно спробувати зрозуміти, чому він бачить роль саме так, а не інакше, не так, як ти. Ось тоді створюється образ, про який глядачі потім скажуть: «Отакої! Таким ми цього артиста ще не бачили!» З цих протиріч (за умови, що вони дійсно творчі) завжди народжується щось несподіване, цікаве.

"Дон Кіхот"

- Свого часу ви навчалися технічним спеціальностям ...

- Ой, це від необхідності ... Одразу після закінчення школи я не вступила до театрального, а повертатися до лісів, в яких жила (батько був військовим), мені не хотілося.

- Але чомусь ви не вибрали гуманітарний напрям ...: ви - фізик, чи лірик?

- Знаєте, і по сьогодні не можу визначитися, що для мене цікавіше. Думаю, в результаті вийшов певний симбіоз. У будь-якому випадку, цей досвід став у нагоді в професії. Я вірю, що все в природі тісно переплетено, як Інь і Янь.

ПОГОДА В ЗАЛІ

- У вашій практиці траплялося, щоб прем'єра відгриміла, і виставу назвали вдалою, а роль не відпускає, і все здається, що робота ще не закінчена?

- Так, в моєму випадку тільки так і трапляється! Всі мої роботи продовжують жити і рухатися, і тому вистави, в яких я зайнята, не старіють. Я росту разом з ними. Пам'ятаю, Надія Петрівна Батурина репетирувала з нами «Пізанську вежу». Робота тривала не один місяць, і в якийсь момент нам - акторам - стало нудно ... Вже і художній керівник подивився (і схвалив!) шматочок спектаклю, а у нас - ну ніякого ентузіазму ... Благо, Надія Петрівна виявилася набагато більш далекоглядною, ніж ми, зі своєю нудьгою. У період репетиційного процесу вона вклала в виставу стільки всього, що пройшла вже чверть століття з часу прем'єри, а вона не перестає «набирати» і дивувати нас. Ну, здавалося б, уже знаємо про неї все, вночі розбуди - розповімо всі події, перерахуємо всі вчинки, - але кожен раз «Пізанська ...» підносить нам сюрпризи. Тобто, є якась «природа» вистави, яка продовжує жити незалежно від нас. І так - практично з усіма моїми роботами.

Але є ще одна «змінна» - глядачі. Ще Пітер Брук зауважив, що буває, вистава не вдалася, актори спантеличені, але в цей день щось таке відбувається з залом, що глядачі самі надають потрібний посил, і все вирівнюється. А буває і навпаки. Глядач «мертвий», і ти б'єшся, б'єшся, але не можеш цю кам'яну стіну здолати. Це на кшталт морським припливам: постійний рух створює кожного разу іншу погоду.

- До речі, про глядача. Ви пам'ятаєте часи, коли колекціонували листівки з портретами улюблених артистів, коли вночі під театральними касами стояли черги ... Де це все сьогодні? Невже публіка охолола до театру?

- Не думаю, що охолола ... Але, безумовно, глядач з часів моєї юності сильно змінився. Став швидше думати - і це потрібно враховувати. Якщо раніше в виставах сюжет «розжовували», наче як для дитини, і глядач стежив за розвитком подій на сцені, то сьогодні він розуміє що до чого швидше. Ми ще граємо, а глядач уже знає, що буде далі. Він - як слідчий, слідчий або журналіст. Немає тієї наївності, що була раніше. Це означає, що для сучасного глядача потрібно по-іншому грати. Питання в тому, як саме? .. Але те, що театр як і раніше емоційно гріє глядача - факт. Доказ тому аншлаги, всупереч досить складному життю, тому, що відбувається в політиці, в світі. Не зважаючи на всі свої проблеми, глядач іде в театр за емоцією. І ось коли ця емоція - справжня, потужна - здобувається, зал «забуває дихати». Глядачі перестають кашляти, соватися в кріслі і навіть перевіряти свої мобільні телефони! Мертва тиша у залі - ознака того, що вистава накрила глядача, його підхопила та емоційна хвиля, про яку я говорила.


Помста по-італійськи. Ніжерадзе Н. - Ассуанта 2000 рік

- Так, але є об'єктивні показники: раніше в театральних вузах був конкурс сто осіб на місце, а зараз - конкуренція слабка, на режисуру взагалі беруть всіх, хто прийшов ...

- У цьому ми самі винні. Значить не треба брати всіх, хто прийшов. Нехай прийдуть одиниці, але вони стануть професіоналами, і ми не будемо власними руками руйнувати престиж професії.

Днями колега розповіла анекдот. Ховають відому людину. На вінку стрічка з написом: «Від Іванова, Петрова, Сидорова та ін.». Ми розсміялися: це ж - про нас! Ми і є це «та ін.». Адже нас стало багато ... А тих, кого заслужено називають корифеями, йдуть. Їх практично не залишилося ... Так ось, нехай краще буде один театральний вуз, і нехай в нього наберуть п'ятьох, але на ці п'ять місць буде черга з 500 осіб, і ті, хто виявляться кращими, стануть згодом корифеями.

- До речі, про корифеїв ... Після того, як пішла з життя Валерія Гаврилівна Заклунна, вам довелося грати дві її знакові ролі. Думка про те, що, так чи інакше, і колеги і глядачі будуть порівнювати, не стала перешкодою? Була внутрішня установка зробити по-своєму, не так як було?

- Валерія Гаврилівна працювала гостро, і на сцені і в житті була людиною цільною. І, напевно, тому саме мене призначили на її ролі. Ймовірно, в цій цілісності ми з нею схожі, і, можливо, якісь риси її характеру притаманні мені, але ... Якби я, розбираючи такі складні ролі, думала, як би не повториться, нічого б не вийшло - в цьому можна загрузнути, як у болоті. Та й, чесно кажучи, займатися цим абсолютно не цікаво. Інший артист - інший спектакль. Причому, найчастіше, новий варіант може вийти більш вагомим, ширшим, цікавішим, ніж те, що було.

До кожної з цих ролей я підходила, як до чистого аркушу. Знала, наприклад, що в «Деревах вмирають стоячи», все виходить з любові. Почала аналізувати: з любові до кого? До онука, якого немає поруч, до сина, який загинув, або до того, хто весь цей час був поруч - до чоловіка? .. Адже це дуже непросто - бути з тим, кому довгі роки дуже погано ... Заради кого існує моя героїня? Чому в кінці вистави вона просить вибачення у чоловіка? .. Ось чим я займалася. А шукати схожість або відмінності - щонайменше, непродуктивно.

ЛЮБОВ - СУП

- Часто на сцені вам доводилося грати почуття, пронесені крізь роки, та й в житті пощастило бути дружиною лише одного разу, прожити з чоловіком (Віктор Сарайкін - провідний актор Театру ім. Лесі Українки) не один десяток років ... Ви дійсно вірите в «вічну любов »?

- Режисер Верньє одного разу сказав: «Людину в усі часи цікавить тільки любов». Але що це? Кому вдалося це поняття розшифрувати? Вичерпну відповідь на це питання не дає навіть «Вікіпедія». Чому одні люди живуть разом десятиліттями, а інші розбігаються через місяць після весілля? Напевно, тому, що просто нема про що між собою говорити, їм нецікаво разом ... Знайомий мені недавно сказав: «Бачив вас з Віктором в метро - ви так азартно щось обговорювали!». А якщо крім потягу одне до одного, а також образ, розчарувань, взаємних претензій нічого більше немає, - все розсипається. Це, як суп: там все вариться разом. І в стосунках - чого тільки не намішано. Але якщо вам разом цікаво, всі негаразди відходять на другий план. Про це можна тільки мріяти! Перебувати у шлюбі – те ж саме, що летіти в одній ракеті на Марс. Пройдуть роки, а ви все разом і разом, і нікуди один від одного дітися. Ось як у нас з Віктором: разом на роботі, разом вдома ... Витримати це не допоможуть ні вроджена комунікабельність, ні сумісність характерів, - тільки насолода від спілкування один з одним. Тоді вас все об'єднує: загальна робота, спільна турбота про близьких, загальні хвилювання, почуття гумору зрештою, загальна точка зору на все, що відбувається навколо ... І навіть різні точки зору, - це теж прекрасно, адже в суперечці народжується істина ...


Трохи ніжності. 2004

- Мені запам'яталася фраза з одного роману: «Ну, про що могли говорити люди, які блукали в лісі, і які прожили в шлюбі 20 років? Звичайно, вони мовчали!»

- Так, буває, що і мовчимо. Але потім виявляється, що мовчали про одне й те ж.

- Ми звикли до того, що жінка, яка перебуває поруч з митцем (в широкому розумінні цього слова) повинна підтримувати його, надихати, втішати, «зализувати рани» ... Впевнена, робити все це вам доводилося не раз. А в акторському шлюбі, де обидва партнери - люди творчі, чоловік по відношенню до дружини поводиться так само жертовно?

- По різному. Звичайно, найчастіше чоловік - і допомога, і підтримка. А буває, думаєш: краще б не підтримував, а просто не заважав, але це ж зовсім нормальний процес, як в будь-якій сім'ї ... Адже все одно творча кухня у нас з Віктором різна, а тому іноді ми даємо один одному можливість існувати самостійно, незалежно один від одного, щоб не заважати. Але коли вистава на випуску, безумовно, чоловік - мій перший і головний критик. Я прислухаюся до його думки. Сподіваюся, він теж чекає цього моменту: коли я подивлюся прем'єру і винесу вердикт. Тут головне - критикувати розумно. Говорити лише про те, що партнер здатний виправити. Ну і, звичайно, якщо робота виявляється хорошою - важливо щиро порадіти за близьку людину, щоб він отримував ще більше задоволення від того, чим займається.


Пізанська вежа Н.Птушкіної. Ніжерадзе, Сарайкин. 1999

- Ви з чоловіком багато знімаєтеся. Як безпосередній учасник кінопроцесу можете сказати: чи дійсно українське кіно відроджується?

- Не можу назвати себе таким вже фахівцем в цій галузі, але я впевнена, що талановитих молодих людей в українському кіно величезна кількість, і, напевно, у них є своє оригінальне, свіже бачення. Кіно, як і театр, розвивається хвилеподібно, тому, рано чи пізно ці молоді хлопці «прозвучать». До речі, «вистрілити» може і те, що не здається нам цікавим - в силу різниці поколінь. У молодих свої інтереси, свої пріоритети, свій сленг, в якому навіть я нічого не тямлю. Найчастіше, нам просто не є близьким те, чим вони займаються. Але ж це не означає, що вони не здатні, не талановиті. А раптом цей сучасний спосіб мислення дасть такі плоди, які нам і не снилися ...

 - Так ... З таким демократизмом і лояльністю до молоді, Вам, ймовірно, нелегко грати конфлікт поколінь в «матусю» ...

- Якраз у випадку в цьому спектаклі режисер, Михайло Юрійович Резнікович, визначив завдання дуже просто: головні героїні - Черіл і Клодія - незважаючи на солідний вік, в своїх імпульсах і почуттях так природні, що схожі скоріше на маленьких дітей, ніж на стареньких, що вижили з розуму. Вони з задоволенням пізнають життя у всіх його проявах, у всіх його щирих почуттях, і навіть те, що їм подобається одягатися в молодіжний «прикид», - в цьому спектаклі дуже природньо.

- Треба віддати належне: хуліганите ви в цьому спектаклі з насолодою ...

- Адже це щастя, мрія, коли люди, доживши до солідного віку (звичайно, за умови стерпного самопочуття), можуть насолоджуватися життям, залишатися активними, молодими душею. У минулому році наш театр гастролював в Ізраїлі, і там я зустрілася з 92-річною подругою моєї мами. Вона зізналася, що у неї «такі проблеми» ... Думаю: господи, які ж у вас ще проблеми можуть бути! Виявилося, керівник хору, який вона відвідує, доручив всім розучити нову пісню до наступного заняття, а у неї «абсолютно не було часу, щоб за це взятися» ...

- Нам би їхні проблеми!

- Так, ви розумієте ?! Це мрія ... Ще одна моя приятелька емігрувала до Америки з абсолютно хворою матір'ю, яка практично не вставала з ліжка. Я поцікавилася, як вона себе там почуває. Подруга каже: «Ой, мама пішла на курси, познайомилася з якимось молодим чоловіком ...». Я здивувалася: в якому сенсі «молодим чоловіком»? Відповідь мене приголомшила: «Та він лише на два роки її старше!» Потім виявилося, що старенькі ці примудряються ще й на танці ходити ...

Наш майбутній спектакль - як раз про це. Ці милі, гарячі матусі - живі люди, а не відпрацьований матеріал, як часто у нас буває з пенсіонерами. Вони радіють життю, бешкетують, веселяться, і навіть сімейні конфлікти, розборки з дітьми не затьмарюють їх безтурботної старості. Живуть повним життям, - дай Боже кожному!


Потрібен брехун. Д.Псафас. 2014р. Ніжеражзе Н., Крилов.

- Чула, у вас теж є віддушина ... Захоплення садом-городом - це щось чеховське? Пам'ятаєте: «Для того щоб думати і писати, доводиться йти на город і полоти там бідну травичку, яка нікому не заважає»?

- Ні, просто я обожнюю квіти. Люблю спостерігати, як з-під землі з'являється посаджений тобою паросточок. Сам момент чуда: нічого не було, і раптом - завдяки твоїй праці - з'явилося, заграло різними фарбами. Напевно, подібні емоції відчуває художник, коли під його пензлем «оживає» біле полотно ... Ну а якщо на цьому клаптику землі раптом народиться не тільки красиве, а й смачне, те, що можна із задоволенням з'їсти, почастувати друзів, - це взагалі щастя! Крім того, мені близька думка Тура Хейєрдала: краще копатися в городі, ніж тягати залізо в спортзалі. Для мене це ще й певне тренування, фізичне навантаження. Краще я покопаюся в городі, пощипаю травичку, ніж буду пихкати в тренажерному залі (нехай навіть поруч зі симпатичними хлопцями). Хоча ... Симпатичні хлопці - теж хороший стимул!

Анастасія ГЕРМАНОВА. Фото Ірини СОМОВОЇ
Рубрика: