Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Майстер-класи, зустрічі та лекції

У Львівському органному залі відбулась грандіозна подія - Третя органна резиденція
29 липня, 2021 - 14:36

Цей захід об’єднав молодих органістів та органісток з усієї України. Сімнадцять учасників різного віку та підготовки мали змогу отримати цінні знання на майстер-класах та лекціях від професіоналів міжнародного рівня: Улли Кріґул, Галини Булибенко, Міхаля Шостака Надії Величко, Станіслава Калініна, органного майстра Шандора Шрайнера, дослідника органів Сергія Каліберди.

Впродовж тижня, окрім майстер-класів, проходили також зустрічі з музикантами, а також спеціально підготовлені лекції з менеджменту та самопрезентації від культурного менеджера та співдиректора Львівського органного залу Тараса Демка, на яких учасники познайомились з засадами створення СV та резюме, презентацією себе як митців у соціальних мережах, засобами самопросування, і, як приємний бонус, професійну фотосесію.

Резиденція відбулась за підтримки проекту міської ради «Фокус на культуру».

Це вже третя резиденція і, на даний  момент, це - наймасштабніший проект пов’язаний з органним мистецтвом в Україні.

Своїми враженнями від органної резиденції, секретами проведення а також планами на наступні роки поділились директор органного залу та диригент Ukrainian Festival Orchestra - Іван ОСТАПОВИЧ та співдиректор та культурний менеджер Тарас ДЕМКО поділились в інтерв’ю.

- В інших країнах існують подібні проекти, однак вони не включають в себе менеджмент, створення СV та резюме, фото та відео учасників.
 

- Як ви прийшли саме до такого формату?

Тарас: Зазвичай такі проекти відбуваються у форматі традиційних майстер-класів і їх переважно називають академіями. Це є досить популярним форматом для підготовки органістів в Нідерландах, Німеччині. Ми ж вирішили зробити проект без надмірного офіціозу. Ми враховували специфіку розвитку українського мистецтва, менталітету, розвитку суспільства. В Україні певний час органному мистецтву не приділялось достатньо уваги, однак, не завжди перерваність певної традиції, є негативним чинником. Це навпаки мотивує до розвитку. Такого формату органного інтенсивну, як резиденція ще не було, органні академії переважно включають в себе лише заняття, майстер-класи та концерти. Формат резиденції передбачає приїзд, створення чогось та залишення результатів. Ми трактуємо залучення величезної кількості органістів, як результат, зміцнення та побудову спільноти.

Візуальна комунікація та візуальні елементи також є дуже важливими для музикантів. Ми не концентруємося на обгортці, головним є зміст, проте ми хотіли додати завершеності, комплексності, чогось що залишиться на згадку.

- Чи складно було знайти учасників? Учасниками стали навіть органісти, які займаються зовсім недавно, не в усіх музичних академіях є органні класи. То як ви їх знайшли та залучили таку кількість учасників до резиденції?

- Важко. Це була титанічна робота, яку проробила наша команда разом з координатором - Надією Величко. Ми змінили підхід до реклами. На цей раз реклама була не традиційною, як в перших двох резиденціях, а комбінованою. Це була візуальна комунікація, преса, цільова реклама на основі аналізу аудиторії.

До розмови приєднується Іван ОСТАПОВИЧ, диригент, директор Львівського будинку органної та камерної музики.

- А як саме відбувалось зацікавлення учасників. Для органістів, які займаються досить недавно їхати на подібні майстер-класи та проекти досить страшно?

- Перший фактор - це те, що на відміну від інших спеціальностей, чогось схожого нема: єдиний вищий навчальний заклад де навчають грі на органі є в Києві, середня ланка (училищі коледжі) взагалі відсутня. Тому це щось нове, що стало певним поштовхом до навчання.

- Чи буде проект виходити на міжнародний рівень?

- Основна мета -  розвиток органного мистецтва в Україні. В інших країнах органного мистецтва трохи більше: більше шкіл, місць для працевлаштування. Тому ми, як працівники органного залу, думаємо про те, хто залишиться після нас.

Мета резиденції: активізувати українське органне середовище. Наступні органні резиденції пройдуть також задля покращення українського органного мистецтва. Подалі, коли ми зможемо вагомо зміцнити це середовище - проект зможе вийти на інший рівень.

Тарас: Я ще додам, що проект проводиться за підтримки програми міської ради «Фокус на культуру». Розуміючи цінність підтримки, важливо приділяти увагу саме локально українському мистецтву органній школі, продовженню традиції.

- Чи є надія, що виховані тут органісти продовжать просувати органну культуру, відроджувати інструменти?

Тарас: Хибна думка, що немає органів і треба мало органістів. Та якщо кількість органістів буде зменшуватись - це призведе до занепаду навіть тих органів, що залишились. Концертні зали по всьому світу починають будуватись з органів.

Важливим також є відновлювати існуючі органи, їх якість і кількість повинна збільшуватись. Звісно, чим більше органістів задіяні в таких заходах, тим більше їх матиме бажання працювати далі, повертатись у свої міста і розвивати органну спільноту.

- Чи будуть проекти з залученням учасників?

Іван: Як тільки відбулась резиденція, ми вибудували контакти. Активним учасникам ми пропонуємо концерти не тільки у Львові, а й в інших містах.

Тарас: Однозначно так.  Основна ціль проекту - створення спільноти. Ми створювали зв’язки щоб продовжувати співпрацю. Вже домовились про  концерти з деякими участниками.

- Чи плануються проекти з новою, сучасною музикою?

Тарас: Так, нова музика є важливою нова музика В нас є кілька стратегій щодо цього: перший - це проект Ukranian life. Другий - нова музика, яку композитори пишуть на замовлення. Першою була співпраця з композиторкою Богданою Фроляк. Потім доєднались ще Олег Безбородько, Золтан Алмаші та Віктор Камінський. Ми отримали чотири нові твори, що є надзвичайно багато для органної культури та вагомо для української музики загалом.

- На час проведення Органної резиденції Львів став центром органної культури України. Що треба робити щоб Львів залишився центром органної музики?

Іван: Основна мета і місія проєкту - створити таку атмосферу, щоб музиканти не відчували себе покинутими напризволяще. Ми зав‘язали контакти і будем їх запрошувати. Чим більше нових імен знатимуть про те, що їх тут чекають - тим частіше приїжджатимуть. Львів має бути відкритим та привітним до молодих митців, за цим майбутнє.

Тарас: Цьому мають сприяти три фактори: перший - це розбудова спільноти та орієнтація на довгостроковість, підтримка цих зв’язків.  Другий - це стан інструменту, орган львівського органного залу має схований потенціал - 1000 схованих труб про які мало хто знає. Це є найбільший орган в Україні. Відновлення його дасть більше можливостей, над чим ми працюємо. І третій фактор - це фахова освіта. Ми отримали підтримку від Львівської національної музичної академії і сподіваємось на відкриття у вересні органного факультативу. Навчати студентів погодилась органістка Надія Величко.

- Чи можете поділитись сподіваннями та планами того, якого буде органна резиденція 2022?

Іван: Не меншою. Можливо буде не один концерт учасників, поділ на секції.

Тарас: Почнемо з того, що вона однозначно відбудеться. Цьогорічна резиденція показала великий попит. Ми хочемо продовжувати проект і вона буде рости, давати результати місту, країні, культурі.

Перші органні резиденції будують спільноту. Наступні - дають зв’язки зі світом.

Марія СИДОРАК. Фото Роксолани ТРУШ
Рубрика: