Найстрашніші в житті ті люди, які прочитали одну книжку. З людиною ж, яка багато читає, завжди матимеш про що поговорити, і тобі поруч з нею нічого не загрожуватиме.
Іван Малкович, український поет і видавець, власник і директор видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»

«МелоDія»

Так називається вечір-концерт, який стане бенефісом маестро Володимира Гданського
18 листопада, 2020 - 09:52

Володимир Іванович — знакова особистість у Національному театрі імені І. Франка, з колективом якого він поєднав свою долю ще з далекогот1966 року. Для нього театр — це рідний дім і родина. Він чудовий музикант, диригент, композитор та аранжувальник. 20 листопада на Камерній сцені франківців відбудеться бенефіс маестро. На честь Гданського співатимуть його колеги, драматичні актори. Лунатимуть класичні хіти, популярні композиції, романси, естрадні та народні пісні у виконанні зірок сцени: Анатолія Гнатюка, Богдана Бенюка, Поліни Лазової, Анатолія Хостікоєва, Наталії Ярошенко, Тетяни Міхіної, Лариси Руснак, Олександра Печериці та інших.

— Сьогодні важко уявити вистави нашого театру без участі оркестру під керівництвом Гданського. Володимир Іванович зі своїми музикантами брав участь у таких знакових спектаклях, як: «Енеїда» за І. Котляревським, «Крихітка Цахес» за Е. Гофманом, «Біла ворона» Г. Татарченка та Ю. Рибчинського, «Майстер і Маргарита» за М. Булгаковим, «Ех, мушкетери, мушкетери» Є. Євтушенка, «Шельменко-денщик» Г. Квітки-Основ’яненка та ін., — підкреслила Наталія ПОНОМАРЕНКО, завідувачка літературно-драматичної частини Театр цім. І. Франка. — Маестро не лише диригент, але й своєрідний неординарний цікавий композитор, що проявилося в роботах над виставами «Мартин Боруля» та «Хазяїн» І. Карпенка-Карого, «По щучому велінню» М. Кропивницького, «Буря» В. Шекспіра. Сьогодні Володимир Іванович Гданський — диригент, музичний керівник вистав, які є одними із найпопулярніших в репертуарі театру: «Наталка Полтавка» І. Котляревського, «Розбитий глек» Г. фон Кляйста, «Великі комбінатори» за І. Ільфом, Є. Петровим, «Незрівнянна» П. Квілтера.

Багато років Володимир Іванович активно поєднує роботу в театрі з педагогічною діяльністю. Він викладає одну із найскладніших дисциплін «Музика до вистав» на режисерському курсі Київського національного університету культури і мистецтв. Нині його учні працюють у різних театрах України.

Вечір стане своєрідний гімном сценічному мистецтву, її величності Музиці, і дуже символічно, що він носить назву «МелоDія». Автор ідеї  виступив син і учень Володимира Івановича — Сергій Гданський (який продовжив творчу династію і нині виступає у Київському квартеті саксофоністів).

«ХРЕЩЕНИЙ» НА ФРАНКІВСЬКІЙ СЦЕНІ

Анатолій ГНАТЮК, актор:

— Володимир Іванович не тільки мій давній друг, а й вчитель та чудовий музикант.  Можна сказати, що він став моїм «хрещеним» на франківській сцені. Це сталося багато років тому. Я — молодий актор тільки прийшов працювати у Театрі ім. І Франка, і так склалася доля, що старший колега Богдан Бенюк поїхав на зйомки, а мені потрібно було терміново ввестися на роль Кума у «Конотопській відьмі». У тій виставі мій герой мав співати арію! У постановці наживо грав оркестр під орудою Гданського. Я дуже хвилювався бо роль Кума — мій акторський дебют у Театрі ім. І. Франка. Володимир Іванович подивився і сказав, аби я швидко вивчив текст, а потім уважно дивився на його диригентську паличку. Маестро провів зі мною особисто репетицію у класі, а перед виставою зробив ще одну загальну акторську репетицію, аби всі учасники дійства повторили свої пісні та арії. Гданський сказав: «Не переживай, уважно дивись коли я махну, щоб ти вступив. Це головне, а далі оркестр за тобою піде і ми тебе не кинемо». У професійних музикантів є така особливість чути співака і підтримує вокаліста. 

Володимир Іванович — висококласний професіонал, а ще спокійна, зважена, мудра, чутлива і чуйна людина. Коли готується музична вистава, то Гданський багато часу приділяє всім акторам, особливо молоді — підказує, допомагає. Він виступає, як тонкий психолог і завжди знаходить «ключика», як краще розкрити образ у музичному плані. Він прискіпливо ставиться до того, як співають драматичні актори. На репетиціях у нас завжди позитивно, але він вміє добитися, щоб все лунало ідеально, як в оркестрі, так і по вокалу. Він добрий, але вимагає чіткого виконання всього матеріалу. Бо вистава має бути якісною і ніякою «халтури» не потерпить на сцені. Для нього це принципово.

Пригадую, як народжувалася вистава «Романси. Ностальгія». Дія відбувалася на залізничному вокзалі, герої, чекаючи потяг і містяни, які спеціально приходять, аби поспілкуватися і подивитися на проїжджаючи поїзди. Драматичне дійство тісно переплелося з музикою — лунали найпопулярніші українські романси XX століття, народні пісні. На репетиціях ми шукали тональність, звук, тонування і це була так захопливо. І все це багато в чому було завдяки маестро Гданському. До речі, романси Богдана Веселовського і пісню «Заграй ми цигане» з тієї вистави я включив до своєї сольної програми, і часто виконую на концертах.

З 2014 року, коли розпочалася війна Сході, ми з Володимиром Івановичем багато їздимо з різними програмами, виступаючи перед бійцями. Він бере баян і ми давали шефські концерти у госпіталях. Гданський — патріот України і ні разу не відмовився від зустрічі з нашими бійцями. Він вміє підняти настрій пораненим у шпиталі, бійцям на полігоні, ветеранам. А ще він патріот Театру ім. І. Франка — бо це його дім і його сім’я!

«ВІН ТОНКО ВІДЧУВАЄ  МУЗИЧНУ ХВИЛЮ, ЯКА ЙДЕ ЗІ СЦЕНИ»

Петро IЛЬЧЕНКО, режисер:

— Є таке поняття, як служіння театру — це кредо Володимира Гданського. Він не просто любить театр, а живе їм.  Він завжди готовий працювати не шкодуючи ні часу, ні сил. Завдяки його оригінальним творам, як композитора, цікавих аранжируванням, вистави  стають кращими. Володимир Іванович — класний музикант. Він відчуває, як зробити мелодією так, аби вистава набула інших інтонацій і музичних рис. Те, що у Театрі ім. І. Франка він працює вже 54 роки, говорить про те, що це кохання на все життя! Музичну династію продовжує його син, який є відомим музикантом (баритон-саксофон) у популярному колективі — Київському квартеті саксофоністів Національної філармонії України. 

Володимир Іванович перш за все саме театральний композитор і музикант. Він тонко відчуває музичну хвилю, яка йде зі сцени. У театрі дійство і музика немов вплетені у виставу. Маестро вміє розкрити вокальні данні драматичних акторів. Гданський має багато талантів — чудовий виконавець, диригент, керівник оркестру, композитор, людина творча і дай Бог йому сил і здоров’я ще багато років радувати слухачів цікавими роботами і мелодіями.

Тетяна ПОЛІЩУК, «День»
Газета: 
Рубрика: