...Всі були готові на жертви, знали, що не сьогодні-завтра їх знищать, але їх турбувало передовсім: чи знатиме світ про це, чи світ щось скаже?.. І друга проблема — ще більш духовна: чи буде кому помолитися за всіх, хто загинув?
Олександр Биковець, священник

Музичні «алгоритми»

У Києві вітали знаменитого маестро Леоніда Грабовського
19 лютого, 2010 - 00:00
МАЕСТРО У КОЛІ ЙОГО ШАНУВАЛЬНИЦЬ НА КИЇВСЬКОМУ КОНЦЕРТІ / Фото Ігоря СНІСАРЕНКА

«День» вже повідомляв у № 18 про ювілейні заходи, присвячені 75-річчю композитора, який уже два десятиліття живе в Америці. У концертному залі Національної спілки композиторів відбулася хвилююча подія — концерт творів видатного українського композитора сучасності. Леонід Грабовський — учень славетних Левка Ревуцького і Бориса Лятошинського. Він продовжив композиторську лінію Леоша Яначека, Арнольда Шенберга, Ігоря Стравінського та Альбана Берга. Твори Грабовського — неначе мазок пастелі... Вони примушують слухачів поринати в різні стани: опиняєшся на вершині, єднаєш світло з музикою, пірнаєш ніби в... паралельний світ. Здається, що й ти разом із композитором отримуєш здатність творити — це непоясненне запрошення до творчої мандрівки... відкрити щось власне, своє у потаємних закутках чарівної містерії, що зветься музикою. Сам автор називає свій композиторський метод «методом алгоритмічної композиції з використанням випадкових чисел».

Вечір відкрився Сонатою для скрипки соло опус 8 у блискучому виконанні Богдани Півненко, яка полонила слухачів прекрасним інтонуванням. Написана соната ще за юнацьких років Леоніда Олександровича, відразу після закінчення консерваторії. За словами автора, в цьому творі він демонструє своє захоплення музикою Прокоф’єва, цитуючи деякі його музичні звороти.

На концерті вперше в Україні прозвучав твір «Concerto Misterioso» (пам’яті легендарної художниці Катерини Білокур), який поєднує сучасні мелодії й українські народні пісні. Приголомшувало розмаїття ритмів, мінливість музикальних картин. За оцінками музикознавців, цей твір — «найоригінальніший за задумом і за змістом, найбагатший за виражальними засобами і, водночас, досить нескладний для безпосереднього сприйняття слухачами»... Тепло випромінював весь зал: від колишніх однокурсників до теперішніх студентів. Усі були радісні, піднесені від зустрічі з маестро, який приїхав на батьківщину.

Голова Національної спілки композиторів України Євген Станкович та співголова НСКУ Мирослав Скорик дуетом висловили своє захоплення талантом ювіляра. Зокрема, Євген Федорович зазначив, що «Леонідові Олександровичу вдалося створити нові естетичні цінності». Треба сказати, що маестро пам’ятають і шанують у всіх регіонах України. Нині музику Грабовського активно пропагують такі піаністи, як Юрій Глущенко, Євген Громов, диригенти Петро Товстуха, Володимир Рунчак, ансамбль сучасної музики «Кластер» (Львів) та інші.

Взагалі на вечорі часто звучали слова: «Приїздіть, лишайтеся». Гості жалкували, що так мало і так нечасто Грабовський буває в Києві, а проте — крім хороших слів, наша держава поки що, на жаль, не може нічого запропонувати митцю — аби забезпечити належні умови для повернення композиторів зі світовими іменами.

Леся ШАПОВАЛ, «День»
Газета: 
Рубрика: