Знати – це усвідомлювати, що ви нічого не знаєте. У цьому є сенс істинного знання
Сократ, давньогрецький філософ, один із засновників Західної філософії

«Наші спільні зусилля не були марними»

На Криворіжжі та Кропивниччині пройшли пам’ятні заходи з нагоди 120-ї річниці від дня народження головного отамана Холодного Яру Костя Пестушка (Степового-Блакитного)
13 лютого, 2018 - 12:08

Пам’ятні заходи проходили за участі відомого дослідника повстанського руху, президента Історичного клубу «Холодний Яр» Романа Коваля, знаних українських митців – кобзаря, бандуриста, лірника, лідера гурту «Хорея Козацька» Тараса Компаніченка, кобзаря Тараса Силенка, автора-виконавця, фронтмена гурту «Тінь Сонця» Сергія Василюка.

Україна не стане Україною доти, доки ми не вшануємо всіх героїв, полеглих за її волю. Доки не повернемо в історичну пам’ять нації славні імена борців з більшовицьким окупаційним режимом, чиї могили зрівнювалися з землею й не залишалося про них жодної згадки. А якщо й згадували, то лише як про «бандитів і ворогів нарду». І в цьому перевернутому світі ми жили донедавна, коли по всій Україні стояли пам’ятники катам українців, а їхніх захисників і борців за волю називали ворогами народу.

І все ж ми почали звільнятися від цієї більшовицько-радянської облуди й починаємо згадувати і вшановувати своїх справжніх героїв.  Саме такий чин ми здійснили 9 і 10 лютого, вшановуючи пам’ять одного з легендарних діячів національно-визвольного руху Костя Пестушка (Степового-Блакитного).

Завдяки книгам дослідника визвольних змагань, президента Історичного клубу «Холодний Яр» Романа Коваля, публікаціям криворізького історика і краєзнавця Олександра Мельника, розголосу в засобах масової інформації, й до цієї роботи доклався і я, як журналіст, постать Костя Пестушка на сьогодні стала воістину культовою серед місцевої патріотичної молоді.

Десять років тому з нагоди 110-ї річниці від дня народження нашого славного земляка на його батьківщині, в селі Ганнівці, за моєю ініціативою, яку дієво підтримало криворізьке козацтво і патріотичні організації, було організовано міжрегіональну краєзнавчу конференцію, в якій взяли участь історики та краєзнаці Криворіжжя й Кіровоградщини. Зокрема в конференції взяли тоді участь і народні депутати – Микола Коробко та Микола Колісник, було розроблено низку заходів з увічнення пам’яті провідника повстанського руху. До цієї роботи долучилося в подальшому й чимало активістів патріотичних організацій. Зокрема зусиллями Тернівського козацтва та свободівської організації на чолі з Юрієм Настусенком у селі Ганнівці було встановлено пам’ятний знак на честь героя, біля якого щороку вже традиційно відбувається ціла низка пам’ятних заходів.

Згодом за ініціативою Ігоря Степури, який є на сьогодні очільником Кіровоградської обласної «Свободи» та заступником голови обласної ради, у Кривому Розі вперше було проведено фестиваль «Степова дивізія». Банери і портрети Костя Пестушка сьогодні можна побачити на патріотичних заходах і навіть на стадіонах, де вболівають криворізькі ультрас. Іменем Пестушка і Степової дивізії сьогодні називаються вулиці Кривого Рогу. Ставиться питання про встановлення пам’ятного знака на місці повітового військкомату, де відбулося антибільшовицьке повстання під його проводом. Місцеві скульптори вже подумують про створення погруддя отамана. Особисто я мрію про те, щоби погруддя провідника повстанства було встановлене на постаменті, звільненому нещодавно від пам’ятника чекістові та більшовицькому кату Василю Валявку, встановленому за радянської влади біля Криворізького історико-краєзнавчого музею. І це воістину було б знаковою подією – свідченням торжества історичної справедливості.

До 120-річчя від дня народження Костя Пестушка ми прийшли з новими намірами і проектами. Зокрема криворізьким істориком Олександром Мельником було підготовлено до друку унікальне видання про повстанський рух на Криворіжжі, в якому йдеться не лише про героїчний чин Костя Пестушка, а й десятків видатних отаманів Криворіжжя – Іванова (Тишаніна), Клепача, Лютого, Гнибіди, Чорного Ворона, Свища, Малашка, Федорченка та багатьох інших, які також заслуговують на нашу вдячну пам’ять і належне вшанування. І це є нашим спільним завданням на подальші роки. Як на мене, окрім усього іншого, найбільш креативним форматом у попляризації криворізьких отаманів повстанства був би формат вже започаткованого на Криворіжжі фестивалю «Степова дивізія», який би мав стати щорічним і за належної підтримки спонсорів перетворився б на всеукраїнський фест військово-патріотичного виховання молоді, на якому б звучала українська патріотична пісня, проходили б історичні читання, презентації книг з історії повстанського руху, військові змагання, реконструкція боїв і таке інше.  

Отже, пам’ятні заходи з нагоди 120-ї річниці від дня народження Костя Пестушка пройшли в Кривому Розі, де в 1920 році спалахнуло антибільшовицьке повстання під його проводом, і в селі Ганнівці, що на Кропивниччині, де народився і загинув провідник селянського визвольного руху. У рамках цих заходів було презентовано книгу криворізького історика та краєзнавця Олександра Мельника «Антибільшовицький рух опору на Криворіжжі (1919 – 1923)» і поетичну збірку поета Володимира Стецюка «Повстання», присвячену подіям Української революції, 100-річчя яких наразі широко відзначається на державному рівні.

На базі Криворізького державного педагогічного університету, де відбулися основні пам’ятні заходи, пройшли зокрема відкриті історичні читання, присвячені темі національно-визвольного руху на Криворіжжі. Працювала й виїзна експозиція Криворізького історико-краєзнавчого музею «Повстанський рух на Криворіжжі 1919 – 1923 років», на якій окрім документів і фотодокументів демонструвалися й зразки повстанської холодної зброї цього періоду. Було розгорнуто також фотовиставку «З історії вшанування пам’яті Костя Пестушка на Криворіжжі», книжкову тематичну виставку та книготоргівлю.

Увечері того ж дня відбувся пам’ятний захід і в Тернівському районі міста. Як відомо, Терни також були одним із центрів повстанства, а тернівчанка Віра Бабенко була навіть зв’язковою у Костя Пестушка.

А наступного дня епіцентром подій стала Ганнівка – рідне село отамана, де наразі йому вже встановлено пам’ятник. Вшанувати пам’ять славного земляка прибули сюди військові, активісти патріотичних організацій і козаки з Кривого Рогу, Нікополя, Дніпра, Жовтих Вод, Кропивницького, які під звуки військового оркестру пройшли урочистою ходою з центру села до меморіалу Костя Пестушка, де відбувся мітинг і було відправлено молебен за упокій холодноярського отамана та його побратимів, полеглих у борні за Україну.

Пам’ятні заходи завершились у Ганнівській школі, де знову лунали оповіді про Костя Пестушка та українське повстанство з вуст письменника-дослідника Романа Коваля, історика та краєзнавця Олександра Мельника, а також поезії зі збірки «Повстання» в авторському виконанні Володимира Стецюка, повстанські і патріотичні пісні у чудовому виконанні кобзаря, бандуриста, лірника – лідера гурту «Хорея Козацька» Тараса Компаніченка, кобзаря Тараса Силенка, автора-виконавця, фронтмена гурту «Тінь Сонця» Сергія Василюка. Проводжала Ганнівка гостей смачним кулішем, приготованим козаками з ГО «Степ», і дружніми обіймами.

«Шкода, що мій батько не дожив до цього, – він би на крилах літав», – сказала після  пам’ятного заходу, витираючи сльози, літня ганнівчанка Людмила Григорівна Пода. Отже, наші спільні зусилля не були марними.

На завершення хотів би зазначити, що пам’ятні заходи з нагоди 120-ї річниці від дня народження Костя Пестушка (Степового-Блакитного), які проводились виключно як громадська ініціатива, стали можливими завдяки підтримці ТОВ «Трей-Україна» (керівник М.М. Ястреб), ПАТ «Криворіжзалізрудком» (керівник Федір Караманиць), Благодійного фонду народного депутата Костянтина Усова, особистій підтримці народного депутата Віталія Купрія, екс-народного депутата, ганнівчанина Миколи Колісника, а також приватних осіб – Миколи Кам’янського, Леоніда Лятуринського та Миколи Цабака. Щиро вдячний за сприяння в проведенні заходів ректору КДПУ Ярославу Шрамку, директору Тернівського індустріального коледжу Зої Казановій, директору Криворізького історико-краєзнавчого музею Ірині Зинов’євій, видавцю Роману Козлову, друкані «Літерія», Рекламній агенції «Ліфт», за інформаційну підтримку – сайту «Український час», а також усім небайдужим людям, хто долучився до цієї справи.

 

Володимир СТЕЦЮК, голова оргкомітету, журналіст Кривий Ріг
Рубрика: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments