…коли у теперішню глупу ніч українство не буде себе нічим заявляти ясним і голосним, то ніхто не піде за ним, коли настане ранок. А він таки настане неодмінно.
Михайло Драгоманов, український публіцист, історик, філософ, економіст, літературознавець, громадський діяч

Обрядове шитво Середньої Азії та гобелени для киян

16 листопада, 2011 - 00:00
ОДНА З РОБІТ ХУДОЖНИЦІ / ФОТО НАДАНЕ ОРГАНІЗАТОРАМИ ВИСТАВКИ

У НАЦІОНАЛЬНОМУ МУЗЕЇ МИСТЕЦТВ ІМЕНІ БОГДАНА ТА ВАРВАРИ ХАНЕНКІВ ВІДКРИТО ВИСТАВКУ «СУЗАНІ — ОБЕРІГ ЖИТТЯ»

До експозиції ввійшли роботи з приватних зібрань України та колекції музею (ознайомитися з виставкою можна до 22 січня). — «Сузані» — цим милозвучним словом узбеки і таджики в ХІХ — ХХ стст. називали яскраво гаптовані стінні завіси та покривала, якими прикрашали оселі під час весілля та інших свят. Це не просто пишна оздоба, а й потужний засіб охоронної магії — сузані своїми прадавніми орнаментами мали захистити молодят від усього недоброго і водночас привернути до нової родини щастя і добробут, — розказала «Дню» куратор виставки, заступник генерального директора з наукової роботи Музею мистецтв ім. Богдана та Варвари Ханенків Ганна РУДИК. — Сузані — це виплеканий у століттях самобутній дизайн, закони якого були таємним знанням династійних майстринь-рисувальниць. Різні регіони старого Туркестану дали свої стилі сузані: Самарканд — монументальний, поглинаючий, Джизак — дзвінкий, піднесено-урочистий, Бухара — витончений, проникливо-ліричний... Кожну дівчинку навчали вишивання, адже в майбутньому вона мала заздалегідь потурбуватися про комплект вишивок для свого посагу. Сузані — це яскрава сторінка в історії мистецтва, історії родини та історії жінки в Середній Азії традиційної та посттрадиційної доби... Першу в нашій країні виставку сузані склали кілька мистецьких колекцій України. В основі — невелика, проте цінна збірка сузані Національного музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків та добірна приватна колекція Мамута Чурлу — знаного художника, дослідника та колекціонера східного мистецтва (м. Сімферополь). Саме з ініціативи М. Чурлу до виставки було також залучено вартісні твори з приватних колекцій Наталії Пікуш, Неллі Ісупової та Акбара Хорасані. Унікальну експозицію вишивок доповнюють предмети традиційного костюма (тюбетейки, чоловічий халат, жіноча весільна одіж) та твори середньоазійської кераміки кінця ХІХ — початку ХХ ст. Виставку організовано за сприяння Посольства Республіки Узбекистан в Україні.

КИЯН НАВЧАТЬ ТКАТИ ГОБЕЛЕНИ В АРТ-ХОЛІ «КАЙРОС» ТКАНИХ РОБІТ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ХУДОЖНИЦІ ГАННИ ВЕРШИНІНОЇ

Виставка — черговий крок майстрині до популяризації ткацтва — мистецтва, що має багатовікову історію та глибокі традиції. Відвідувачі побачать гобелени, виконані за стародавньою технікою із застосуванням сучасних матеріалів. Для виготовлення застосовується не лише традиційна для ткацтва вовняна пряжа, а й такі сучасні матеріали, як конопляна й шовкова нитки, сизаль (натуральне волокно), стебла трав та ворсинки з пальмової кори. Все це надає виробам фактурності, а малюнкам — глибини й об’єму.

Понад 50 творів майстрині зможуть побачити відвідувачі виставки. Серед них — роботи з художнього текстилю: гобелени-панно, картини-гобелени, міні-гобелени.

Ганна Вершиніна має успішний досвід експонування творів в Україні та поза її межами. Минулого року ІІІ Всеукраїнська трієнале художнього текстилю принесла художниці диплом «За вдалий експеримент». У 2009 роботу майстрині оцінили за океаном. «Одна з моїх робіт брала участь у виставці, що проходила в США (штат Флорида). Я намалювала роботу, стилізовану під ткацтво. Натхнення подарував український народний килим «Поділля». На картині було зображене велике дерево, під яким зібралися люди різних націй. В Америці фото цієї роботи було збільшене і з’явилося на бігборді в одному з тематичних парків Сарасоти», — розповіла Ганна Вершиніна.

Виставка «Ткані візерунки на килимі життя» є продовженням соціального проекту підтримки молодих художників, який здійснюється арт-холом «Кайрос» Ольги Богомолець. Співпраця з молодими митцями не лише дає можливість реалізації для художників, а й розширює український культурний простір, поєднуючи ідеї та бачення митців із різних регіонів України.

Урочисте відкриття виставки відвідають знані мистецтвознавці, художники, творча інтелігенція Києва та Чернігова. Для присутніх Ганна Вершиніна проведе майстер-клас (для відвідувачів виставку відкрито до 1 грудня).

ДОВIДКА «Дня»

Ганна Валеріївна Вершиніна народилася 10 квітня 1984 року в Чернігові. Закінчила Київський державний інститут декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. Михайла Бойчука (спеціалізація — художній текстиль). Творчими наставниками Ганни були Марта Базак та Сергій Нечипоренко.

Вершиніна — учасник Всеукраїнських виставок (Київ, Чернігів, Одеса, Луцьк, Харків, Дніпропетровськ), Міжнародної виставки міні-текстилю (Херсон), Міжнародної виставки «Embracing our differences 2009» (Флорида, США). Персональні виставки: в приміщенні офісу Програми ім. Фулбрайта (Київ, 2009), в Чернігівському обласному художньому музеї (м. Чернігів, 2010), галереї «Мистецька збірка» (Київ, 2011), Молодіжному театрі (м.Чернігів, 2011р.). Участь у ІІІ Всеукраїнській трієнале художнього текстилю (2010 р.) принесла Ганні Вершиніній диплом «За вдалий експеримент».

Аліса АНТОНЕНКО
Газета: 
Рубрика: