Істина - пробний камінь самої себе та брехні.
Бенедикт Спіноза, нідерландський філософ, науковець, політичний та релігійний мислитель

Письменники пишуть. А читачi ? ..

На цьогорічну «Коронацію слова» надійшло 931 роман, 286 кіносценаріїв, 332 п’єси зі всієї України
29 квітня, 2005 - 00:00
«КОРОНАЦІЯ СЛОВА» УРОЧИСТУ ЦЕРЕМОНІЮ ДЛЯ УЧАСНИКІВ КОНКУРСУ НАМАГАЄТЬСЯ ПЕРЕТВОРИТИ НА ПРЕСТИЖНУ СВІТСЬКУ ПОДІЮ / ТЕТЯНА І ЮРІЙ ЛОГУШІ З ДИПЛОМАНТОМ КОНКУРСУ ОЛЕКСАНДРОМ ДЕРМАНСЬКИМ ВОЛОДАР I ПРЕМІЇ У ЖАНРІ КІНОСЦЕНАРІЇВ ТА П’ЄС ВАЛЕНТИН ТАРАСОВ

27 квітня у Колонному залі Київської міської ради відбулася V ювілейна церемонія нагородження лауреатів Всеукраїнського конкурсу романів, кіносценаріїв та п’єс «Коронація слова». Нині це один із авторитетних літературних конкурсів в Україні, який з року в рік має стабільну інформаційну підтримку. Очевидно, престижу йому також додають встановлені засновниками — головою правління компанії «Крафт Фудз Україна» Юрієм Логушем і почесним президентом телеканалу «1+1» Олександром Роднянським, генеральним директором телеканалу Володимиром Оселедчиком — премії. А це 18 тисяч гривень за перше місце, шість тисяч — за друге, чотири — відповідно за третє, а також по тисячі гривень за лауреатство. За п’ять років у конкурсі взяли участь понад п’ять тисяч авторів! Серед них чимало відомих письменників: Василь Шкляр, Андрій Кокотюха, Марія Матіос, Павло Вольвач, Богдан Жолдак. Цікавими відкриттями стали такі імена: Марина Гримич, Лариса Денисенко, Наталя Очкур, Ярослава Івченко, Анна Хома... За цей час видано понад 40 романів, а відомий український режисер Роман Балаян зняв фільм «Експеримент» за однойменним твором Олександра Жовни з Кіровограда. Цього року, окрім романів та кіносценаріїв, надсилати можна було і п’єси. Власне, ідея про розширення умов конкурсу йшла від самих членів журі — відомих театральних критиків: мовляв, театральний сценарій — значно менший ризик для продюсерів, ніж кіносценарій.

На цьогорічну «Коронацію слова» надійшло: 931 роман, 286 кіносценаріїв, 332 п’єси зі всієї України. Пишуть як викладачі філології, актори, режисери, літературні критики, вчителі української мови, редактори глянцевих журналів, так і бухгалтери, стоматологи й хірурги, охоронці, домогосподарки... «Прекрасно, що на церемонії можна зустріти людей найрізноманітніших професій, для яких література не стала чимось другорядним, неважливим і некомерційним», — зауважив режисер Національної опери Сергій Архипчук. Про що пишуть? Про життя українців — колись і тепер. «Сюжети беру із щоденного життя, яке часто буває карколомнішим за будь-яку вигадку, — говорить киянка Ганна Пустовойт, авторка кіносценарію про сучасну молодь «Перелесник». Деякі учасники надіслали свої роботи вдруге або втретє. І вкотре стали переможцями та лауреатами. У жанрі роману два перші місця (друге журі вирішило не присуджувати) посіли твори «Гудзик» киянки Ірен Роздобудько, яка до того вже двічі брала участь у конкурсі, та «Амністія для хакера» Олексія Волкова з міста Козови Тернопільської області. «У рамках проекту «Коронація слова» вийшли мої дві книжки «Пастка для жар-птиці» та «Ескорт у смерть», які сама ніколи б не віднесла у видавництво», — говорить Ірен Роздобудько. Третє місце отримали «Шукачі скарбів» Андрія Кокотюхи з Києва. Андрій жартома називає себе талісманом конкурсу (його відзначають вже втретє!) і розповідає, що свій роман написав у... 1985 році. «І зараз він своєчасний?» — цікавимося. «Пригодницька історія завжди актуальна, — відповідає автор. — Українці також були шукачами скарбів, згадати хоча б скарби гетьмана Полуботка. У творі дякую Майн Ріду, Фенімору Куперу, Олександрові Дюма, яких називаю друзями мого дитинства». Серед лауреатів також чимало відомих імен: Василь Кожелянко, Марина Мєднікова, Олександр Шевченко, Наталя Очкур. Коли торік перемагали письменники-початківці та кіносценаристи-аматори, то цього року перші місця і лауреатство здобули здебільшого професіонали. А це означає, що «Коронація слова» не тільки відкриває нові імена, а й утверджує вже доволі відомі. Наприклад, Валентин Тарасов з міста Києва, режисер-постановник програми «Жди меня. Украина» каналу «Інтер», нагороджений першим місцем за п’єсу «Скажена співачка з невідомим». Він — автор ще кількох п’єс, одна з яких «Милый развратник» йде на сценах Луганського, Сімферопольського, Ужгородського драматичних театрів. «Саме напередодні, коли зателефонували організатори привітати з перемогою, я вирішував для себе — писати в стіл чи не писати взагалі», — зізнається Валентин. «І яке рішення прийняли, коли дізналися про свою перемогу?» — запитуємо. «Звичайно, писатиму». Другою премією у жанрі кіносценаріїв і п’єс нагороджено киянина Володимира Сердюка за роботу «Пенсійні справи», відповідно третьою — Ігора Липовського з міста Калуша Івано-Франківської області за кіносценарій «П’ять нещасних днів». А лауреатами стали знані вже Лариса Денисенко, Владислав Чабанюк та інші...

Після урочистої церемонії нагородження, справжньою окрасою якої став відомий на увесь світ український тенор Володимир Гришко, відбулася презентація книжок минулорічних переможців та лауреатів. Мистецька агенція «Піраміда» представила видання: «Жінка з мечем» Лесі Демської, «Полювання на дрохв» Петра Лущика, «Павук» Олега Шмідта, «Заметіль» Анни Хоми. А столичне видавництво «Нора-друк» презентувало романи «Учора і завжди» Наталки Очкур, «Аутсайдери» Олександра Шевченка, «Балада для кривої Варги» Лариси Соколян. Раніше конкурсні твори друкували одні й ті ж видавництва. За словами Юрія Логуша, це було здебільшого пов’язане з тим, що не всі хотіли братися за друк україномовної книжки, яку потім треба продавати — з одного боку, а з другого — не кожен може забезпечити високу поліграфічну якість. Зараз з’явилися й нові партнери, наприклад «Фоліо» чи згадана вже «Нора-друк».

До речі, видавнича група «Нора» 15 квітня у містечку Гусятині Тернопільської області відкрила магазин «Книгарня видавців», де продаються книжки українських письменників! І це у той час, коли книгарні у райцентрах чи селах закриваються або перетворюються на кафе-бари!.. Галина Кравченко, працівник відділу реалізації, розповідає, що на вітчизняну літературу в Гусятині є попит. Про це «День» напише окремий матерiал.

Як сказав Юрій Логуш, скоро вийде друком збірка кіносценаріїв, володарів першого-другого місць за усі п’ять років існування «Коронації слова». «Зараз ведуться переговори з провідними українськими театрами про постановки п’єс — переможців та лауреатів цьогорічного конкурсу, — зазначив він. — Реалізація наших театральних сценаріїв — завдання на найближчий час».

Очевидно, що «Коронація слова» сприяє утвердженню й розвитку жанру сучасної популярної прози в українській літературі. Нині науковцями Інституту літератури ім. Тараса Шевченка НАН України пишеться «Історія української літератури» в 10-ти томах, де в одному з розділів йтиметься про переможців та лауреатів конкурсу.

Враженнями про цьогорічний конкурс «День» попросив поділитися членів журі, переможців і лауреатів.

Владислав ЧАБАНЮК, директор заповідника «Трипільська культура», що на Черкащинi; лауреат конкурсу у жанрі кіносценаріїв:

— Я займаюся охороною та дослідженням Трипільської культури, але без творчості, зокрема кінотворчості, не можу. Деякий час працював у школі, тоді разом зі своїми колегами-вчителями створив аматорську кіностудію. У 1995 році відзняли свій перший ігровий фільм «Вирій». Зараз створено чимало документальних, науково-популярних, художніх фільмів. Останній наш фільм «Ойра», кошторис якого був... 1500 гривень, демонструвався на каналі «1+1» місяць тому. Він про громадянську війну 1918 року. Це, напевно, прецедент, коли відомий телеканал купив фільм у аматорської студії.

В Україні чимало конкурсів, але тільки деякі з них на слуху. Я надіслав свій кіносценарій на «Коронацію слова» передусім тому, що спробував позмагатися з професійними сценаристами. І в мене вийшло! А ще неабияке значення має те, що конкурс відомий і престижний. Ну, і, звичайно, грошова премія...

Костянтин РОДИК, головний редактор журналу «Книжник-review», член журі:

— Я дуже вболівав за роман Ірен Роздобудько «Гудзик», бо вважаю його зразком модерної жіночої прози, яка особливо сьогодні репрезентована у світі останньою Нобелівською лауреаткою Ельфрідою Єлінек. Хочу відзначити твір «Крутая плюс» Марини Мєднікової. Це гумор, якого так бракує в нашій літературі. У цілому із тих десяти романів, що були названі, як на мене, варті безсумнівно бути книжками лише шість. Решта чотири потребують професійного доопрацювання для того, щоб вони, потрапивши у вигляді книжки на прилавки крамниць, були конкурентоспроможними. А видання, які посіли перші три місця, мають всі шанси стати книжковими подіями! А взагалі не треба очікувати від «Коронації слова» щорічних спалахів. Достатньо, що з’являються гарні твори. Навіть якщо тільки шість — це вже багато! На п’ятому році конкурс став самодостатнім. І це добре.

P.S. «День» вітає «Коронацію слова» з п’ятилітнім ювілеєм! Ми вдячні за нагородження почесною грамотою книжок «Україна Incognita» і «Дві Русі» із серії «Бібліотека газети «День» за проведену історичну, культурну та подвижницьку роботу, що відбулося торік. Ви були легкими на руку — після тієї відзнаки ми стали переможцями і лауреатами кількох книжкових акцій. Успiху на довгi роки!

Надія ТИСЯЧНА, фото Михайла МАРКІВА, «День»
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments