Зброю витягають грішники, натягують лука свого, щоб перестріляти жебраків та вбогих, заколоти правих серцем. Зброя їхня ввійде в серце їхнє і луки їхні поламаються.
Володимир Мономах, великий князь київський (1113–1125), державний і політичний діяч

Подивись на світ іншими очима!

12 вересня в Україні розпочнеться Перший міжнародний етнографічний кінофестиваль «ОКО»
9 вересня, 2020 - 09:21
ФОТО НАДАНЕ ОРГАНІЗАТОРАМИ ФЕСТИВАЛЮ

Форум триватиме online до 19 вересня, а всі охочі можуть подивитись унікальні фільми безкоштовно.

«OKO» — фестиваль етнографічного та антропологічного документального кіно, де глядачі побачать і відчують повсякденне серцебиття малих та великих народів, спільнот, мешканців сіл та міст. Фестиваль  зі салоганом «Подивись на світ іншими очима!», — націлений на міжкультурний діалог через показ найкращих українських фільмів та світових стрічок на цю тему, підняття хвилі мотивації знімати етнографічне кіно. Він сприятиме розвитку туристичного та інвестиційного потенціалу віддаленого регіону. Враховуючи той факт, що це дуже складний, забутий і вельми проросійський куточок країни, який в 2014 році був на межі створення Бессарабської народної республіки, українська присутність саме через культуру є тут вкрай необхідною. Мова культури, фольклору та кіно — універсальна й на підсвідомому рівні зшиває регіон із країною та світом, підвищує толерантність, зміцнює дружбу між народами, відкриває світ.

«ОКО» — некомерційний проєкт, він безкоштовний для глядачів. Держкіно підтримало новонароджений фест, але сумою, яка складає лише 15% від загального кошторису, та й дадуть їх вже після здійснення проекту. Тож, дирекція фестивалю  оголосила збір коштів на Спільнокошті: «...Допоможіть злетіти на старті важливої події в такий важкий рік й зібрати решту бюджету кінофестивалю. Завдяки карантину ми опинилися в пастці...»

Цьогорічний кінофестиваль дійсно спочатку планувався в комбінованому online/offline-форматах. Проте, життя у форматі пандемії внесло свої корективи і Болградський район Одеської області, який ще називають «українською Бессарабією», і мальовниче село Криничне на березі найбільшого озера України — Ялпуг, де планувалася яскрава offline-частина, внесено до т.з. «червоної зони». Тож, першу едицію кінофестивалю буде проведено виключно онлайн.

Протягом тижня на сайті фестивалю будуть доступні онлайн-трансляції конкурсних та позаконкурсних фільмів національного та міжнародного блоків. Щодня з 19:00 до 21:00 команда фестивалю проводитиме прямі включення за участю режисерів національної конкурсної програми та членів журі. Глядачі дізнаються цікаві історії і деталі створення стрічок, а також матимуть можливість задати гостям онлайн-студії фестивалю питання в режимі реального часу. До церемоній відкриття, нагородження переможців і закриття кінофестивалю можна буде долучитися у стрім-форматі.

Кінофест складається з міжнародного та національного повнометражного конкурсу та міжнародного — короткометражного. Секція міжнародного повного метру — 6 стрічок хронометражем від 40 хв. В ній представлені фільми з Європи, Азії, Африки та Латинської Америки. До національного конкурсу повних метрів увійшло 8 картин. Короткометражну програму фесту поділили на 6 тематичних блоків по 5 стрічок, зокрема українського виробництва.

До першого блоку увійшли непрості роботи: це п’ять фільмів з Індії, Швейцарії, Туреччини та України, які порушують питання збереження ідентичності та відчайдушної боротьби за неї. Всі вони нагадають глядачеві, що світ — неідеальний, але водночас покажуть, чому саме ми не повинні опускати руки. Герої цих фільмів — приклад незламності і сили волі, і саме з таких «сильних» робіт і розпочнуться перші конкурсні покази кінофестивалю.

Другий блок склали п’ять стрічок із віддалених і дуже мало відомих пересічному європейцю куточків світу. Зняті у чотирьох країнах Африки і в Пакистані, вони розкривають нетипові, нестандартні, та попри це, — невимовно близькі і зрозумілі нам теми.

У третьому блоці глядачі познайомляться із дивовижними, стародавніми, унікальними, моторошними, оригінальними і незвичними традиціями різних країн. Усі стрічки відрізняються якісною режисурою: це не просто репортажна фіксація тих чи інших фестивалів чи обрядів. Це занурення, пояснення, це живий досвід, у який поринуть глядачі, переглядаючи ці картини, з Португалії, Італії, Німеччини, Канади, Індонезії.

Фільми четвертого блоку з Фінляндії, Бельгії, Ірландії та Аргентини мають довести, що етнографія — це не тільки наукові дослідження, обряди, пісні і танці. Етнографія — це ідентичність. Це самопошук. Це відчуття себе відносно світу, часом світле і надихаюче, а часом ностальгійне і болісне. Незвичні, чуттєві, нетрадиційні і навіть містичні...

Стрічки п’ятого блоку у медитативний, неспішний, іммерсивний спосіб змусять глядача перенестися у дивовижні місця нашої планети і познайомлять з їх мешканцями, кожен з яких в той чи інший спосіб намагається пояснити для себе місце, де він живе, і зв’язок з цим місцем. Що для нас означає рідний дім? Для чого так важливо пам’ятати, хто ти і звідки? Чому так важко часом покинути домівку, і чому неможливо її забути? Саме такі непрості питання піднімають режисери з Ірану, Сербії, Перу та України.

Шостий блок — мікс робіт з України, Туреччини, США та Ірану. Їх не об’єднує жодна спільна тема, але всі разом вони чудово представляють різноманіття нашого світу, висвітлюючи його в різних стилях і баченнях. Загалом глядачі подорожуватимуть разом із кінофестивалем 29 країнами світу.

До складу журі увійшли відомі кінематографісти та фольклористи: кінорежисер та сценарист  Михайло Іллєнко, режисер та продюсер Сергій Проскурня, співачка і фольклористка Катя Chilly, болгарський кінорежисер Василій Барков, фольклористка та професорка Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Олена Івановська, акторка Римма Зюбіна, кінокритик і продюсерка Аксиня Куріна.

Засновниця, продюсерка і директорка кінофестивалю Тетяна Станєва — громадянка України, етнічна болгарка з південної Української Бессарабії, фольклорист за освітою та режисер за покликом: «Фестиваль націлений на міжкультурний діалог через показ найкращих українських фільмів та світових стрічок на цю тему, підняття хвилі мотивації знімати етнографічне кіно. Україна — одна з найбагатших на фольклор країна, тому справедливо, якщо кількість та якість етнографічного кіно зростатиме, а Україна стане законодавицею і столицею етнографічних кінофестивалів на світовій мапі».

Ольга СТЕЛЬМАШЕВСЬКА
Газета: 
Рубрика: