Найстрашніші в житті ті люди, які прочитали одну книжку. З людиною ж, яка багато читає, завжди матимеш про що поговорити, і тобі поруч з нею нічого не загрожуватиме.
Іван Малкович, український поет і видавець, власник і директор видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»

Поміж війн

Фільми українських режисерок змагатимуться за нагороди найпрестижнішого світового фестивалю документального кіна IDFA в Амстердамі
17 листопада, 2020 - 17:50

Світова прем’єра нової документальної картини Аліни ГОРЛОВОЇ «Цей дощ ніколи не скінчиться» (This Rain Will Never Stop) відбудеться на Амстердамському фестивалі документального кіно IDFA в рамках секції First Appearance. У цьому конкурсі так само бере участь українсько-румунська неігрова драма режисерів Адріана ПІРВУ та Олени МАКСЬОМ «Не все буде добре» — раніше ця робота здобула призи 19 міжнародному кінофестивалі у Трансильванії (румунія) та на 11 Одеському міжнародному фестивалі.

Пандемія вплинула на формат IDFA, тож більшість показів пройде онлайн з 19 листопада до 6 грудня включно. Але світова прем’єра «Цей дощ ніколи не скінчиться» відбудеться також і фізично в нідерландському кінотеатрі з обмеженою кількістю глядачів 19 листопада. Прем’єра в Україні запланована на наступний рік. Фільм є копродукцією України, Латвії, Німеччини й Катару, був профінансований Держкіном України, Латвійським кіноцентром, фондами IDFA Bertha Fund та Doha Film Institute.

Проєкт «Цей дощ ніколи не скінчиться» раніше був відомий у професійній спільноті під назвою «Поміж війн». Режисерка  відстежує візуально вражаючу подорож 20-річного Андрія СУЛЕЙМАНА та його родини у нескінченному циклі війн. Андрій разом із батьком переїхав з розідраної нескінченним кровопролиттям Сирії, але стикається із черговим військовим конфліктом уже на сході України, де він є волонтером Червоного Хреста. Смерть батька стає ще одним випробуванням, тим паче що герой вирішує поховати його тіло в Сирії.

Після новини про те, що фільм потрапив у конкурсну програму IDFA, режисерка Аліна Горлова написала 29 жовтня 2020 у себе в стрічці у Фейсбуці:

«Що я можу сказати? Це був супер довгий і супер складний шлях. 4 роки. І я точно знаю, що без моєї команди я б не змогла завершити цей фільм. Цей проєкт спочатку був короткометражним, змінював назву !!два!! рази і ось нарешті... This Rain Will Never Stop/Цей дощ ніколи не скінчиться. Монохромний фільм, який ми знімали на Донбасі, в Іракському Курдистані, в Сирії, в Німеччині...

Перші люди, кому я хочу подякувати, — це головному герою фільму, Andrey Suleyman і всій його родині, яка відкрила нам двері і впустила у своє життя. Я дуже шкодую, що не всі залишились з нами до кінця цього фільму...»

Попередня стрічка Аліни Горлової «Явних проявів немає» про боротьбу ветеранки російсько-української війни з важким посттравматичним стресовим розладом після повернення додому здобула 4 нагороди на міжнародному фестивалі DocuDays UA, приз «За видатну східноєвропейську картину» міжнародного конкурсу фестивалю в Лейпцизі «DOK Leipzig» у 2018 та номінована на премію Української Кіноакадемії «Золота Дзиґа» за найкращий документальний фільм у 2019.

Оператор стрічки «Цей дощ ніколи не скінчиться» — В’ячеслав ЦВЄТКОВ, який працював у таких українських фільмах «Брама», «Парфенон», «Маріуполіс», «Solitude», і, зокрема, в повнометражному дебюті Ірини ЦІЛИК «Земля блакитна, ніби апельсин», що здобув нагороду за найкращу режисуру в конкурсі світової документалістики на авторитетному американському фестивалі незалежного та авторського кіна «Санденс» у січні цього року. До речі, фільм Ірини Цілик, так само присвячений війні на Донбасі, буде представлений на IDFA в Амстердамі в позаконкурсній програмі «Best of fests» («Найкраще з фестивалів»).

Орва НІРАБІЯ, художній керівник Амстердамського фестивалю IDFA високо оцінив новий фільм режисерки Аліни Горлової, підкресливши на міжнародній онлайн-прес-конференції фестивалю під час оголошення результатів відбору конкурсної програми:

«Цей дощ ніколи не зупиниться» режисерки Аліни Горлової — це один із проєктів, на який ми довго чекали, оскільки ми вже бачили його у багатьох варіаціях, бо фільм підтримав фонд IDFA Bertha Fund.

Це фільм, який був зроблений із такою великою художньою стійкістю, що я висловлюю глибоку повагу команді. Режисерка будує свій фільм навколо поїздки або «руху» курдсько-сирійського юнака, який вирвався з війни в Сирії, але поринув у війну в Україні. І з війни в Україні він повертається назад, і ми їдемо з ним із винятковими монохромними образами режисерки на великому Ковчезі, яка показує нам світ Вічної Війни.»

Рішення журі фестивалю IDFA стануть відомі 6 грудня.

ДОВІДКА «Дня»

Аліна Горлова народилася в Запоріжжі в 1992. У 2008—2012 вчилася в Київському національному університеті театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого; паралельно, в 2010 пройшла семінар з кінорежисури, роботи з актором та драматургії з Кшиштофом ЗАНУССІ. Знімає документальне кіно, ігрові короткометражні фільми, соціальні і комерційні рекламні ролики, створює візуалізації для театральних постанов і арт-інсталяцій. Членкиня Української кіноакадемії (2017). Серед ігрових короткометражних робіт — «Вітер тексту» (2008), «Простий механізм щастя» (2009), «Обов’язки» (2010), «Пересадка серця» (екранізація однойменного оповідання Рея Бредбері, 2011), «Babushka» (2012). Як документалістка спільно з Іриною Цілик і Світланою ЛІЩИНСЬКОЮ брала участь у створенні альманаху «Невидимий батальйон» (2017). Повнометражний документальний дебют «Явних проявів немає» (2018) отримав першість у конкурсі DOCU/

Право на українському фестивалі «Docudays UA» й відзначений журі каналу «MDR-Mitteldeutscher Rundfunk» нагородою за видатну східноєвропейську картину на Міжнародному кінофестивалі документального кіно «DOK Leipzig» (Німеччина).

Дмитро ДЕСЯТЕРИК, «День»
Газета: 
Рубрика: