Оскільки українська нація кілька століть шукала свого визволення, остільки ми розцінюємо це як непереможне її бажання виявити й черпати своє національне офарблення.
Микола Хвильовий, український прозаїк, поет, публіцист

Про прозорість, об’єктивність та репутацію

Точка зору засновниці Міжнародного конкурсу скрипалів Олега Криси
15 січня, 2020 - 11:17

«У №198, (2019) газети «День» надруковано матеріал Тетяни Козирєвої під назвою «ІІІ Міжнародний конкурс скрипалів Олега Криси у Львові залишив суперечливі враження» у якому наведено цитати допису Любові Морозової з її сторінки у Facebook.

Засновник Міжнародного конкурсу скрипалів Олега Криси у Львові Подолянчук Віра Володимирівна бажає скористатись правом на відповідь та викласти свою точку зору щодо наведеної інформації.

Так, у вказаній публікації зазначається, що довкола ІІІ Міжнародного конкурсу скрипалів Олега Криси, вже традиційно відбуваються суперечки та звинувачення у корумпованості, на підтвердження чого авторка вказує, що другу премію на конкурсі отримав учень Олега Криси.

Разом з тим, положенням про журі III Міжнародного конкурсу скрипалів Олега Криси не заборонено приймати участь учням членів журі, при цьому передбачено, що у випадку виникнення так званого «конфлікту інтересу» («Конфлікт Інтересу» означає: сімейні чи педагогічні стосунки, що існували протягом попередніх 12 місяців або існуватимуть протягом наступних трьох місяців від дати початку Конкурсу) член журі, що причетний до нього, не бере участі в оцінюванні виступу конкурсанта.

Крім того, у III Міжнародному конкурсі скрипалів Олега Криси серед 27 учасників конкурсу — 10 (десять) конкурсантів мали «так званий конфлікт інтересів». До фіналу ввійшов лише один учасник Конкурсу, в якого був «конфлікт інтересу», виступ якого могли оцінювати лише всі інші члени журі, за виключенням власного вчителя.

Також у публікації зазначено, що учень Олега Криси Костянтин Лукинюк є самородком «без культури інтонації та поведінки на класичній сцені (цокання пальцями посеред Станковича, еротичне покачування стегнами й кидання смичком у зал — це ефектно, але поза шляхетністю класичної сцени)».

З цього приводу необхідно зазначити, що Костянтин Лукинюк — дуже талановитий скрипаль, віртуоз і є досить емоційним і під час гри. Разом з тим покачування скрипаля одягнутого у класичні брюки зліва-направо і навпаки під час гри на скрипці об’єктивно не мають нічого спільного зі словом «еротично». Що стосується «кидання смичком у зал» — смичок у Костянтина Лукинюка ненароком випав з рук, що відбулось від хвилювання під час конкурсу, в чому можна пересвідчитись, переглянувши відео за посиланням https://www.youtube.com/watch?time_continue=624&v=nHKpf_Zmv0o на позначці 5хв. 42 с.

Думка Морозової не сходиться з думками сотні музикантів та глядачів конкурсу, які проголосували, щоб віддати Лукинюку приз глядацьких симпатій.

Щодо звинувачень конкурсу у відсутності культури як такої, оскільки на закритті конкурсу виступив Тарас Зданюк, скрипаль, який навіть не пройшов у фінал, бо, на думку автора, він присвятив музичний твір своєму вчителю і члену журі Володимиру Заранському, слід зазначити наступне.

На Міжнародному конкурсі скрипалів Олега Криси завжди виступали конкурсанти, нагороджені спеціальними призами, або навіть ті, які не стали переможцями конкурсу. Наприклад, 2016 року такими конкурсантами були Девід Тобін, Яна Стадник.

Що стосується Тараса Зданюка — він виконував власний твір і присвятив його тій людині, якій вважав за потрібне. Жодних підстав стверджувати, що можливість виступити на закритті конкурсу скрипаль отримав, оскільки присвятив твір одному з членів журі, у автора немає і жодних доказів тому автор не наводить.

З приводу зауважень до зовнішнього вигляду ведучих та рівня їхнього професіоналізму слід звернути увагу на те, що зауваження викладені у дуже грубій та образливій формі.

Щодо зауважень з приводу нав’язливої реклами «Світоч», слід зазначити, що реклама — це інформація, покликана розповісти людям про товар, що й намагався зробити спонсор конкурсу в бажаний йому спосіб.

Щодо відвертих звинувачень у необ’єктивності конкурсу та попередній домовленості між аудиторською компанією та Олегом Крисою — жодних посилань на будь-які фактичні дані Любов Морозова не наводить.

Як засновник Міжнародного конкурсу скрипалів Олега Криси, який відбувся у Львові уже втретє, я категорично заперечую будь-які закиди щодо корумпованості конкурсу. Організатори конкурсу, так само як і Олег Васильович Криса, не мають жодних важелів впливу на голосування журі та визначення результатів конкурсу. Олег Васильович Криса відомий у всьому світі як видатний соліст, камерний музикант і педагог, учень легендарного Давида Ойстраха, переможець міжнародних конкурсів Г. Венявського, П. Чайковського, Монреаля і конкурсу Паганіні. Він допоміг створити в Україні Міжнародний конкурс найвищого рівня, тому і організатори і сам Олег Криса найбільш зацікавлені у прозорості конкурсу, його об’єктивності та високій репутації».

Віра ПОДОЛЯНЧУК
Газета: 
Рубрика: