Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

Про свободу, дружбу, кохання, смерть, Бога та... революцію

Бенефіс Анатолія Хостікоєва
22 січня, 2021 - 12:04
ЗІРКОВИЙ ДУЕТ — АНАТОЛІЙ ХОСТІКОЄВ І НАТАЛІЯ СУМСЬКА У ВИСТАВІ «ГРЕК ЗОРБА»

У репертуарі Національного театру ім.І.Франка є чимало аншлагових вистав, які прикрашають афішу головної драматичної сцени нашої країни впродовж багатьох років. Одна з найпопулярніших у публіки є «Грек Зорба» — це сценічна версія, яка створена за мотивами роману «Я, Грек Зорба» Нікоса Казандзакіса режисером-постановником Віталієм Малаховим та виконавцем головної ролі, провідним актором Анатолієм Хостікоєвим. Прем’єра відбулася ще 30 вересня 2010 року, лавреат трьох «Київських пекторалей» — як найкраща вистава, а за створення образів Алексіса Зорби Анатолій Хостікоєв і Наталія Сумська (Гортензія) отримали призи за найкращу чоловічу та жіночу ролі!

У чому секрет цієї постановки, яку можна дивитися по кілька разів і знову, і знову знаходити щось нове, навіть таємне... Мабуть,  у щирості, людяності, глибинній сповідальності і віртуозності акторського виконання. Нагадаємо, вистава «Грек Зорба» за романом геніального класика грецької літератури Нікоса Казантзакіса стала першопрочитанням в Україні. В основі сюжету — життєві перипетії невиправного романтика, вічного мандрівника, філософа й мудреця, музиканта й танцюриста, бешкетника, справжнього чоловіка, а головне — вільної людини грека Алексіса Зорби. Особливим змістом сповнена його зустріч із молодим хазяїном Нікосом, романтичне кохання з вічною Жінкою — Гортензією-Бубуліною та інші події, учасником яких став Зорба...      

— Понад десять років, що минули з дня прем’єри, вистава перетворилася на визнану класику сценічного мистецтва, побувала в численних гастрольних турне, викликала захоплення на Міжнародних театральних фестивалях і форумах, — нагадує Наталія ПОНОМАРЕНКО, керівниця літературно-драматичної частини Національного театру ім.І.Франка. — І сьогодні філігранний, вишуканий акторський дует незмінних виконавців головних ролей — Наталії Сумської та Анатолія Хостікоєва — заворожує неймовірною вірою в красу буття, розумінням миттєвості і примарності людського існування, високою духовністю, що  породжує в оглядній залі катарсис, вселяє віру в людину, її нездоланну силу духу, яка спроможна зробити неможливе.

Це відверта розмова про свободу, дружбу, кохання, смерть, Бога та... революцію. Вистава є бенефісом Анатолія Хостікоєва. Його майстерність перевтілення на сцені вражає глядача! Такою ж філігранністю і бездоганністю акторського виконання сповнений образ Гортензії, який створила Наталія Сумська. Цей акторський дует — зразок справжньої школи психологічного театру... Лірика, абсурд, філософські роздуми, комедія та справжня драма — все це щедро «замішано» співом, танцями, оркестром і дзвоном сантури. 

У  фіналі, коли старий Зорба вчить свого молодого друга Нікоса танцювати сиртакі, вони втілюють у танці, спочатку повільному, а згодом запальному, дуетному та віртуозному (балетмейстер Ольга Семешкіна), всю динаміку взаємин, доль, світосприйняття... Втім, «життя жорстоке навіть для тих, кому пощастило», — каже Зорба. Герою Казантзакіса даровано найголовніше, до чого прагне людина — пізнання істини: заради чого людина приходить у світ. Він володіє глибинним розумінням миттєвості й примарності людського існування. Саме тому так азартно і відчайдушно проживає кожну відміряну мить. Уміє віднайти безліч принад і радощів у елементарних речах. Свято вірить, що краса і досконалість врешті-решт опанують світом і кожна людина побачивши це, відчувши на собі, стане добрішою, розумнішою і людянішою...

У виставі використано музику Мікоса Теодоракіса, сценографія та костюми — Марія Погребняк, балетмейстер — Ольга Семьошкіна, композитор — Іван Небесний, музичне оформлення — Володимир Борисов, консультант з грецьких обрядів — Олександра Шайтан. Головні ролі в ювілейній постановці виконають: Анатолій Хостікоєв (Алексіс Зорба), Денис Мартинов (Нікос), Наталія Сумська (Гортензія) та інші. 

P.S. 27 січня відбудеться 100-та вистава «Грека Зорби», а наступний показ франківці планують показати 17 лютого

Тетяна ПОЛІЩУК, «День»
Газета: 
Рубрика: