Щоб любити — треба знати, а щоб проникнути в таку тонку й неосяжну, величну й багатогранну річ, як мова, треба її любити.
Василь Сухомлинський, український педагог, публіцист, письменник, поет

Присвята пам’яті Героїв Небесної Сотні

20 лютого в Національній філармонії України відбудеться концерт — Реквієм Дж. Верді
14 лютого, 2019 - 11:48
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Виступлять Національний симфонічний оркестр України під орудою Володимира Сіренка і Національна академічна капела «Думка» (диригент — Євген Савчук). Солісти — Оксана Крамарєва (сопрано), Алла Позняк (мецо-сопрано), Олександр Чувпило (тенор) та Сергій Магера (бас). Звучатиме «Реквієм» Джузеппе Верді.

Цей твір Верді написав 1874 року і присвятив пам’яті композитора Джоакіно Россіні. «Хоч мене й не пов’язувала з ним тісна дружба, я оплакую разом з усіма втрату цього великого артиста, — писав Верді. — У світі погасло славетне ім’я! Це ім’я одне із найпопулярніших у нашу епоху, і це була слава Італії!»

Реквієм написано на канонічний латинський текст, при цьому композитор дуже вільно поводиться зі структурою окремих частин, що суперечить канону. Наприклад, знаменита середньовічна секвенція Diesirae повторюється в кількох частинах, таким чином тема Судного дня практично пронизує весь твір. Також за стилем, численними аріозо та ансамблями (дуетами, терцетами, квартетами) в дусі італійської кантилени, Реквієм нагадує пізні опери Верді — критики часто порівнюють його з «Аїдою». Та й роль оркестру за своєю драматургією виходить далеко за межі звичайного супроводу.

Прем’єра твору відбулася 22 травня 1874 року в Мілані, у соборі Сан Марко під орудою автора, а через три дні — також і в театрі Ла Скала. Обидва виконання відбулися з величезним успіхом.

За словами генерального директора філармонії Дмитра ОСТАПЕНКА, перший концерт-реквієм відбувся 26 лютого 2014 року і транслювався у прямому ефірі на майдані Незалежності. Традиція, щоб у лютневі дні лунав Реквієм, продовжується уже п’ять років. «У такий спосіб адміністрація та музиканти філармонії хочуть віддати шану всім загиблим під час Революції Гідності»,— розповідає Д. Остапенко. У філармонії планують запросити на концерт учасників та родичів загиблих на Майдані.

Юрій ГОРБАНЬ
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ