Як в нації вождя нема, тоді вожді її — поети.
Євген Маланюк, український письменник, поет, культуролог-енциклопедист, публіцист, літературний критик

«СхідOpera» готує сенсаційний проєкт

Над виставою про Габсбурга-українця працюють Оксана Линів, Алла Загайкевич і Сергій Жадан
17 жовтня, 2019 - 11:19
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

«Вишиваний — король України» — під цією назвою в Харкові триває робота над оперою Алли Загайкевич (лібрето Сергія Жадана), присвяченою ерц-герцогові Вільгельму фон Габсбургу.

«День» уже писав про те, що ідея створення вистави виникла два роки тому у Почесного консула Республіка Австрія в Харкові Всеволода Кожемяка, який і став меценатом проекту. Музику пише сучасний композитор Алла Загайкевич. Режисером вистави запрошено Ростислава Держипільського з Івано-Франківська, художником — молоду київську мисткиню Лесю Головач. Музичним керівником — відому в Європі диригентку, харизматичну Оксану Линів (на фото).

Ерц-герцог, член імператорської родини Австро-Угорщини Вільгельм фон Габсбург був родичем австрійського цісаря. Ще замолоду він обрав Україну другою батьківщиною і мріяв стати на її чолі. Габсбург-українець був свідомий ризиків, з якими була пов’язана його участь у національно-визвольній боротьбі, але, зробивши цей вибір, залишився йому вірним. У післявоєнному Відні його було заарештовано радянською окупаційною владою і вивезено до Києва. 1948 року помер у в’язниці. Вільгельм фон Габсбург щиро любив Україну, яку оспівував у своїх віршах українською мовою. Українці ж відповідали йому взаємністю. Тож, обравши українську ідентичність, він став легендарним полковником Легіону Українських Січових Стрільців і взяв собі ім’я Василя Вишиваного. Постановка відобразить події 100-річної давнини — до 1919 року, перебування Вишиваного в радянській в’язниці, його спогади про першу українську революцію, коли він був кандидатом на трон України і коли українці боролися за незалежність.

Прем’єра опери «Вишиваний — король України» відбудеться наприкінці поточного сезону, а 2021 року заплановано її показ у Відні (у межах фестивалю української культури в Австрії UStream).

Ольга СТЕЛЬМАШЕВСЬКА
Газета: 
Рубрика: