Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

У Стокгольмі відкрився перший у Скандинавії український кінофестиваль

21 квітня, 2015 - 13:58
У Стокгольмі відкрився перший у Скандинавії український кінофестиваль

У кінотеатрі Zita Folkets Bio в перший день дійства зібралось понад 150 людей: більше, ніж було продано квитків. Серед присутніх здебільшого були шведи, але також чимало українців-діаспорян, які прийшли подивитися перший з циклу п'яти українських фільмів – «Брати. Остання сповідь». Це екранізація повісті шведського письменника Торгні Лінгрена «Джмелиний мед», але події у ній відбуваються в Карпатських горах.  Презентувала фільм режисерка Вікторія Трофіменко. Інші чотири українські стрічки – «Хайтарма», «Поводир», «Плем’я» та «Тіні забутих предків» показуватимуть у кінотеатрі упродовж наступних понеділків.

«У швецькому суспільстві завжди була сильна підтримка України. А з початку війни Росії проти вашої країни, підтримка значно зросла у багатьох сферах. Ми відчуваємо солідарність з Україною і її людьми. Український інститут у Швеції робить велику справу», – сказала перед початком фільму міністр культури і демократії Швеції Еліс Ба Кунке.

Після вступного слова пані міністр з рук директора Українського інституту у Стокгольмі, відомої української піаністки Наталії Пасічник отримала книгу шведського журналіста Петера Йонсона «Україна в історії». Це фактично перша така історична праця, написана шведською мовою про історію України, позаяк попередні праці були переважно адаптаціями зі старих радянських підручників. У Стокгольмі цю книгу презентують 28 квітня.

«Промоція своєї країни – це завжди дуже важливо. Коли Україна стане членом ЄС, ми природно будемо культурно ще більше інтегруватися. Шведи мають потребу знати більше про Україну», – під позитивним враженням від фільму говорить кінокритик однієї з найбільших у Швеції газет Dagens Nyheter Мортен Блюмквіст.

«Мої очікування від першого дня фестивалю абсолютно виправдалися. Часто буває, що під час перегляду авторського кіно, люди просто встають посеред сеансу – і до кінця залишається півзали. Це емоційно й раціонально великий успіх, – ділиться враженнями директор фестивалю українського кіно Роман Горбик. – У сучасному світі кіно – це культурна візитівка країни, це найлегший шлях пізнати іншу країну. Якщо кіно не формує образ країни закордоном, люди там не можуть сформувати емоційного зв’язку з країною і її народом. Не можуть сформувати емпатії… Ми не завжди отримуємо ту підтримку від міжнародного товариства, на яку ми розраховуємо. Значна частина факторів призводять до цього, зокрема незнання іноземцями України. Промоція національного кіно – надважлива сьогодні річ і це саме те, чим держава має опікуватись. Це має бути одним із пріоритетів культурної політики».

Директор Українського інституту в Швеції Наталія Пасічник вважає, що саме зараз Україна має надзвичайно великий шанс показати себе світу не лише в політичному, а й культурному житті. Сьогодні до нашої країни прикута уваги світових ЗМІ, і варто цим скористатися. 

«Наші сусіди вкладають величезні кошти на популяризацію своєї культури, натомість в Україні ця сфера була занедбана. Інститут виник із розуміння того, що в Україні війна і всі зайняті проблемами реформ, то ніхто не займається іміджем України закордоном. Наша мета – донести до шведів Україну культурну, – підсумовує Наталія Пасічник.

«Міністерство культури України надало нам мандат представляти Україну у спілці європейських культурних інститутів у Швеції. Тепер ми можемо позиціонуватись як одні з учасників європейської культури. Це одне з найбільших досягнень для нас за півроку з владою України, – говорить заступниця директора Українського інституту Анастасія КЛЬОНОВА. – Повноцінне функціонування інституту може покласти початок тісній співпраці у сфері культури не лише України зі Швецією, а й з цілим скандинавським регіоном. 

Інформаційну війну нас ніхто не вчив проводити. Проте сила українців в тому, що ми мобілізуємося, навіть коли немає для цього фінансових спроможностей. Ця мобілізація може спричинити повний переворот тієї політики, яку Росія проводить закордоном. Українці це вже продемонстрували, а фестиваль українського кіно, зокрема, є одним із доказів того, що хід подій можливо переломити».

Організатори планують зробити захід щорічним. Усі зібрані кошти підуть на гуманітарні потреби постраждалих від агресії на сході України людей. 

Артем ЖУКОВ, «День», Стокгольм. Фото автора
Рубрика: