Боягузтво — найголовніший, найстрашніший гріх на землі.
Олег Сенцов, український режисер, сценарист та письменник, політичний в’язень

Українська громада Франції стане ближчою

15 липня, 2011 - 00:00

Режисер Василь Вітер зніме фільм про культового сучасного французького художника родом з Буковини Темістокла Вирсту.

Талант художника Темістокла Вирсти, яким французьке мистецтво завдячує Буковині, майже невідомий в Україні. Щоб змінити, на жаль, вкорінену тенденцію до відсутності знань всередині країни про наших земляків, відомих у світі, студія «ВІАТЕЛ» у співпраці з головою Чернівецького відділення Фонду культури Валентиною Діаковською, член-кореспондентом Академії правових наук України, головн им редактором журналу «Малий і середній бізнес» Василем Костицьким і головним редактором журналу «Образотворче мистецтво» Олександром Федоруком днями презентували проект документального фільму «Буковинець з Монпарнасу».

Художник, архітектор, скульптор Темістокл Вирста, чий талант розвинувся в Парижі, але сформувався в Україні, завжди відчував генетичний зв’язок з Батьківщиною. «Я француз, але ніколи не переставав бути українцем», — говорить він. Але художник чомусь надзвичайно поцінований не в Україні, а в Франції. Полотна Вирсти виставлялися у Ніцці, Торонто, Детройті, Лондоні, Копенгагені, Нью-Йорку, містах Японії. Саме в Японії відбувся, напевно, унікальний в історії мистецтва випадок: на зустріч із митцем зібрався повний стадіон японських студентів, і протягом всього часу, поки в присутності цієї молоді Вирста малював картину (а це зайняло декілька годин), цінителі мистецтва, мов зачаровані, без жодного звуку спостерігали за художником. «Основна ознака картин Вирсти — програмування на щастя, надзвичайний позитив, якого не вистачає пересічному українцеві», — говорить Валентина Діаковська. Саме їй належить ідея створення фільму. Життєвий шлях художника в жанрі ігрового кіно міг би стати бестселером. Але точність документалістики, а також обмеженість бюджету спонукають знімати саме у цьому жанрі. Загалом автори проекту сподіваються на допомогу меценатів, адже, за їхніми словами, «державі чомусь постійно бракує коштів на такі речі». Проектом студії «ВІАТЕЛ» зацікавився і Французькй культурний центр. Бюджет фільму поки не розголошують, однак зйомки плануються у Парижі, Рів’єрі та містах Японії.

Знаково, що Темістокл Вирста сам братиме участь у зйомках, а багато попередніх розмов з ним вже є в записі. І хоча в основі сценарію лежатиме одна життєва історія (до речі, сценарій буде підготовлений до кінця місяця, а завершити роботу над проектом автори планують за рік), стрічка буде присвячена не лише одній особистості. «Великий прошарок української громади у Франції потребує вивчення», — говорить режисер фільму Василь Вітер. А потужний національний бекграунд Вирсти, його активне спілкування з українською громадою Франції дають змогу зробити фільм масштабнішим і передати збірний образ вимушеного українського емігранта. Сам Темістокл Вирста поставив перед собою завдання повертати світові неправдиво незнані імена. У цьому його мета і цілі авторів проекту збігаються. Вирста просуває мистецтво України за кордоном, щороку запрошує до себе у Францію художників з Батьківщини, які працюють на пленерах, розростається мистецька школа імені художника, а студія «ВІАТЕЛ» та її партнери хочуть повернути Вирсту і його мистецьке середовище на рідну землю.

Ярослава ТИМОЩУК, Літня школа журналістики «Дня»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ