Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Українське Серце для Франції

Мистецька кераміка, створена українкою Скоропаденко, увійшла у список Європейської спадщини
21 вересня, 2022 - 18:29
Зоя Скоропаденко та Велике Серце Вілену

До Днів європейської спадщини у церкві Saint Germain французького містечка Вілен-су-Малікорн відбулося урочисте відкриття сучасного керамічного витвору мистецтва «Велике Серце Вілену».

Спільний витвір української сучасної художниці Зої Скоропаденко та французького кераміста Бернара Вітура увійшов у список Європейської спадщини, і став центральним туристичним об'єктом для гостей Вілен-су-Малікорна.

Велике Серце Вілену

Про це повідомляє пресслужба галереї The Meloy Art.

«Преса і місцеві мешканці були в захваті. Якщо сучасне мистецтво розповідає якусь історію і має сенс, то навіть простим людям воно зрозуміле і близьке. А в нашому проекті зійшлося все: порожня готична ніша в історичній церкві, куди встановили серце, чудова легенда про створення міста, місцева влада, яка замовила сучасну скульптуру, погода, оскільки як на відкриття серця, так і на Дні спадщини було сонячно і тепло, місцева пекарня, яка почала випікати тістечка у формі серця. Все дуже гармонійно поєдналося. Тепер кожного 14 лютого до містечка Вілен стікатимуться «паломники» – сфотографуватися з серцем, а заразом –  і з’їсти місцеве тістечко у формі серця», – розповідає Зоя Скоропаденко.

Виставка кераміки до Днів європейської спадщини у Лігроні

Сучасна керамічна скульптура, створена Скоропаденко та Вітуром,  важить 9,9 кг і має форму анатомічного серця людини. На барельєфі зображено легіонера Гайярда, який тримає та стискає серце в своїх руках. На серці вигравірувано в кераміці зображення галльської красуні з лавровою гілкою в руці.

Праворуч від серця – барельєф іншої гілки лавра, що символізує мир, який Гайярд приніс у Вілен.

Легенда про походження містечка Вілен-су-Малікорн розповідає, що під час завоювання Галлії Юлієм Цезарем одному з його легіонерів на ім’я Гайярд було доручено приборкати регіон. Під час патрулювання він побачив красиву молоду дівчину, яка блукала в лісі.

Виставка кераміки до Днів європейської спадщини у Лігроні

Обережно йдучи за нею, він натрапив на село Бринь. Дівчина виявилася донькою сільського старости. Ґайярд пообіцяв місцевим мешканцям зберегти життя, якщо староста віддасть йому свою доньку, в яку закохався з першого погляду, і дозволить заснувати «віллу» – з якої згодом і постало містечко Вілен-су-Малікорн.

Кажуть, що Ґайярд так любив свою прекрасну галлійку, що надав своєму володінню форму серця. І як би не змінювалися обриси містечка за дві тисячі років, його парафіяльна карта і досі має форму людського серця.

Виставка кераміки до Днів європейської спадщини у Лігроні

Відтак митцям та місцевій владі спала на думку ідея розробити і створити Велике Серце Вілену, аби привернути увагу місцевих мешканців та туристів до місцевої історії.

Цього року під час Днів європейської спадщини три французькі містечка – Лігрон, Курсель-ла-Форе та Вілен-су-Малікорн запросили Зою Скоропаденко як куратора виставок, на яких приватні колекціонери виставляють скарби зі своїх колекцій.

«У Лігроні на цій виставці презентували кераміку XVI-XIX сторіччя – понад сотню екземплярів! Це крутіше, ніж у будь-якому музеї! У Курсель-ла-Форе виставлялися історичні артефакти з приватних колекцій, пов’язані з пранням: одяг XIX сторіччя, різне приладдя. Ну а у Вілен-су-Малікорні зіркою Днів спадщини стало наше з Вітуром Серце», – розповідає Зоя Скоропаденко.

Виставка кераміки до Днів європейської спадщини у Лігроні

Зазначимо, що Зоя Скоропаденко та Бернар Вітур разом зробили вже 5 проектів, пов’язаних з керамікою, а також співпрацювали власне у створенні кераміки: Зоя розробляла ідеї та розписувала готові твори, а Бернар втілював ідеї в життя, тобто у глину. 

У 2022 році кераміка Скоропаденко-Вітура була вперше представлена в Парижі під час ринку ультра люксового дизайну Deco Off.

Також зазначимо, що до Днів європейської спадщини поволі долучаються не тільки українські митці, а й вся Україна. У вересні 2022 року такі Дні, попри війну, проводяться у багатьох українських містах – у Львові, Чернігові, Вінниці.

Фото The Meloy Art

 

Марина Олійник, The Meloy Art
Рубрика: