Як в нації вождя нема, тоді вожді її — поети.
Євген Маланюк, український письменник, поет, культуролог-енциклопедист, публіцист, літературний критик

Від кібервійни до «Правди»

У столиці відкрилася Третя Київська бієнале «Чорна хмара»
17 жовтня, 2019 - 10:49

Центр візуальної культури (ЦВК), який проводить її, був створений 2008 року як майданчик для співпраці між академічними, художніми та активістськими спільнотами. ЦВК є незалежною громадською організацією. Профіль їхньої діяльності — книговидавництво, виставкова діяльність, наукові дослідження, проведення публічних лекцій, дискусій і конференцій. Спочатку організація базувалася на території Національного університету «Києво-Могилянська академія». Проте 10 лютого 2012 року Сергій Квіт, президент Університету, наказав закрити виставку сучасного мистецтва під назвою «Українське тіло», яка проходила в Центрі візуальної культури. Свої дії Квіт мотивував тим, що на виставці можна побачити не мистецтво, а «лайно» або «розрізнений набір порнографічних зображень». 29 лютого виставку було демонтовано, а незабаром Центр виїхав із КМА.

А втім, здається, ця історія лише посилила організацію. Як зауважив один зі співзасновників ЦВК Олексій Радинський, «ми не є ні інституцією, ні неформальним колективом, а тим і тим потроху. Ми існуємо гібридно в стані посередині. Ми зареєстровані як громадська організація, тривалий час існували як художньо-теоретична структура, але важливо те, що змогли не впасти в жодну з цих ідентичностей остаточно».

Центр візуальної культури виступив організатором бієнале «Київська школа» (2015) та бієнале «Київський Інтернаціонал» (2017), одержав нагороду Європейської культурної фундації імені принцеси Марґріт 2015 року та одну із нагород Премії імені Іґора Забеля в царині культури і теорії 2018 року в Любляні, Словенія («Ми не знали, на що йдемо» — «День», 14 грудня 2018 р.).

«Чорна хмара», яку організатори характеризують як «бієнале сучасного мистецтва, знання і політики», представить низку мистецьких проектів та освітніх подій, присвячених впливу новітніх технологій на політику й суспільство. Основними локаціями стали Науково-технічна бібліотека Київського політехнічного інституту (нині — Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського») та Будинок кіна. Цьогорічна бієнале має на меті осмислити соціально-політичні трансформації, які сталися у Східній Європі протягом останніх трьох десятиліть, зокрема під впливом Чорнобильської катастрофи, розпаду СРСР та розвитку сучасних інформаційних технологій.

Виставку «Чорної хмари», яка розмістилася в Науково-технічній бібліотеці КПІ, склали роботи художників та художниць із України, Німеччини, Великобританії, Індії, Канади. Наскрізні теми експозиції — масові комунікації, штучний інтелект, довкілля та Чорнобильська катастрофа. Зокрема, тут представлена відома інтерактивна інсталяція «Скляна кімната» німецького колективу Tactical Tech, що ілюструє механізми збору персональних даних і проблему приватності в інтернеті. Низка робіт на виставці досліджує взаємозв’язки між технологіями, політикою та екологією. Наприклад, Сюзан Шупплі в інсталяції «Уповільнений розпад» показує передовиці газети «Правда», що виходили протягом 20 днів з дати аварії на ЧАЕС до моменту офіційного повідомлення про неї, простежуючи зв’язок між радіоактивною загрозою та інформаційними маніпуляціями. Інші роботи порушують питання про відмову від антропоцентричної перспективи на користь інших форм життя — як-от фільм італійського художника Еміліо Ваварелли, змонтований із відеофрагментів, знятих на камеру тваринами.

Зі свого боку, публічна програма бієнале включає близько 15 лекцій, презентацій і панельних дискусій. Зокрема, 17—18 жовтня відбудеться міжнародний симпозіум «Комунікативний мілітаризм», учасники й учасниці якого обговорюватимуть феномен кібервійни, а 26—27 жовтня має відбутися дискусія з українськими експерт(к)ами й активіст(к)ами щодо механізмів генерування, використання і захисту даних в інтернеті. Окрема частина публічної програми під назвою «Близькосхідна Європа» буде присвячена сучасним історичним умовам та ідеологічним поділам у країнах Східної Європи і Близького Сходу, які стали полем битви для новітнього авторитаризму і правого популізму. Зокрема, передбачено низку лекцій від знаних філософинь, істориків та політологів, як-от Женев’єв Фресс, Філіп Тер, Ян-Вернер Мюллер, Сандро Меццадра, Клаус Оффе. Варто так само зазначити, що цьогоріч Київська бієнале стала частиною новоствореного Альянсу східноєвропейських бієнале сучасного мистецтва, до якого увійшли Бієнале Matter of Art у Празі, Biennale Warszawa та OFF-Biennale в Будапешті.

«Чорна хмара» триватиме до 23 листопада.

Дмитро ДЕСЯТЕРИК, фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»
Газета: 
Рубрика: