Україна приречена бути однією з найкрупніших і найбагатших держав
Борис Олійник, український поет, академік, громадський діяч

«Він змінював світ»

Так називається виставка, яка відкрилась у Львівському музеї історії релігії, присвячена 100-річчю від дня народження святого Іоанна Павла ІІ
20 жовтня, 2020 - 10:28

Це спільний проєкт Музею «Родинний дім Святого Отця Іоанна Павла II» у Вадовицях (Польща), Львівського музею історії релігії, за участі Курії Львівської Архідієцезії Римсько-Католицької Церкви в Україні. Експозицію розміщена у двох виставкових залах  де можна побачити  унікальні світлини, пов’язані з дитинством і юністю Кароля Войтили, з його родиною, які надав музей у Вадовицях. Зокрема, світлини з мамою, татом, як міністранта в костелі, з прогулянки у міському парку Планти, що у Кракові, інші. Цікавими будуть портрети Івана Павла II, які виконали сучасні художники Польщі, Італії; скульптура Святого Кароля, пам’ятні медалі, монети, марки. Зацікавлять відвідувача і три були про номінацію Кароля Войтили на єпископа, архієпископа Краківського і кардинала.

Для експонування Мечислав Мокшицький, архієпископ Митрополит Львівський РКЦ в Україні, надав особисті речі Іоанна Павла II: сутани (червона, зелена, біла), туфлі, ціпок, орнат, мітру, пояс, білу прогулянкову куртку, інші речі. Привертають увагу велика шкіряна тека з гербом Папи, яка лежала на письмовому столі Івана Павла II і якою він користувався, коли підписував різні документи; справжній костюм швейцарського гвардійця, привезений з Ватикану, спеціально розроблений для охорони понтифіків.

Значна частина виставки присвячена безпосередньо понтифікату, подорожам Папи Іоанна Павла II, апостольським візитам, екуменічній і проповідницькій діяльності. Представлені світлини, які показують важливі моменти з життя Папи: зустрічі із Константинопольським Патріархом, верховним рабином Риму, Андрієм Сахаровим, Фіделем Кастро, матір’ю Алі Агджи, який здійснив замах на життя Папи, кардиналом Любомиром Гузаром, патріархом Йосипом Сліпим, фотографії з молоддю, з відвідин лікарень, інші. Знаковою є фотографія з Літургії в Соборі Святого Петра у Ватикані з нагоди 400-річчя Берестейської Унії 7 липня1996 року.

ФОТО НАДАНО ОРГАНІЗАТОРАМИ ВИСТАВКИ

 

Впадає в око червоний кардинальський капелюх з широкими полями і китицями. Оригінальними є пам’ятні подарунки Святійшому Отцю від Коптського Патріарха та інші.

Окремий розділ виставки присвячений візиту Папи Іоанна Павла II в Україну 23—27 червня 2001року. Це — фотографії, зроблені Василем Пилип’юком, а також різноманітні поштівки, довідники, листівки, газети, журнали, прапорці, значки, медалі і монети. Також представлені речі з приватних колекцій.

Куратор виставки — завідувачка виставкового відділу Руслана Бубряк.

Експозицію можна побачити до 31 січня 2021 року.

ДОВІДКА «Дня»

Кароль Юзеф Войтила народився у містечку Вадовиці біля Кракова у родині поручника польської армії і вчительки 18 травня 1920 року.

1938 року Кароль Войтила складає на «відмінно» випускні іспити в гімназії і разом з батьком переїжджає до Кракова. Тоді ж розпочинає навчання на факультеті філософії Ягеллонського університету. Він не тільки добре навчається, а й бере участь в авторських вечорах літераторів-початківців. Не забуває і про театр, адже в юності мріяв стати актором. Під час II Світової війни працює кур’єром у магазині, на каменоломні, хімічній фабриці. Коли відчуває поклик присвятити своє життя служінню Богу — вступає у Виьщу духовну семінарію у Кракові. У 26 років приймає сан священника. КарольВойтила вмів не тільки добре працювати, а й любив і вмів відпочивати. Він ходив у туристичні походи, спускався байдарками вниз по річках і перепливав озера, катався на лижах.

1958 року Кароля Войтилу призначають єпископом-помічником у Кракові, 1964 року — архієпископом-митрополитом Краківським і кавалером Ордену Білого Орла. З 16 жовтня 1978 до 2 квітня 2005 року Глава католицької церкви, Єпископ Рима.

Він був першим Папою, який зайшов до синагоги, переступив поріг мечеті, першим, хто відвідав православні й мусульманські країни. Папа Іоанн Павло II — перший папа-поляк і перший папа-неіталієць за 455 років. Він перший з пап, хто побував з візитом у Незалежній Україні. Це людина великої покори і скромності. Від нього виходила якась дивна аура, неймовірна енергія, незвичайна сила.

Іоанн Павло II помер 2 квітня 2005 року. 1 травня 2011 року Папа Бенедикт XVI беатифікував Івана Павла II, а 27 квітня 2014 року його оголошено святим.

Олена МАЛЮГА, науковий співробітник Львівського музею історії релігії
Газета: 
Рубрика: