Якщо ми вирішимо всі проблеми світу, але провалимо вирішення освітніх проблем, наші діти зруйнують те, що ми їм заповіли.
Томас Джефферсон, 3-й президент США, один з авторів Декларації незалежності США

Як голландці підтримують українську культуру

Уперше із 7 до 16 вересня відбудеться турне нашою країною відомого Хору ім. Лисенка та цимбаліста-віртуоза Михайла Захарії.
5 вересня, 2012 - 00:00

Колектив із Голландії було засновано 1996 року знаним композитором, оперним співаком, уродженцем міста Долини, що на Івано-Франківщині, Мирославом Антоновичем. Він закінчив Утрехтський університет, захистив дисертацію. З-під пера Антоновича вийшли роботи про східну і західноєвропейську музику. Як музикознавець читав лекції на конгресах в Оксфорді, Зальцбурзі, Нью-Йорку. Коли в Голландії припинила свою діяльність Українська католицька духовна семінарія, доктор Мирослав Антонович вирішив створити хор, який складався тільки із голландців — чоловіків, але співав на Богослужіннях українською мовою у візантійському обряді. Він назвав свій колектив «Візантійським хором». 28 лютого 1951 року відбулася перша репетиція, а вже за два місяці хор відспівав у каплиці госпіталю св. Антонія в Утрехті першу Службу Божу. Звістки про хор швидко поширилися в Голландії та за її межами. Цей колектив підкорював своїм співом публіку Західної Європи, США та Канади. Під керівництвом Мирослава Антоновича, який був диригентом хору понад 40 років, співаки дали понад 3000 концертів. 1990 року хористи вперше побували в Україні — Батьківщині засновника їхнього колективу.

Через шість років пан Антоновичем організував уже змішаний колектив, щоб спільно з «Візантійським хором» виконати концерт на користь Міжнародного фонду сім’ї Лисенків у Києві. Захід відбувся у травні 1997 року в церкві св. Якоба в Утрехті. Після успішного виступу цей співочий колектив вирішили назвати «Хор імені Лисенка» на честь видатного композитора.

Нині Хор імені Лисенка налічує 40 голландських співаків — чоловіків та жінок, які підтримують і поширюють українську культуру у світі. Мирослав Антонович та Паул Гаккеннес упродовж десяти років були художніми керівниками хору. Репертуар колективу постійно оновлюється. 2006 року пан Антонович відійшов у вічність, а Гаккеннес шукав альтернативи, як далі продовжувати діяльність хору. Новим керівником стала Ірина Горванко, уродженка Івано-Франківська, яка 1993 року закінчила музичний факультет Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника. Після переїзду до Нідерландів вона закінчила Брабантську консерваторію в місті Тілсбург за спеціальністю хоровий диригент. За її керівництва Хор ім. Лисенка збагатився новими піснями.

Нині новим диригентом колективу стала росіянка Анна Азернікова, яка з 1998 року живе у Нідерландах. Уже понад 30 років імпресаріо хору є Володимир Луців — тенор і бандурист, Він народився на Івано-Франківщині, але нині громадянин Великобританії.

Цього року голландський хор приїжджає в Україну як ювіляр (колектив відзначає 15-річчя концертної діяльності) і цей візит пов’язаний з 95-ю річницею від народження маестро Мирослава Антоновича. Турне проходитиме під назвою «З Україною в серці», а колектив здійснить давню мрію — побувати в Центральній та Східній Україні. Разом із хористами виступатиме відомий у Європі молодий цимбаліст Михайло Захарія. Ще в п’ять років Михайло одержав першу премію на конкурсі «Юні віртуози», а зараз він — лауреат Міжнародного гуцульського фестивалю, стипендіат Всеукраїнського конкурсу «Нові імена України», лауреат першої премії Міжнародного конкурсу молодих виконавців у Кишиневі (Молдова), багаторазовий лауреат Міжнародного конкурсу цимбалістів у Чехії, переможець міжнародних конкурсів у Будапешті (Угорщина), Тревізо (Італія) та інших конкурсах.

Голландський хор імені Лисенка разом із цимбалістом-віртуозом Михайлом Захарією гастролюватиме Україною із 7 до 16 вересня. Так, 8 вересня колектив виступить у рідному місті засновника хору Мирослава Антоновича в Долині, потім відбудуться концерти у Вінниці, Черкасах, Кривому Розі, а завершиться турне в Донецьку. Прозвучить програма творів традиційного українського хорового та інструментального мистецтва.

Ліліана ХОМИШИН
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ