Без знання української мови українські устремління виявляться збудованими на піску.
Олександр Потебня, український мовознавець, філософ, фольклорист, етнограф, літературознавець, педагог, громадський діяч

Як громади туризм розвивають

Вінниччина лідирує за кількістю історичних споруд. Та чи використовують це багатство?
13 квітня, 2018 - 10:21
У ТУЛЬЧИНСЬКІЙ ГРОМАДІ ШУКАЮТЬ ІНВЕСТОРА, ЩОБ ПАЛАЦ ПОТОЦЬКИХ ПОСТАВ У ПОВНОМУ БЛИСКУ / ФОТО З САЙТА WIKIPEDIA.UA

У кожному районі Вінниччини є старовинні замки, палаци, маєтки, а ще цікаві костели, церкви, промислові старовинні будівлі. Загалом налічується понад 4 тис. культурних пам’яток. З такою кількістю неоцінених архітектурних об’єктів — туризм мав би стати однією з прибуткових галузей області. Однак нині туристичний збір Вінниччини сягає невеликих сум. За даними міністерства економічного розвитку та торгівлі, в топ-5 регіонів України за найбільшими обсягами надходжень від сплати туристичного збору — Київ, Львівська, Одеська, Івано-Франківська, Закарпатська області.

Вінниччина, з її великим потенціалом, не багата на туристів. Багато хто не знає про унікальні палаци та замки Поділля. Понад 70% архітектурних пам’яток не витримують тиску часу та руйнуються, адже це споруди кінця XVIII — початку ХХ століть.

Проте є приклади й позитивних зрушень. Зокрема в Тульчинській громаді занепокоїлися долею вінницького Версалю — палацу Потоцьких, про який неодноразово писав «День». У громаді пояснюють, що архітектурна пам’ятка на балансі обласної адміністрації. На її відновлення потрібно вкласти чималі кошти. Лише віднедавна в Тульчинській громаді почали розвивати зелений туризм, створили мапу з семи маршрутів. Представники Тульчинської ОТГ сподіваються, що зможуть зацікавити інвестора, який захоче відновити величний палац.

«У нас є сім туристичних маршрутів, наприклад, присвячений творчому шляху композитора Леонтовича, шляхами польської шляхетності, шлях у село Печера тощо. До нас приїздять групи школярів, минулого року завдяки оперному фестивалю були туристи з Польщі. Також у Тульчині з квітня до червня відбувається «Леонтович арт квартал». Є ідея запровадити акцію Меридіан «Щедрик» — зі сходу на захід нашої країни, щоб об’єднати її за допомогою музики. Це є дуже важливим політичним завданням, тому що ми говоримо про створення єдиного культурного простору країни. Місто буде перетворено на суцільну картинну галерею. Це проект не одного дня і року. Це тільки початок, коли буде облаштований один квартал, але все місто має перетворитися на туристично привабливий об’єкт», — говорить заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Алла Поваляєва.

МУЗЕЙ ІСТОРІЇ СЕЛА І ФЕСТИВАЛЬНЕ ПОЛЕ

В інших громадах із не менш цікавими пам’ятками архітектури теж роздумують над розвитком туризму. В одній із найуспішніших ОТГ — Томашпільській — усі сили зосередили на питанні ремонту доріг та інфраструктури, а незабаром ще й побудують сонячну електростанцію: «Щоб розвивати зелений туризм, потрібно, щоб усі навколишні села приєдналися до нашої громади. Там, де є пам’ятки архітектури, природна місцевість красива. Ми ще чекаємо. На нашій території ОТГ є єдиний замок графа Потоцького, він вщент зруйнований. Отже, селам, де є пам’ятки, потрібно об’єднатися, а вже потім вирішувати, як їх зберегти. Але це все в майбутньому і розвиток туризму також», — каже голова Томашпільської ОТГ Валерій Немировський.


У КАЛИНІВСЬКОМУ РАЙОНІ ЧЕКАЄ НА РЕСТАВРАЦІЮ ПАЛАЦ КНЯГИНІ ЛЮБОВІ АБАМЕЛЕК У СЕЛІ ГУЩИНЦІ / ФОТО З САЙТА WIKIPEDIA.UA

 

У Калинівському районі чекає на реставрацію палац княгині Любові Абамелек у селі Гущинці. Там сьогодні міститься професійно-технічний заклад. В Іванівській ОТГ кажуть, що пам’ятка на балансі області. «На території села Іванів є також низка пам’яток, які ми хочемо зберегти. В нас є старовинний костел Діви Марії, замково-палацовий комплекс, пам’ятки промислового будівництва. Є над чим працювати і потрібно шукати кошти, залучати інвесторів, благодійників. Майновий комплекс костелу потрібно реставрувати та передати на баланс громаді, адже там нині три власники: обласна рада, польська громада і наша громада. Ми плануємо там зробити музей історії села, хочемо поряд облаштувати фестивальне поле і проводити різні заходи, починаючи від свята Іванівської ковбаси і закінчуючи рицарським турніром, присвяченим битві на Синіх Водах», — ділиться заступник голови Іванівської ОТГ Ігор Лановий.

ЯБЛУНЕВИЙ ТУРИСТИЧНИЙ ШЛЯХ

Тим часом Северинівська ОТГ чи не єдина, яка може похвалитися розвитком туристичних проектів, що вже реалізовані. Зокрема — це зелений туризм. У громаді є водні та піші маршрути. ГО «Подільська агенція регіонального розвитку» безоплатно передала для Комунального підприємства «Северинівське» туристичне обладнання: 17 велосипедів, 18 наметів, 14 катамаранів та спорядження до них, а також польову кухню, спальні мішки, каримати, рятувальні жилети, байдарки і навіть кулю, з якої можна скочуватися з гори. В громаді працюють фахівці зі спортивного туризму. «Я не раз був у Польщі, бачив, як у них розвивають зелений туризм. Вивчав досвід. Наша громада створила проект. Канадські та польські  партнери виділили гроші на придбання туристичного спорядження. Але ми не зупиняємося і подали ще один проект, розроблений спільно з громадою міста Бар. Відтак на території нашої громади відбуватиметься Яблуневий туристичний шлях. Уперше в Україні ми будемо проводити постійно яблуневі фестивалі, конкурси та різноманітні заходи. Також на території нашої громади є багато визначних старовинних місць», —  зазначає голова Северинівської ОТГ Олександр Христюк.


НА ТЕРИТОРІЇ  СЕВЕРИНІВСЬКОЇ  ГРОМАДИ ВІДБУВАТИМЕТЬСЯ ЯБЛУНЕВИЙ ТУРИСТИЧНИЙ ШЛЯХ. УПЕРШЕ В УКРАЇНІ ТУТ БУДУТЬ ПОСТІЙНО ПРОВОДИТИ ЯБЛУНЕВІ ФЕСТИВАЛІ, КОНКУРСИ ТА РІЗНОМАНІТНІ ЗАХОДИ / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «ДЕНЬ»

Завідувач сектору охорони культурної спадщини управління культури і мистецтв облдержадміністрації  Михайло Потупчик зазначає, що туризм потрібно розвивати разом із інфраструктурою. Адже є багато країн, які взагалі нічого не виробляють і живуть за рахунок туристів. «У нашій області налічують понад 200 пам’яток архітектури XVIII ст. — це і церкви, і палаци. Надіятися, що з бюджету виділять кошти на їх реставрацію, марно, адже дуже багато соціальних проблем. Тому потрібно шукати інвестора. У Вороновиці під Вінницею громада виграла грант і за кошти Євросоюзу відновили палац Грохольських. Це яскравий приклад, як зберегти пам’ятку і починати розвивати свій туристичний бренд», — каже чиновник.

Леся КЕСАРЧУК
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments