Народ, який вірить, що якась суміжна країна або імперія здобуде йому державу, ніколи не зможе стати на власні ноги і буде завжди паралітиком. А його політичні групи будуть задніми колесами для чужих агентур.
Олег Ольжич - український поет, археолог і політичний діяч

«10 років до світла»

17 серпня, 2001 - 00:00

Так називається цикл документальних фільмів, які підготувала студія «Укртелефільм» до десятиріччя Незалежності України. Щодо тем, охоплених увагою в серіалі, Олег Бійма, генеральний директор студії «Укртелефільм», сказав: «Ми спробували проаналізувати 10 років незалежності і зробили акценти на найболючішi теми суспільства, не відкидаючи їхньої значущості». Перший фільм циклу має назву «Кредо». Він був знятий в музеї-майстерні Івана Кавалерідзе в той час, коли художник Борис Плаксій працював над серією портретів «Творці незалежності». Герої фільму, серед яких Леонід Кравчук, Мирослав Попович, Левко Лук’яненко, Ярослава Стецько згадують свій тернистий шлях до часу створення незалежної України. У другій стрічці — «Творці крилатих машин» — розповідається про вітчизняну авіацію, яка по праву належить до лідерів світового авіабудівництва. Фільм же третій — «Українські роси» — про особливості формування національного характеру українців. Про команду відчайдухів на чолі з Дмитром Бірюковичем, які на шхуні із... залізобетону обійшли весь світ, — стрічка «Хай світ пізнає Україну». Чорнобильську трагедію у кіноциклі представлено стрічкою «А жити треба». «Кримські терези» — наступна частина серіалу, що розкриває тему жорстокої депортації корінного народу цього півострова. Фільм «Будні і свята Національної премії» — розповідь про людей, котрі за останні 10 років отримали цю найвищу державну відзнаку у галузі літератури і мистецтва. Курортам України світового значення присвячується стрічка «Чисті джерела». Фільм «І Слово було Бог» відтворює мовну ситуацію в країні. Його учасники — люди різні за віком і фахом. Завершується цикл фільмом «Переможцi», присвяченим дітям незалежної України.

Вперше цей серіал вийшов на каналі УТ-1 — у минулий понеділок почалась його трансляція. Для того, щоб донести цей фільм до глядачів усієї країни він буде повторюватися на УТ-2, а потім його отримають усі обласні телекомпанії. На презентації серіалу голова Державного комітету інформаційної політики, телебачення і радіомовлення України Іван Драч сказав : «Ця робота є першою спробою відновлення «Укртелефільму». Дай Боже, щоб ця хвиля була добротворною для українського телебачення».

Цей проект можна вважати першою ластівкою у створенні омріяного «Укртелефільмом» телеканала «Культура». Для цього у телекомпанії є великий запас матеріалу, адже, як сказав Олег Бійма, «Укртелефільм» готовий і має всі можливості для того, щоб робити дитячі і культурологічні програми для канала «Культура».

Володимир ДЕНИСЕНКО
Газета: 
Рубрика: