Зброю витягають грішники, натягують лука свого, щоб перестріляти жебраків та вбогих, заколоти правих серцем. Зброя їхня ввійде в серце їхнє і луки їхні поламаються.
Володимир Мономах, великий князь київський (1113–1125), державний і політичний діяч

50 років на троні

У Данії відзначають «золотий ювілей» королеви Маргрете II
21 січня, 2022 - 10:33
ФОТО REUTERS

Маргрете II зайняла королівський трон Данії 14 січня 1972 року після смерті свого батька, короля Фредеріка IX. Маргрете успадкувала трон у віці 31 року, ставши першою жінкою-монархинею Данії. «Тоді інституту монархії довіряло менше половини жителів країни, а сама Маргрете спромоглася зайняти трон тільки завдяки зміні закону про престолонаслідування, ініційованого її батьком. Проте за п’ять десятиліть королеві вдалося привернути до себе данське суспільство», — пише Azerbaycan 24 з посиланням на Copnhagen Post. «Секрет її успіху в тому, що вона абсолютно аполітична. Їй вдалося стати королевою, яка об’єднала данську націю під час великих змін: глобалізації, появи мультикультурного суспільства, економічних криз 1970-х, 1980-х та знову у 2008-2015 роках, а також пандемії», — відзначив історик Ларс Ховебакке Соренсен.

«Королева Маргрете — прихильниця відкритості у відносинах між монархом та підданими. Вона надає великого значення тому, щоб під час щорічних літніх круїзів на королівській яхті Даннеброг (названа на честь данського прапора) відвідати всі частини королівства, включаючи Фарерські острови та Гренландію», — відзначається на офіційному сайті Міністерства закордонних справ Данії. Також там звертають увагу на широке коло літературних та художніх занять королеви: «вона пише картини, створює церковне вбрання, театральні декорації та костюми, ілюструє книги та перекладає зі шведської на данську та (у співавторстві з чоловіком, принцом Генріком, котрий пішов із життя 2018 року) перекладала з французької на данську».

14 січня річницю вступу королеви на посаду відзначили трьома подіями. «Спочатку вона відвідала Державну раду в палаці Крістіансборг разом із спадковим принцом Фредеріком. Далі королівська родина взяла участь в офіційному святкуванні ювілею данським парламентом. Після святкування в парламенті родина вирушила до Роскілле, де відвідала гробницю короля Фредеріка та королеви Інгрід у соборі Роскілле», — інформує www.thecourt jeweller.com. Саме остання частина заходів була найбільш зворушливою, акцентують на цьому сайті: «королева Маргрете вклонилася своїм покійним батькам. Правлячі монархи та дружини, зазвичай, не роблять реверансів і не кланяються, тому це було рідкістю. Маргрете, якій 81 рік, також має проблеми зі спиною, тому фізично їй, мабуть, було нелегко зробити реверанс. Цей момент був явним знаком великої поваги, яку вона відчуває як до батька, так і до матері». Крім того, на знак поваги до покійних батьків королева Данії надягла особливі коштовності: брошку «Рубінова підкова» на вшанування батька (він подарував її Маргрете того дня, коли її було оголошено спадкоємицею) і ще одну велику брошку: Diamond Daisy, яку вона успадкувала від своєї матері, королеви Інгрід, у 2000 році.

Крім цих подій, за кінець літа та початок вересня запланована низка інших ювілейних заходів, які були перенесені через пандемію COVID-19. Зокрема, королева проведе пресконференцію, відкриє спеціальну виставку під назвою «Справа з коштовностями королеви», королева і її родина з’являться на балконі палацу Крістіана IX в Амалієнборзі, також Маргрете ІІ відвідає гала-спектакль на свою честь у Королівському театрі в Копенгагені тощо.

Ольга ХАРЧЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: