Людство повинно позбутися війни, інакше війна позбудеться людства.
Джон Кеннеді, 35-ий президент США

«Будемо боротися з міфами...»

Львівський та луганський телеканали спільно протидіятимуть пропаганді
15 вересня, 2017 - 13:39
АНДРІЙ ШАПОВАЛОВ

Цього тижня Львівська обласна рада, Львівська облдержадміністрація та Луганська обласна військово-цивільна адміністрація підписали декларацію у сфері інформаційної інтеграції регіонів та протидії агресивним пропагандистським впливам з боку третьої сторони. Як повідомив голова Львівської облради Олександр Ганущин, підписання документа — це наміри в частині просування спільного проекту антипропаганди на двох телеканалах: львівському «Першому західному» і луганському «ЛОТі», а також запровадження на офіційних сайтах двох областей рубрик «Новини сходу», «Новини заходу».

Крім цього, обидва регіони задекларували готовність до реалізації спільних проектів та ініціатив в інформаційній галузі, зокрема спільну підготовку проекту «Зшиваємо Україну: медіа за подолання стереотипів», що подається на конкурс проектів регіонального розвитку, які можуть реалізовуватися за рахунок Європейського Союзу. Йдеться про організацію телемостів, спільні телепроекти, обмін професійним досвідом, прес-тури для журналістів тощо.

Нагадаємо, що з початку вересня на телеканалі «ЛОТ» і радіо «Пульс» Луганської філії Національної суспільної телерадіокомпанії України розпочався новий сезон з оновлених програм і нових проектів. Зокрема, на телеканалі «ЛОТ» розпочинається новий сезон програми «Уроки української». Як саме канали з Луганщини і Львівщини боротимуться з російською пропагандою, яка вже давно про ці регіони нав’язала суспільству низку стереотипів, «День» поцікавився у генерального директора каналу «ЛОТ» Андрія Шаповалова.

— Передовсім, мова про вироблення спільного контенту, зокрема телемости, у яких журналісти та експерти наших регіонів будуть відверто спілкування щодо проблем не лише сходу, а країни взагалі, зокрема реагувати на виклики, пов’язані з війною, — зауважив Андрій Шаповалов. — Відбулося до певної міри формальне підписання меморандуму про наміри поглибити співпрацю, але воно не стало відправною точкою в нашій роботі, бо насправді співпраця ведеться давно, вже майже рік. Ми вже робимо телемости, можемо обмінюватися програмами. Одна з головних проблем — мешканцям Луганщини і Львівщини всі ці роки нав’язували стереотипи та міфологеми одне про одного. На жаль, навіть сьогодні можна зустріти випадки, де ці міфи ще живуть... тому це буде одним з перших завдань, образно кажучи, ще раз «познайомити» області.

Якщо говорити взагалі про присутність в інформаційному просторі України теми сходу, не залежно в регіональних чи центральних телеканалах, то часто випуски новин починаються інформування про події в АТО. Особливо коли є загострення ситуації, війну увагою не оминають. Інша справа, що наші глядачі, взагалі українці втомилися від війни. Схід, захід, центр... Просто, на відміну від інших, ми вимушені це відчувати кожного дня. А в тому ж цілком мирному Харкові за кількасот кілометрів від війни, люди майже не відчувають її на собі. І коли глядачам постійно в одній і тій же стилістиці говорити про АТО, це їх відштовхує. Треба шукати нові форми і підходи для висвітлення подій на лінії розмежування. Але це точно не повинен бути тотальний кримінал в теленовинах. Днями вкотре моніторив випуски новин центральних українських каналів, зокрема уважно дивився «1+1» — там була суцільна «чорнуха». Того вбили, того пограбували, а той покінчив життя самогубством. До цього всього — наша поліція не відпрацювала, не затримала, не перехопила... Так, я розумію, що гарна новина продається погано, а кримінал — дає рейтинги. Але люди від цього втомилися. В країні, де кожного дня йде інформація про бойові дії на сході і їх наслідки — подавати такі новини, потоки бруду — це, на мою думку, певною мірою, робота на ворога. Рівень злочинності великий скрізь, навіть в розвинених європейських країнах та в Штатах. І про це треба, безумовно, писати і знімати, але не можна продукувати думку, що Україна — найбільш кримінальна країна у світі й, окрім вбивств, підпалів і зґвалтувань, тут нічого не відбувається.

Є ще один ризик, який починають розігрувати як «запасний план» російська пропаганда та навіть деякі наші медіа — вічний образ сходу як «ворога» всередині країні. Вже зараз потихеньку з’являються «вкиди», що, мовляв, мало не увесь кримінал у країні — йде зі сходу. Деякі канали починають натяками, напівтонами говорити — «а що ж ви хочете, у мирній частині країни живуть тисячі людей, що отримали бойовий досвід, мають доступ до зброї... А ще — нестабільна психіка, підірвана на війні». Я просто переконаний, що коли бойові дії закінчаться, для розхитування ситуації в країні, стабільності між регіонами будуть використовувати саме такі інформаційні атаки — мовляв, лихо, зокрема кримінал, все одно йде зі сходу.

Вадим ЛУБЧАК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ