Наші батьки були на півслові обірваним поколінням. Весь цей огром несказаного і набріханого зверху, накопичившись за століття, тепер криком кричить. Країні потрібні письменники для психологічної санації.
Оксана Забужко, українська письменниця, поетеса, есеїстка

Битва за історію

Чому росіянам закрили доступ до сайту чеського радіо
23 липня, 2021 - 13:12
ФОТО RADIO FREE EUROPE/RADIO LIBERTY © 2021 RFE/RL, INC. ALL RIGHTS RESERVED

Росіяни заблокували російськомовний сайт Радіо Прага. Рішення було ухвалене Роскомнадзором через статтю двадцятирічної давнини. Заборонена публікація була присвячена Яну Палаху, празькому студенту, якій у 1969 році здійснив самоспалення, протестуючи проти введення радянських військ до Чехословаччини. Рішення про блокування чеського ЗМІ, очевидно, було ухвалене в рамках оголошеної Кремлем боротьби із «фальсифікацією історії», хоча формальний привід був іншим...

«НЕПРИПУСТИМИЙ КОНТЕНТ»

Російська Федеральна служба із надзору в сфері зв’язків, інформаційних технологій и масових комунікацій (Роскомнадзор) заблокувала російськомовну інтернет-сторінку Radio Prague International без попередження, 19 липня. При заході на сайт ruski.radio.cz з території Росії з’явилося повідомлення, що ресурс «містить інформацію, поширення якої в Російській Федерації заборонено».

Неприпустимим контентом влада РФ визнала статтю «Ян Палах і його послідовники». Аналітичний матеріал про політичну акцію та її значення в Росії класифікували як «провокування суїциду, опис його способів».

Прес-секретар «Чеського Радіо» Іржі Гошна назвав блокування сайту радіостанції «актом безпрецедентної цензури», «недемократичним кроком і нападом на всі принципи свободи слова». ?Чеське Радіо? як незалежний громадський засіб масової інформації рішуче протестує проти російської цензури», — заявив він.

(Чеське радіо є незалежним громадським ЗМІ, його фінансування здійснюється за рахунок щомісячних платежів громадян Чехії. Служба іномовлення налічує шість редакцій, які надають інформацію про Чехію кількома мовами, в тому числі і російської).

Міністр закордонних справ Чехії Якуб Кулганек висловив здивування у зв’язку з блокуванням Радіо Прага в Росії.

«Я здивований рішенням російських відомств заблокувати веб-сайт Radio Prague International і його не розумію. Спільно з «Чеським Радіо» ми будемо вимагати від російської сторони пояснення цього абсурдного цензурного втручання», — написав глава чеського МЗС в своєму Twitter.

ХЛОПЕЦЬ, ЩО УВІЙШОВ В ІСТОРІЮ

Додаткової абсурдності діям російської влади додає той факт, що заборонена стаття на сайті Радіо Прага була опублікована... двадцять років тому, в 2001 році. І до того, і після того, російська служба Radio Prague International багато разів писала про долю Яна Палаха. Про його вчинок можна також довідатися з незліченної кількості публікацій в інших чеських і світових медіа, в тому числі і російською мовою, з документальних і художніх фільмів, з відкритих інтернет-ресурсів. Наприклад, Карлов університет Праги веде спеціальний онлайн-проект janpalach.cz на кількох мовах, на якому зібрані історичні статті, архівні документи та фотографії, присвячені колишньому студенту цього вишу та подіям 1968—1969 років в Чехословаччині.

Треба сказати, що практично відразу після блокування своєї сторінки російським відомством, Радіо Прага нагадало своїм читачам історію Яна Палаха. Нагадаємо її і ми.

З січня 1968 року частина Комуністичної партії Чехословаччини почала запроваджувати реформи політичної та економічної системи, спрямовані на встановлення в країні більш демократичної системи. Спробу побудувати «соціалізм з людським обличчям» 21 серпня завершила окупація Чехословаччини арміями Радянського Союзу та країн Організації Варшавського договору — військового блоку соціалістичного табору, т.зв. операція «Дунай».

Студент філософського факультету Карлового університету вчинив самоспалення на Вацлавській площі в Празі 16 січня 1969 року. Своїм шокуючим вчинком Ян Палах хотів розбудити суспільство, змусити його звернути увагу на те, що вже майже півроку тривала радянська окупація Чехословаччини. У передсмертній записці 20-річний юнак написав, що хоче вивести країну зі стану покірливого фаталізму, в який її занурило радянське вторгнення.

Протест Палаха привернув увагу і викликав бурхливу реакцію в Чехословаччині та закордоном. Його похорон перетворився на багатолюдну мовчазну акцію протесту.

У 1989 році, на 20-ту річницю вчинку Палаха, акції на його пам’ять перетворилися на масові протести проти комуністичної влади. Ці акції стали важливою частиною Оксамитовій революції, яка через кілька місяців поклала край правлінню комуністів.

«ЗБРОЙНИЙ ПЕРЕВОРОТ» ТА «ФАШИСТИ»

Пройшло вже 53 роки після радянського вторгнення в Чехословаччину та відчайдушного вчинку празького студента; 32 року після повалення чехами та словаками комуністичного режиму в своїй країні. Але довга історична пам’ять мешканців колишньої Чехословаччини явно не до душі Кремлю.

Відповідаючи на питання російської служби Radio Prague International, про те, чому росіяни заблокували саме статтю про Яна Палаха, журналістка чеського видання «DenikN» Петра Прохазкова сказала: «В останні роки — навіть не місяці, а роки — російська держава, саме пан президент Путін прагне коригувати підхід до історії, контролювати, як росіяни сприймають історію, зробити так, щоб ніхто не чіпав офіційну картину історії. Палах — символ чеського неприйняття радянської окупації 1968 року. Він загинув заради того, щоб висловити протест проти цієї окупації. Я пам’ятаю, як в 1990-ті роки люди в Росії почали хоча б трохи розуміти, що це була окупація, а не «допомога». Зараз в офіційній площині це змінюється: «Не треба говорити про окупацію!», «Не потрібно сумніватися, що Радянський Союз був змушений прийти на допомогу Чехословаччині, оскільки інакше на нас із Заходу напали б війська НАТО». Цю чітку картину Палах порушує».

«Правильний» російський погляд на події 1968 року презентувало російське державне телебачення «Росія 1» у 2015 році, випустивши документальний фільм про «розсекречені сторінки» операції Радянського Союзу та Варшавського договору проти Чехословаччини.

Згідно з версією кремлівської пропаганди, відповідальність за «події 1968 року» несе «найнята за західні гроші» празька опозиція та її «ударна сила», «Клуб 231». «Клуб 231» був громадським об’єднанням, яке створили колишні політичні в’язні (231 — це «політична» стаття Кримінального кодексу Чехословаччині). Але російський телеканал назвав це ГО об’єднанням «засуджених есесівців, фашистів та колабораціоністів». Як заявили автори фільму, разом ці «ворожі сили» планували «збройний переворот», готуючи грунт для... вторгнення сил НАТО.

РАДЯНСЬКІ ШТАМПИ ЗАДАЮТЬ УДАРУ У ВІДПОВІДЬ

В серпні 2018 року парламент Чехії, в 50-ту річницю операції «Дунай», визнав введення військ Варшавського договору і Радянського Союзу у Чехословаччину вторгненням і окупацією. Але Росія до того вже встигла переконати своїх громадян, що радянська окупація нинішньої Чехії була актом допомоги та захисту.

За результатами опитування, проведеного російським «Левада-центром» через у березні 2018 року, понад третини респондентів (36%) вважали, що вторгнення було обґрунтованим, а Радянський Союз діяв абсолютно правильно. Приблизно 23% респондентів були впевнені, що в 68-му році мала місце «спроба перевороту», розпочата антирадянські налаштованими політиками в Чехословаччині, що і змусило СРСР ввести війська.

Як зазначали тоді самі російські соціологи, результати опитування свідчать про те, що в трактуванні подій серпня 1968 року Росія повернулася до тез радянської пропаганди.

Можна лише зазначити, що процес повернення до пропагандистських штампів часів СРСР та Холодної війни можна побачити не тільки в цьому окремо взятому, «чехословацькому», епізоді історії, а загалом і в усьому масиві історичних подій часів існування Радянського Союзу. В РФ цей процес, що ведеться системно на державному рівні, називають боротьбою із фальсифікацією історії та захистом історичної правди. Тому, здається, чеське радіо буде не останнім постраждалим в «битві за історію» європейським медіа.

Наталя ІЩЕНКО
Газета: 
Рубрика: