Ніхто так не шанує нашої свободи як Бог. Але ми не маємо відваги бути вільними. Бо бути вільними – це бути відповідальними.
Любомир Гузар, український релігійний діяч, патріарх-предстоятель Української Греко-Католицької Церкви (2001—2011)

«Це – фіксація гуманітарної та духовної катастрофи»

Олександр Клименко відбирає кращі світлини для фотоконкурсу газети «День»
8 вересня, 2017 - 12:30
ФОТО ОЛЕКСАНДРА КЛИМЕНКА
ОЛЕКСАНДР КЛИМЕНКО

Відомий український фотограф, фоторепортер газети «Голос України», наш автор і переможець XVIІ Міжнародного фотоконкурсу газети «День» Олександр Клименко зараз перебуває на сході України. Серед численної репортерської зйомки, яку робить Олександр на фронті, останніми днями особливо вразила світлина, на якій український військовий перебуває в зруйнованій бібліотеці. За словами автора фотографії, на ній зображена бібліотека зруйнованого госпіталю для ветеранів війни в Мар’їнці. Фото — багато в чому символічне, і, як говорить сам Олександр Клименко, свідчить про гуманітарну і духовну катастрофу на сході.

— На фото зображена зруйнована українська бібліотека госпіталю для ветеранів війни в Мар’їнці, — розповідає «Дню» Олександр Клименко. — У цьому фото насправді багато символізму. Знаєте, коли ми зайшли в цю бібліотеку, зі мною перебував український військовий. Він буквально одразу кинувся підіймати з підлоги книги, обдивлятися їх, обирати ті, які можна забрати з собою для побратимів. Зрозуміло, що там було чимало книг про Другу світову війну... чимало радянських альбомів, військових спогадів, але були і матеріали про нинішню війну. І ці паралелі вражають. Коли військовий блукав бібліотекою, я вирішив його сфотографувати, і мені приємно, що таке поважне видання, як «День», звернуло увагу на цю роботу. Коли ти бачиш багато книг, які лежать під ногам, по суті, мертвих вже книг, це викликає негативні емоції, неймовірний біль і жаль. Якщо говорити образно, то це, звичайно, ілюстрація гуманітарної і духовної катастрофи. Духовність на війні особливо страждає.

Чи багато наші військові, за вашими спостереженнями, читають на сході? З початку серпня «День», за допомогою волонтера Анни Домбровської, щотижня передає на фронт 5 тис. примірників газети, яка також користується там популярністю.

— Зараз я перебуваю на сході і помічаю: коли у наших військових є можливість, вони читають. І це правда. На промзоні в Авдіївці в мене є товариш з позивним «Борода» — він з Чернівців, і до війни займався продажем книг. Так от цей військовий зібрав цілу бібліотеку для військових. Там і художня література, і публіцистика, він говорить, що читають дуже багато, беруть книги і просять привозити нові.

Фіксація того, чим жила країна за рік, — одне із завдань фотоконкурсу газети «День». До речі, ви вже відібрали актуальні роботи на наш конкурс?

— Зараз, щойно маю вільний час, відбирають найкращі роботи для участі в Фотоконкурсі газети «День». Звичайно, в Україні є ще інші конкурси для фотографів, але вже багато років жоден з них не може статусом дорівнятися до вашого. «День» традиційно організовує поважні творчі змагання, в яких, без перебільшення, беруть участь найсильніші фотографи країні.

Цими днями я перебував на шахті «Південна» біля міста Торецьк. Це нульова позиція перед Горлівкою. І там є водовід, куди подається вода з Сіверського Дінця через Горлівку, тобто через окуповані території виходить на мирну землю. І цей водогін практично не обслуговується, бо там постійно тривають обстріли, і для того щоб приїхали ремонтники, потрібні гарантії безпеки. Останніми днями в цьому районі було відносно спокійно, тож ремонтники приїхали. І ми, фотожурналісти, максимально спробували зафіксувати процес відновлення водопостачання. Для місцевих людей — це дуже важливе питання. Тож, крім світлини з військовим у зруйнованій бібліотеці, можливо, на розсуд журі конкурсу «Дня» запропоную світлини з цієї зйомки також.

Вадим ЛУБЧАК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ