Доля випробовує тих, хто намірився іти до великої мети, але сильних духом не спіймає ніхто, вони зі стиснутими руками вперто і сміливо ідуть до наміченої мети.
Катерина Білокур, українська художниця, майстер народного декоративного живопису

Фотографуєш у Криму – значить шпигун!

Як окупанти «шиють» незалежним журналістам справи «лазутчиків» і «диверсантів», щоб примусити їх не говорити правду
19 березня, 2021 - 12:13

Незабаром минає десять днів, як у Криму зник зв’язок із фрілансером Радіо Свобода (проєкт Крим.Реаліі) Владиславом Єсипенком. До цього часу ні родичі, ні незалежні адвокати, ні правозахисники не знають, як його утримують і в якому він стані.

Як повідомлялося раніше, співробітники ФСБ Росії 10 березня на Ангарському перевалі затримали мешканку Алушти Єлизавету Павленко й уродженця Кривого Рогу Владислава Єсипенка. Вдома у Єлизавети Павленко провели обшук, який тривав понад вісім годин. У неї вилучили техніку й особисті речі. Владислава Єсипенка затримали спочатку без пояснень. Це відбулося після того, як вони 9 березня побували на церемонії покладання квітів до пам’ятника Шевченку в Сімферополі, де Владислав фотографував цю подію та брав інтерв’ю в її учасників. І лише 16 березня в ФСБ Росії повідомили, що Владислава Єсипенка затримали, за їхніми словами, за збір інформації «в інтересах спецслужб України». Як повідомляє пресслужба кримського ФСБ, він, начебто, «здійснював фото-і відеофіксацію місцевості, об’єктів життєзабезпечення і місць масового перебування людей на території Криму». Але ж саме в цьому і полягає робота журналіста. І в його об’єктив не потрапило жодного військового чи засекреченого об’єкта чи інформації, яка б становила державну чи військову таємницю. Тим більше, що всі масові заходи в Криму поряд з Єсипенком знімала ще маса російських та кримських журналістів, яким такі ж абсурдні звинувачення не висувають, що значить, у його роботі не було нічого незаконного. Про яке шпигунство йдеться?

У повідомленні ФСБ йдеться також, що Єсипенко нібито повідомив, що збирав інформацію «в інтересах спецслужб України за завданням офіцера діючого резерву 8-го відділу 5-го департаменту СЗР України полковника Кравчука В.А., а саморобний вибуховий пристрій за його рекомендацією зберігав у автомобілі для забезпечення власної безпеки».

16 БЕРЕЗНЯ В ФСБ РОСІЇ ПОВІДОМИЛИ, ЩО ВЛАДИСЛАВА ЄСИПЕНКА ЗАТРИМАЛИ, ЗА ЇХНІМИ СЛОВАМИ, ЗА ЗБІР ІНФОРМАЦІЇ «В ІНТЕРЕСАХ СПЕЦСЛУЖБ УКРАЇНИ». ЗІ СВОГО БОКУ ПРОКУРАТУРА АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ ВІДКРИЛА КРИМІНАЛЬНЕ ПРОВАДЖЕННЯ ЗА ФАКТОМ ЗАТРИМАННЯ І АРЕШТУ В КРИМУ ВЛАДИСЛАВА ЄСИПЕНКА, ЯКИЙ БУВ ПОЗАШТАТНИМ СПІВРОБІТНИКОМ РАДІО СВОБОДА (ПРОЄКТ КРИМ.РЕАЛІІ) / ФОТО «COPYRIGHT © 2020 RFE/RL, INC. ПЕРЕДРУКОВУЄТЬСЯ З ДОЗВОЛУ КРИМ.РЕАЛІЇ (РАДІО ВІЛЬНА ЄВРОПА / РАДІО СВОБОДА)»

Служба зовнішньої розвідки України на інформацію ФСБ про співпрацю Владислава Єсипенка з українськими спецслужбами повідомила Крим.Реаліі, що «не коментує провокації російських спецслужб». У СЗР вважають, що «ФСБ створює потрібний Кремлю фон для «святкування річниці окупації Криму». «Інформація ФСБ РФ про нібито викриття розвідувальної діяльності українських спецслужб на території окупованої АР Крим має на меті створення відповідного фону для проведення 17 березня ініційованого РФ неформального засідання Радбезу ООН по кримській проблематиці. Така пропагандистська акція напередодні річниці окупації Криму — це зручний привід для відволікання уваги населення від численних внутрішніх проблем півострова», — йдеться у повідомленні СЗР. Також у СЗР зазначили, що «на нинішньому етапі Росія цілеспрямовано нагнітає ситуацію, намагаючись перекласти на українську сторону відповідальність за процес врегулювання на сході України і дискредитувати ініціативу «Кримська платформа» по мирній реінтеграції Криму».

На думку експертів Кримської правозахисної групи, «зізнання» Єсипенка свідчить про незаконні методи слідства й можливість того, що до Владислава Єсипенка вже застосовувались тортури. Як це було з полоненими раніше Євгеном Пановим та Станіславом Асєєвим, яких тортурами примусили обмовити себе під відеозапис, а тоді демонстрували це на сайтах і в соціальних мережах. Але окупанти повинні пам’ятати, що тим самим вони вчиняють воєнний злочин і будуть притягнуті до відповідальності.

Як стало відомо, 12 березня «Київський районний суд» Сімферополя, підконтрольний органам окупаційної влади РФ у Криму, виніс ухвалу про взяття Владислава Єсипенка під варту терміном на два місяці — до 11 травня. Це рішення ухвалила «суддя» Оксана Карчевська. Засідання проходило без участі незалежного адвоката. Затриманого звинувачують у скоєнні злочину, передбаченого ч.1. ст. 223.1 Кримінального кодексу РФ — незаконне виготовлення, переробка або ремонт вогнепальної зброї, його основних частин (за винятком вогнепальної зброї обмеженої дії), а так само незаконне виготовлення боєприпасів. Однак не виключено, що ФСБ РФ додасть нові статті обвинувачення. 16 березня ФСБ РФ заявила, що Владислав Єсипенко нібито проводив «розвідувально-підривну діяльність в інтересах українських спецслужб», а саме, «здійснював фото-і відеофіксацію місцевості, об’єктів життєзабезпечення і місць масового перебування людей» у Криму.

Наразі Владислав Єсипенко позбавлений права на захист, оскільки до нього не допускають незалежних адвокатів. Його, вочевидь, примусили відмовитися від послуг незалежного адвоката Еміля Курбедінова, з яким його дружина Катерина уклала угоду про захист, і натомість Єсипенку без його згоди було призначено адвоката Віолетту Синєглазову, яка вже неодноразово фігурувала у політично мотивованих справах проти громадян України, по факту захищаючи не підзахисного, а інтереси слідства.

Міністерство закордонних справ України висловило «рішучий протест» у зв’язку із затриманням і арештом в Криму Владислава Єсипенка, — повідомила пресслужба відомства. «Наголошуємо на неприпустимості позбавлення громадянина України Владислава Єсипенка права на захист через недопуск до нього незалежних адвокатів і призначення йому політично заангажованого «захисника» без його згоди. Незаконне затримання українського громадянина і всі подальші дії російської окупаційної адміністрації стали черговим прикладом політичного переслідування незгодних зі спробою анексії Криму та тиску на свободу слова», — йдеться у повідомленні. «Росія повинна забезпечити дотримання своїх зобов’язань як держави-окупанта відповідно до норм міжнародного права, а також виконати резолюції ГА ООН «Територіальна цілісність України» від 27 березня 2014 року, «Стан з правами людини в Автономній Республіці Крим та м. Севастополь (Україна)» від 2016, 2017, 2018, 2019 і 2020 років. Закликаємо РФ припинити гоніння і політичні переслідування українців у тимчасово окупованому Криму, негайно звільнити Владислава Єсипенка і всіх незаконно утримуваних нею громадян України», — говорять у зовнішньополітичному відомстві.

У середу, 17 березня, перша заступник міністра закордонних справ України Еміне Джеппар під час дискусії про ситуацію щодо захисту прав людини в анексованому Криму в рамках засідання Комітету міністрів Ради Європи повідомила про арешт Владислава Єсипенка: «Черговим прикладом триваючої репресивної кампанії стала хвиля обшуків, зокрема в будинках активістів «Кримської солідарності», засудження українського активіста Олега Приходька і затримання журналіста Владислава Єсипенка...» Вона закликала міжнародну спільноту допомогти Україні визволити бранців Кремля, а також примусити Росію припинити перешкоджання свободі ЗМІ в Криму.

Також дружина Владислава Єсипенка Катерина звернулася до російського омбудсмена Тетяни Москалькової та до підконтрольного Кремлю омбудсмена анексованого Криму Лариси Опанасюк, а також в російську Громадську спостережну комісію в Криму з проханням перевірити, чи не порушуються права її чоловіка, і посприяти доступу адвоката до нього. Реакції від Тетяни Москалькової, Лариси Опанасюк, ОНК по Криму на звернення Катерини Єсипенко ще не було.

Український незалежний журналіст, автор книжки «Пресувальна машина: як Росія знищувала свободу слова в Криму» Юрій Луканов сказав для «Дня», що «переслідування журналістів цілком вписуються в задачі окупаційних «правоохоронних органів». З самого початку окупації, коли захопили урядові будинки в Криму, Росія вживає комплекс заходів зі знищення свободи слова в Криму — від простого обмеження доступу до джерел інформації до фізичної агресії, арештів та кримінального переслідування через суди. Владислав Єсипенко тепер може стати новим Миколою Семеною, може повторити долю громадських журналістів Криму, однак тепер є побоювання, що його засудять, на жаль, за значно жорсткішою статтею. Це нова акція залякування з метою заблокувати поширення незалежної і правдивої інформації про ті процеси, які відбуваються у Криму».

Проєкт Крим.Реалії української служби Радіо Свобода, для якого працював Владислав Єсипенко, опублікував перелік матеріалів, його відео та фото, які останнім часом знімав журналіст. Це — інтерв’ю кримчан про те, як змінилося життя в Криму за сім років окупації. Владислав Єсипенко провів опитування на вулицях Ялти і Армянська, щоб дізнатися у місцевих жителів їхню думку. Причому опитування не є соціологічним дослідженням. Раніше Владислав цікавився у жителів Сімферополя, що вони думають про можливе блокування соціальних мереж. Він також висвітлював соціальні проблеми. Наприклад, спілкувався з жителями «галявин протесту» в Сімферополі, які живуть у будинках без зручностей і яких російська влада Криму планує відселяти. У минулому році Владислав знімав Бакальську косу, розташовану на північному заході півострова, недалеко від села Стерегуще, де вже кілька років місцеві жителі й активісти домагаються припинення видобутку піску, який руйнує косу. Подібні дії в цій акваторії активізувалися у зв’язку з будівництвом об’єктів російської Федеральної цільової програми соціально-економічного розвитку Криму. А для сюжету про стан футболу на півострові Владислав показав у своєму відео, на що перетворилася тренувальна база сімферопольського клубу «Таврія». Хіба це військові секретні об’єкти? Де тут шпигунство?

З вимогою негайного звільнення Владислава Єсипенка вже виступили правозахисні організації та Національна спілка журналістів України. Президент Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода Джеймі Флай також засудив затримання й арешт Єсипенка і закликав до його звільнення. «У той час, коли Кремль застосовує переслідування і залякування проти будь-якого можливого альтернативного голосу в окупованому Росією Криму, недавнє затримання Владислава Єсипенка, фрілансера української служби Радіо Свобода, викликає тривогу. Єсипенка слід негайно звільнити, щоб він міг возз’єднатися з сім’єю», — заявив Джеймі Флай.

У заяві Українських правозахисних організацій, яку підписали Кримська правозахисна група, Об’єднання родичів політв’язнів Кремля, Кримськотатарський Ресурсний Центр, Українська Гельсінська спілка з прав людини, ГО «КримSOS», Центр громадянських свобод, Медійна ініціатива за права людини, Центр прав людини ZMINA, Центр громадянської просвіти «Альменда», зокрема йдеться, що фактично Владислава Єсипенка було затримано у зв’язку з його політичними поглядами після відвідування акції з нагоди дня народження Тараса Шевченка, а також за об’єктивну і професійну журналістську роботу. «...вимагаємо від влади РФ: негайно звільнити Владислава Єсипенка та всіх політичних в’язнів, які утримуються в місцях несвободи на території АР Крим та м. Севастополя або Російської Федерації; припинити переслідування кримчан за незгоду з окупацією та висловлення своїх поглядів; негайно припинити використання кримінального законодавства РФ на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя», — ідеться в заяві.

Українські правозахисники закликали міжнародні організації та уряди демократичних держав звернутися до Російської Федерації з вимогою негайно повідомити інформацію про точне місцезнаходження Владислава Єсипенка, його стан здоров’я та допустити до нього незалежних адвокатів; засудити дії Російської Федерації щодо політичного переслідування українських активістів у окупованому Криму; посилити тиск на російський уряд, щоб домогтися звільнення усіх політв’язнів, та зупинити переслідування громадян України в окупованому Криму; посилити секторальні санкції проти РФ за систематичні грубі порушення прав людини, злочини проти людяності та воєнні злочини, що скоєні в окупованому Криму тощо.

Прокуратура Автономної Республіки Крим повідомляє, що відкрила кримінальне провадження за фактом затримання і арешту в Криму Владислава Єсипенка, який був позаштатним співробітником Радіо Свобода (проєкт Крим.Реаліі). «Під процесуальним керівництвом прокуратури автономії розпочато кримінальне провадження за фактом незаконного позбавлення волі співробітника Радіо Свобода. Дії окупаційних «правоохоронців» кваліфіковано за ч. 2 ст. 146 КК України (незаконне позбавлення волі)», — йдеться в повідомленні відомства. Санкція статті передбачає покарання у вигляді обмеження волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк. Досудове розслідування буде здійснювати управління Нацполіції України в АРК і Севастополі.

Микола СЕМЕНА
Газета: 
Рубрика: