…Коли у теперішню глупу ніч українство не буде себе нічим заявляти ясним і голосним, то ніхто не піде за ним, коли настане ранок. А він таки настане неодмінно.
Михайло Драгоманов, український публіцист, історик, філософ, економіст, літературознавець

«Хочемо розкрити Джемілєва як людину»

В Україні готують фільм про кримськотатарського лідера
28 листопада, 2014 - 12:10
«Хочемо розкрити Джемілєва як людину»
ФОТО АНДРІЯ НЕСТЕРЕНКО

На спільнокоштовій інтернет-платформі «Велика Ідея» з’явився новий проект — створення повнометражного документального фільму, який розкриває життєву історію Мустафи Джемілєва, лідера кримськотатарського народу. Ініціювала цей проект команда громадських активістів і режисерів, кістяк якої утворили співзасновник і координатор громадської ініціативи «КримSOS» Таміла ТАШЕВА, експерт-міжнародник з прав людини, режисер та продюсер документального фільму Crimea Unveiled Ольга МОРКОВА та саундпродюсер Юхим ЧУПАХІН. За задумкою режисерів, фільм «Мустафа» має стати не просто стрічкою про великого політика і дисидента, а про Джемілєва як особистість. У ньому розкриватимуть тему і кримськотатарського народу, і радянської системи, і часів від проголошення незалежності України до анексії Росією Криму... Проте основний акцент — на постаті Мустафи Джемілєва.

Як розповіла «Дню» Таміла Ташева, ідея цього фільму з’явилася доволі давно. «У травні цього року ми зрозуміли, що хочемо знімати повнометражну документальну картину з художніми ходами, — розповідає продюсер майбутнього фільму «Мустафа». — Ідея кілька разів трансформувалася, адже знімати фільм про таку особистість — це велика відповідальність, а з другого боку — велика прискіпливість до того, що ми робимо. У червні ми обговорили ідею проекту з самим Мустафою Джемілєвим — він дуже зацікавлений у тому, щоб цей фільм відбувся. До цього не було повнометражного документального фільму про кримськотатарського-лідера — були тільки короткометражки і серіали. Ми не будемо зациклюватися на суто біографічних моментах, хочемо розкрити постать Джемілєва насамперед як людину, з його слабостями і подвигами. Цікаво не просто розповісти про його ув’язнення, чи скільки днів він голодував, а показати його емоції, розкрити умови життя».

На даному етапі вже сформовано знімальну команду, відбулося шестигодинне робоче інтерв’ю із Мустафою Джемілєвим. Окрім розмов з кримськотатарським лідером, планують записати відео-інтерв’ю з дисидентами, з якими разом боровся Джемілєв проти «машини» СРСР і за повернення кримських татар в Україну. Питаннями інтерв’ю з дисидентами займатиметься Вахтанг Кіпіані, який зголосився співпрацювати. «Вахтанг уже розпочав роботу з архівними матеріалами. Та проблема в тому, що багато із цих документів — закрито, багато матеріалів потрібно «викуповувати». У нас також є ще кілька людей у команді — журналіст і режисер, чиїх імен ми поки що не розкриваємо — один із них з Криму», — розповідає Таміла Ташева.

Активна фаза зйомок фільму розпочнеться з лютого-березня 2015-го, і вони триватимуть близько року. А поки що до фінансування початкового етапу пропонують долучитися усім охочим. До речі, благодійникам, які пожертвують гроші на зйомки фільму, передбачено подарунки. І тим, які внесуть 50 грн, і тим, які 20 000 грн. Двом меценатам із найбільшим вкладом обіцяють каву з Мустафою Джемілєвим. Із заявленої суми 300 000 грн на спільнокошті «Велика Ідея» зібрано близько 18 тисяч. «Нам важливо, щоб і кримські татари і українці спільно долучалися до процесу творення фільму «Мустафа», щоб народ доклав свою частку у фінансування проекту, — коментує продюсер фільму. — Крім того команда веде перемовини з різноманітними міжнародними інституціями, зокрема правозахисними, а також меценатами, зокрема з турецької діаспори».

Фільм «Мустафа» зніматиметься у різних країнах та локаціях. Крім України, у списку для зйомок фігурують Японія, Великобританія, США, Узбекистан і Росія. Також команда планує знімати і у Криму, але зараз думають, як краще це зробити. За словами документалістів, фільм хочуть зняти такий, який був би цікавий широкій аудиторії, а висновки з дій Мустафи Джемілєва могли б взяти сучасники, щоб продовжувати боротьбу з авторитарним режимом і нині.

Прем’єрний показ планують влаштувати вже в кінці наступного року.

Анна СВЕНТАХ, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ