Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

Iндуси вирішили одну з найбільших релігійних суперечок

Храми та інші споруди на березі річки Сараю видно освітленими перед церемонією закладення фундаменту для індуїстського храму в Айодхії
7 серпня, 2020 - 11:51
ФОТО REUTERS

Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді закладе перший камінь у фундамент індуїстського храму на півночі Індії, де в 1992 році прихильники індуїстської націоналістичної партії зруйнували мечеть XVI століття.

Події в Айодхії тоді спровокували громадські заворушення в декількох частинах Індії. Близько 2000 осіб, в основному мусульмани, були вбиті.

Питання права на цей об’єкт залишалося невирішеним до минулого року, коли Верховний суд прийняв рішення на користь будівництва індуїстського храму за умови, що мусульманам буде надано ще одну ділянку під будівництво мечеті.

В індуїстському епічному писанні Рамаяна згадується Айодхія, місто в штаті Уттар-Прадеш, розташоване майже в 700 км на сході від Нью-Делі, як місце народження Рама, божественного царя, якого індуси вважають фізичним втіленням Господа Вішну, одного з головних божеств індуїзму.

Мечеть було побудована там в 1528 році, під час правління Бабура, першого імператора Моголів в Індії. Багато індусів вірять, що вона була побудована на тому місці, де народився Рам, і є деякі свідчення того, що колись там стояв храм.

6 грудня 1992 р кампанія партії за індуїстська пробудження досягла апогею на мітингу в Айодхії, коли натовп, підтримуваний лідерами парії, піднявся на мечеть і почав розбивати купола сокирами і молотками. Протягом короткого часу всі споруда була зруйнована вщент, що незабаром викликало заворушення по всій Індії.

Моді в той час був піхотинцем в партії, допомагаючи організувати подорож на колісниці через його рідний штат Гуджарат. У 2014 році він став прем’єр-міністром, коли його індуїстська націоналістична партія присягнулася перетворити Індію в військову і економічну державу. У минулому році Моді був переобраний найбільшою парламентською більшістю за три десятиліття.

Аліса ПОЛІЩУК, «День»
Газета: 
Рубрика: