Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Крим за «залізною завісою»

Сергій КОСТИНСЬКИЙ: «Журналісти-порушники законодавства України мають більше можливостей висвітлювати події на півострові»
7 серпня, 2015 - 12:50
КОРДОН. ХЕРСОНСЬКА ОБЛАСТЬ / ФОТО ІВАНА АНТИПЕНКА

Експерти та юристи цього тижня провели прес-конференцію під назвою «Правозахисники вимагають змінити новий порядок в’їзду в Крим». Як виявилося, Кабінет Міністрів України своєю постановою надзвичайно ускладнив можливість потрапити на тимчасово окуповану територію для іноземних журналістів, адвокатів та спостерігачів-правозахисників. Юристи заявляють, що Кабмін не мав таких повноважень, адже це прерогатива виключно парламенту. До того ж, уже існуючий порядок суперечить законодавству України.

Рік тому було прийнято закон про окуповані території, і Кабмін мав розробити порядок в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї. На жаль, ця ініціатива створила лише нові проблеми. Закон зобов’язував Кабмін врегулювати порядок в’їзду та виїзду на тимчасово окуповану територію лише для іноземців та осіб без громадянства, проте цей іорядок встановив обмеження і... для громадян України.

За словами юристки Української Гельсінської спілки з прав людини Дар’ї СВИРИДОВОЇ, обмеження для іноземних журналістів уже прописані в законі про тимчасово окуповані території — медійники мають отримувати спеціальні дозволи на в’їзд і виїзд із Криму. Однак, Кабмін пішов далі та скоротив список підстав для отримання спеціального дозволу для іноземців всього до семи пунктів. Як зазначають експерти, крім родинних і майнових зв’язків та необхідності відвідати місце поховання, документ передбачає лише такі підстави: необхідність участі у забезпеченні захисту національних інтересів України з метою мирного врегулювання конфлікту, звільнення території України від окупації або з питань гуманітарної політики (виключно за клопотанням або погодженням із МЗС); необхідність здійснення дипломатичних і консульських функцій, зокрема в рамках діяльності міжнародних організацій, членом яких є Україна (виключно за клопотанням або погодженням із МЗС). Інакше кажучи, навіть зі спеціальними дозволами журналістів можуть просто не пропустити на кордоні. Це створює низку проблем, зокрема і корупційного характеру.

Таким чином, для легального в’їзду до АР Крим та м. Севастополь іноземним журналістам, адвокатам, правозахисникам відповідно до порядку потрібно клопотання та узгодження із МЗС України за підставою «захист національних інтересів України, де окупація» або «гуманітарна політика». Тобто для працівників із цих сфер набагато ускладнено процес потрапляння на тимчасово окуповані території. До слова, про правозахисників. Фактично, зараз лише російські адвокати можуть захищати українських громадян на тимчасово окупованій території. Але відтепер їхню діяльність також обмежено порядком. «Єдиний пункт, який вони можуть використовувати, це пункт про «деокупацію» і «національні інтереси України». Уявіть собі громадянина РФ, який подає такі документи, — каже голова Центру громадянської просвіти «Альменда» Ольга СКРИПНИК. — В умовах репресивного апарату в Росії, є очевидними наслідки для цих людей, аж до кримінального переслідування». І перші конкретні випадки не забарилися. За словами голови правління Центру інформації з прав людини Тетяни ПЕЧОНЧИК, у липні Кримська польова місія з прав людини була змушена скасувати заїзд своїх спостерігачів на півострів — це вперше з початку діяльності місії в березні 2014 року.

Що ж до іноземних журналістів, то радник міністра інформаційної політики України Сергій КОСТИНСЬКИЙ також відзначає, що у нас є проблеми з можливістю висвітлення міжнародними медійниками ситуації з дотриманням прав людини, прав корінного населення — кримських татар, а також свободи слова на світовому рівні.

«Є дуже простий маршрут, яким можна потрапити в Крим — літаком «Москва — Сімферополь — Москва», але це — порушення законодавства України. Редакції, які підтримують Україну, стикаються з труднощами, — зазначає радник міністра інформаційної політики. — Якщо нещодавно ми лише консультували у міністерстві таких журналістів, то сьогодні до нас надходять звернення із проханням безпосередньо втрутитися і забезпечити отримання дозволу для в’їзду на півострів. Ті ж, хто свідомо порушують закони України, мають більше можливостей висвітлювати події в Криму, а ті, хто підтримують нас — фактично не мають через відсутність зрозумілого і комфортного порядку перетину адміністративного кордону». Також пан Костинський зазначив, що Україні сьогодні як ніколи потрібна актуалізація Криму у світовій пресі та надання фактам порушення прав людини більш медійного та соціального значення у світі, що могли б забезпечити іноземні журналісти.

Цікаво також те, що у порядку Кабміну не вказано, скільки часу триватиме така заборона, а також де її можна оскаржити. Як уже писав «День», за словами експертів, Кабмін не мав права визначати такі обмеження своїми постановами, це прерогатива парламенту. В Окружному адміністративному суді міста Києва розглядатиметься позов щодо порушення прав людини, який подали експерт Регіонального центру з прав людини Сергій Заєць, юристка Української Гельсінської спілки з прав людини Дар’я Свиридова. Позивачі вимагають скасувати більшість пунктів постанови Кабміну.

Анна СВЕНТАХ, «День»
Газета: 
Рубрика: