...Незгода у власних лавах є смертельнішою за ворожі мечі, а внутрішні розбіжності відчиняють двері іноземним загарбникам.
Карл Густав Еміль Маннергейм, державний та військовий діяч Фінляндії, президент Фінляндії

Обираємо президента за... картами Таро

Як сучасна українська журналістика культивує в людях дикунство
16 лютого, 2018 - 13:50
МАЛЮНОК ВІКТОРА БОГОРАДА

У ніч із 15 на 16 лютого, о 22.52 за київським часом, саме коли друкувався цей номер «Дня», відбулося часткове сонячне затемнення, яке, до того ж, зійшлося в часі з початком нового року за східним календарем. 16 лютого ми прощаємося з роком Вогненного Півня і зустрічаємо рік Жовтого Земляного Собаки. В цей перший день чергового Нового року саме час поговорити про... магів, знахарів, астрологів та інших віщунів потойбіччя. Продовжити, так би мовити, традицію — на новорічні свята вітчизняні медіа, зокрема інформаційні програми на українському телебаченні, завжди наповнені магічними та езотеричними сюжетами.

МІСТИКА ТА КОСМОС

Ось, скажімо, 30 грудня, за день до Нового 2018 року, телеканал ICTV порадував глядачів програми «Факти» — яка взагалі вважається інформаційним випуском — різноманітними прогнозами «експертів із потойбіччя».

Як повідомили нам з екрана, «Факти» дізналися прогноз для України у людей, котрі «пов’язані з містикою та космосом». Для цього журналісти каналу зустрілися «з найвідомішими мольфаром, екстрасенсом та астрологом».

«Цілитель» пан Штефан «віщує за допомогою стихій вогню та води... Вода охолоджує розпечене олово, а мольфар лише зчитує знаки... На наше запитання, що принесе українцям рік прийдешній, каже: тимчасово окупований Донбас ми не втратимо. Втім, розраховувати на остаточний спокій не варто».

Дмитро Д., «чорний маг-некромант», «заглядає в майбутнє за допомогою карт Таро: вони йому підказують — тиша на Донбасі цього року не настане. Але й обіцяного скептиками територіального переділу України теж не буде».

Завершується сюжет «Фактів» прогнозом Олени О., астролога: «Рік буде особливо вдалим для людей, які ризикуватимуть і багато працюватимуть. Головне — не починати своїх справ у дні затемнень, їх у новому році буде аж п’ять».

ВПЛИВ УРАНУ

На Старий новий рік астролог Олена О. виступає вже на «1+1», звісно, знов у новинах (ТСН).

«На «характер» Земляного Собаки наступні 12 місяців впливатиме Уран. «Уран стабільності не несе, він несе реформи, новаторські прийоми, можливості, використовуючи які, наша влада може зробити якісь корисні справи для країни, які позначаться і на економіці, і на певних ресурсах», — прогнозує «експерт із зірок».

«2018 рік принесе економічні реформи і допоможе наскладати гроші, утім, розслаблятися не варто, кажуть провидці. Протистояння на сході триватимуть, а ключові політичні зміни розпочнуться вже за місяць», — розповідає журналіст ТСН і далі в сюжеті звертається до таролога Ольги С. «Швидше за все, вибори будуть. У нас є дві карти в прямому положенні, які говорять про те, що буде якесь об’єднання певних сил, яким буде вигідно саме 2018 року розпочати руйнування системи. У це будуть вкладені чималі гроші, вони вже готові, і на цьому економити не будуть», — переконує провидець.

«Нового лідера серед цифр «побачила» і нумеролог Людмила Ж.: «Новий лідер прийде саме 2018 року. Минулого року я його прорахувала: йому було 42 роки, а цього року — 43. Я вже підозрюю, хто може стати новим лідером, той лідер, який прийде, влаштує не більшу частину населення України».

«Та доки політики намагатимуться вирішити долю країни — екстрасенси радять українцям звернути увагу на здоров’я та стосунки в родині. «Отже, 2018 рік — це рік Земляного Собаки. Вона любить все затишне, все натуральне, а найголовніше — це та собачка, яка риє нірки. А нірки — це по суті наша сім’я, наші обереги, наші цінності», — радить уже інший «експерт, Симона Б., «езотерик».

ВПЛИВ МІСЯЦЯ

Актуалізують тему «потойбіччя» в українських медіа не лише різноманітні новорічні свята, а й астрономічні явища. Суперлуння, «блакитний місяць» та повне місячне затемнення так вразили команду «Фактів тижня» та ICTV, що 4 лютого вони присвятили цілий сюжет темі впливу цих подій на кожного жителя планети.

«Як позначитися загалом космічне явище на нашому житті?» — вирішили запитати журналісти програми «астрологів та дослідників космосу».

Ігор М., біоенергетик (!), повідомив, що затемнення наділяє кожного трансформуючою силою: «Якщо нічого не робити, то ця сила може трансформувати людину стихійно. Якщо цим потоком енергії керувати, то можна спрямувати силу затемнення собі на благо», — каже «спеціаліст».

У сюжеті демонструється ритуал загадування бажань, який проводить біоенергетик. У кадрі журналіст сидить за столом разом зі знавцем паранормальних явищ, який співає дивних пісень. На столі — розмальоване загадковими символами коло та три пластикових стаканчики з водою.

Втім, інші «експерти із потойбіччя» радять саме в періоди затемнення не проявляти зайвої активності. Ганна К., астролог, розповіла, що із 31 січня до 15 лютого, виявляється, не можна було взагалі нічого робити, не приймати жодних рішень, тому що з людиною в цей час відбувається осяяння, і його наслідки матимуть потужний вплив на людську долю. Зміни в житті, радять «експерти», краще розпочинати після іншого затемнення — вже сонця, тобто якраз із 16 лютого.

Далі в сюжеті йшлося про впливи місячних і сонячних затемнень на долю та політику президентів Гаррі Трумена, Владіміра Путина та Еммануеля Макрона, але цього я вже не переказуватиму, вибачайте.

ЗНАХАРІ В ЗАКОНІ

12 лютого програма «Гроші» телеканала «1+1» вирішила розповісти глядачам про знахарів, які «лікують» людей. Інформаційний привід цього разу був цілком реальним, «із цього світу»: Міністерство охорони здоров’я пропонує скасувати спеціальний дозвіл на заняття народною медициною, який зараз видається згідно із чинним законодавством. Як повідомляється, МОЗ не хоче брати на себе відповідальність за результати діяльності цілителів, чия робота не має жодного стосунку до сучасних наукових знань.

Наразі відповідний законопроект щодо внесення змін до вітчизняного законодавства винесений на громадське обговорення. Частиною цієї дискусії можна вважати і програму «Гроші».

Можна було б подумати, що в своєму сюжеті журналісти будуть наводити аргументи двох сторін, або, як розслідувачі, викривати цілителів-шахраїв. А ні — вийшло дещо інше, і знов із впливом потойбічної реальності.

Спочатку в сюжеті все йде прогнозовано. Журналісти розповідають жахливу історію про намагання вилікувати онкологічне захворювання за допомогою знахарів, що прогнозовано закінчилося швидкою загибеллю хворого. Але потім раптом в кадрі з’являється чомусь дуже популярний на ТБ Дмитро Д., маг-некромант, що раніше вже «світився» в теленовинах (зокрема, в передноворічному випуску «Фактів» на ICTV). Виявляється, чаклун має сертифікати та дипломи як альтернативний лікар, і ставить діагнози... за допомогою карт Таро. Щоправда, потім нібито не лікує, а відправляє до відповідного лікаря, але і карточного діагнозу досить для загальної картини.

Далі — більше. Журналісти розповідають про родину, яка замість лікарів уже шість років відвідує... біоенергетика. Мати двох дітей захоплено розповідає: «Він взагалі не доторкається. Він лікує за допомогою енергії». Особливо знахаря «любить малий Андрійко», зауважує автор сюжету і надає слово хлопчику, який каже: «Я лікарів не люблю. Я уколів боюся. Цілитель — це нормально. Тому що там нічого болячого немає».

І все. Після цієї світлої та щирої дитини, яка вірить в дива та чарівників, будь-які аргументи проти «біоенергетичного методу» лікування взагалі перестають працювати. Всі сумніви журналіста, всі аргументи заступника керівника МОЗ Олександр Лінчевського, який розповідав, чому «як лікар, як науковець», він не може «співпрацювати з потойбічним», стають раціональними та нудними і вщент розбиваються доводами хлопчика, який просто любить свого «псевдолікаря». В підсумку глядач може зробити лише один єдиний висновок — знахарі мають працювати і надалі, держава не має залишати їх без ліцензій, як це пропонує зробити погане Міністерство охорони здоров’я. Класика маніпулятивних комунікацій.

НАСТУП ВАРВАРСТВА

Цей тренд дрімучого середньовіччя можна було б вважати «приколом» та звичайною дурістю і не звертати на це особливої уваги. Якщо б через нього люди не відмовлялися від сучасної медицини, тобто не починали вже напряму собі шкодити, і навіть вбивати. Напевно, суспільна істерія через небажання робити щеплення теж родом саме звідти.

Це явище варваризації населення України має й інші ознаки — наприклад, голосування на основі порад астрологів. Цей метод обрання «достойного кандидата» традиційно нав’язується нам з екранів телевізорів і зі сторінок газет під час кожної виборчої компанії. (Обговорення в новинах астрологічних прогнозів для світових лідерів — це теж частина просування тези про «вплив зірок» на політику та політиків.)

Достеменно невідомо, навіщо журналісти займаються просуванням думок «експертів потойбічного світу» в інформаційно-аналітичних програмах. Але точно зрозуміло інше: країна, де, за даними «Грошей», кожен третій українець лікується у знахарів, і невідомо скільки ще громадян дослухається до порад ворожок щодо планування свого життя, вирішує проблеми на роботі за допомогою магів або голосує на виборах згідно із порадами астрологів, — точно живе не в реаліях європейської цивілізації XXI століття. І особливо пригнічує те, що культивує в людях це варварство та дикунство сучасна українська журналістика. Хоча яка ж вона тоді сучасна?

Наталя ІЩЕНКО
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ