Минуле не зникає. Героїчно пролита кров не зникає. Вона трансформується в нову форму духовної енергії, породжує людину, яка має його виспівати. Минуле воскресає і розцвітає в генієві.
Євген Сверстюк, український письменник, доктор філософії, президент Українського пен-клубу

Підтримати Владислава Єсипенка

За звільнення українського журналіста виступає і українська, і міжнародна спільнота
16 липня, 2021 - 11:55

Днями  на Майдані Незалежності в Києві відбулася акція на підтримку фрілансера Радіо Свобода (проєкт Крим.Реалії) Владислава Єсипенка, якому російський суд у Криму продовжив арешт на 6 місяців. «Журналісти і правозахисники зібралися в Києві, щоб висловити солідарність із заарештованим у Криму колегою, якого окупаційна влада переслідує за його журналістську діяльність», — повідомила журналістам керівник правозахисної організації ZMINA Тетяна ПЕЧОНЧИК. За даними правозахисників, раніше Владислава Єсипенка звинувачували в Криму тільки за ст. 223-1. КК Росії (Незаконне виготовлення вибухових речовин, незаконні виготовлення, переробка або ремонт вибухових пристроїв). Покарання за цією статтею передбачає від 8 до 12 років позбавлення волі.  Дружина журналіста Катерина Єсипенко повідомила, що Владиславу інкримінують обвинувачення також за ст. 222 КК Росії (Незаконні придбання, передача, збут, зберігання, перевезення або носіння зброї, її основних частин, боєприпасів). Санкція цієї статті передбачає покарання від 5 до 12 років позбавлення волі.

Раніше повідомлялося, що експертиза не знайшла відбитків пальців арештованого в Криму журналіста на «вилученій» у нього саморобній гранаті. При цьому ФСБ Росії в своїх повідомленнях звинувачував журналіста в тому, що він нібито збирав інформацію «в інтересах спецслужб України». У Службі зовнішньої розвідки України цю версію відкинули і назвали «пропагандистською акцією». 

«НАША ВЕРСІЯ ОДНОЗНАЧНА: ВЛАДИСЛАВУ БОЄПРИПАСИ ПІДКИНУЛИ»

Підконтрольний Росії суд в Сімферополі 6 липня провів попереднє засідання у справі затриманого на півострові позаштатного кореспондента Крим.Реалії Владислава Єсипенка. Перед цим його колеги журналісти та правозахисники, а також всі, хто підтримує Владислава Єсипенка провели «інтернет-шторм» на підтримку журналіста. До «інтернет-шторму» на підтримку журналіста приєднався, зокрема, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Прокуратура АРК повідомила, що вона порушила кримінальне провадження за фактом затримання й арешту в Криму Владислава Єсипенка.

Нагадаємо, що Владислав Єсипенко був затриманий у Криму в березні цього року після того, як він готував фоторепортаж про покладання квітів до пам’ятника Т. Шевченку в Сімферополі. Російська ФСБ звинуватила його в роботі на українські спецслужби і зберіганні в автомобілі «саморобного вибухового пристрою». Сам Єсипенко згодом неодноразово заявляв про те, що російські силовики катували його, щоб вибити зізнання.

Офіційний Київ і правозахисні організації вважають Владислава Єсипенка політичним в’язнем, якого переслідують за професійну журналістську діяльність у Криму. 

Адвокат Владислава Єсипенка Еміль Курбедінов розповів журналістам, що в Сімферополі вже відбулося перше організаційне засідання суду. Суд виніс рішення про перехід до розгляду справи по суті в Сімферопольському районному суді. Також Владиславу на пів року продовжили арешт за клопотанням прокурора. Захист заявив низку клопотань, у тому числі про повернення справи прокурору та інші, але суд їх не задовольнив.

Стосовно доказової бази у цій кримінальній справі, говорить Еміль Курбедінов, то ми ознайомилися з матеріалами, однак, коли почнеться засідання по суті, прокурор оголосить документи і свідчення, які він вважає доказами провини Владислава. Але ми зі свого боку будемо вважати всі документи, підписані ним про визнання своєї провини, неспроможними і юридично нікчемними, оскільки вони підписані під тортурами. Тривалий час ми заявляємо про те, що до Владислава були застосовані тортури, і не бачимо ефективного їх розслідування. Наша версія однозначна: Владиславу боєприпаси підкинули, оскільки знали, що версія про шпигунство не буде мати сили і в суді справа розвалиться.

«ФСБ АПРІОРІ ПІДОЗРЮЄ БУДЬ-ЯКОГО, ХТО ПРИЧЕТНИЙ ДО РАДІО СВОБОДА»

Ветеран Служби зовнішньої розвідки України генерал-лейтенант Василь БОГДАН в ефірі Радіо Крим.Реалії пояснив, що «Ми фактично перебуваємо у стані війни з Росією, а країни, що воюють, ведуть один проти одного в тому числі розвідувальну, диверсійну, підривну діяльність. Що стосується Радіо Свобода, воно ще з часів СРСР було під ковпаком радянських спецслужб — вони вважали, що це була структура, інтегрована в Держдепартамент і ЦРУ. Позиція нинішнього путінського режиму, по суті, точно така сама. Крим окупований Росією, з нього роблять військово-морську базу, і там, безумовно, посилюються контррозвідувальний і адміністративний режими, для того щоб не допустити витоку інформації або доступу до російських секретів. Ситуація з цим журналістом обумовлена тим, що ФСБ апріорі підозрює будь-якого, хто причетний до Радіо Свобода, в якійсь діяльності проти Росії — поготів на тлі загострення відносин із Заходом».

Активіст громадського об’єднання «Кримська солідарність» Зідан АДЖИКЕЛЯМОВ розповів, що тих, хто прийшов підтримати Владислава Єсипенка під будівлю суду в Сімферополі, не пустили до залу засідання, пославшись на карантинні обмеження: «В результаті всі, хто приїхали підтримати Владислава і висловити незгоду з його переслідуванням, стояли на вулиці. Таке на судах в Криму відбувається часто: посилаються то на коронавірус, то на закритість засідання. Проте ми завжди намагаємося потрапити до залу суду, щоб отримати матеріал про те, як проходять судові процеси. Люди, з якими ми спілкувалися на акції, вважають, що справа Владислава Єсипенка політично мотивована, що йому таким чином не дають займатися професійною діяльністю, що це тиск на ЗМІ». 

«МИ ЗАКЛИКАЄМО РОСІЮ ПРИПИНИТИ ПРИДУШЕННЯ НЕЗАЛЕЖНИХ ГОЛОСІВ»

Акція журналістів Києва на підтримку Владислава Єсипенка стартувала з виступу його дружини Катерини Єсипенко. Вона заявила, що її чоловік не вчинив ніяких злочинів, а виконував свою професійну роботу, однак писати правду і навіть фотографувати в сьогоднішній Росії вважається злочином.

В акції взяли участь кілька десятків людей — це і правозахисники, і журналісти, і вже звільнені політв’язні Олег Сенцов, і Володимир Балух, і Володимир Жемчугов, і Станіслав Асєєв, і Ігор Гриб, і інші, і усі вони готові підтримати Владислава, як колись інші підтримували їх.  Вони закликали писати листи Владиславу Єсипенку, оскільки у адвокатів є можливість передати їх у СІЗО Сімферополя, і ця небайдужість дійсно підтримує політв’язнів.

Керівник Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник зі свого боку вважає, що український президент може істотно допомогти з розголосом справи Владислава Єсипенка і з ініціацією переговорних процесів з приводу обміну або звільнення українських політв’язнів.

В акції взяв участь і виступив постійний представник президента України в Криму Антон Кориневич. Він сказав, що такі акції необхідні для консолідації підтримки і, в першу чергу, для того, щоб саме українське суспільство знало, що відбувається в Криму. Ці слова підтримки в будь-якому випадку почує Владислав, і вони йому дуже необхідні, щоб пережити весь цей жах. Паралельно офісом Президента ведеться необхідна робота щодо звернення до міжнародних судових інстанцій для захисту журналіста з притягненням до відповідальності російської окупаційної влади.  Ще в березні були звернення до різних міжнародних організацій, до урядів, президентів.  Антон Кориневич також наголосив: «Можу вас запевнити, що проблема українських політв’язнів для нас — на першому місці. І наші люди в російських в’язницях — не просто цифри. Ми знаємо і працюємо над цією проблемою».

Крім того, дружина заарештованого Владислава Єсипенка Катерина вийшла на одиночний пікет під будівлю Офісу Президента України в Києві. «Ми, родичі політв’язнів, просимо зустрічі з президентом України. Ми боремося за звільнення своїх рідних, а президент і органи влади мовчать. Наші діти ростуть без батьків, а політв’язні виживають у тюрмах Росії, перебуваючи на межі життя і смерті. Останній обмін відбувся завдяки тому, що прізвища політв’язнів звучали з вуст президента», — прокоментувала вона свій одиночний пікет. Катерина Єсипенко уточнює, що з моменту арешту чоловіка відправила три звернення президенту України Володимиру Зеленському.

Редакція сайту Крим.Реалії спрямувала інформаційний запит до Офісу президента, щоб дізнатися реакцію глави держави на ситуацію з Владиславом Єсипенком, а також у цілому прояснити долю переговорного процесу щодо повернення українських політв’язнів з російського ув’язнення.

Посольство США опублікувало звернення, в якому закликало Росію звільнити заарештованого в Криму фрілансера Радіо Свобода Владислава Єсипенка. Закликав негайно звільнити Єсипенка також президент Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода Джеймі Флай. «Ми глибоко стурбовані цією новиною... Ми закликаємо Росію припинити придушення незалежних голосів і негайно звільнити всіх українських політичних в’язнів», — йдеться також у повідомленні представника Держдепартаменту Неда Прайса в Twiiter.

Минулого тижня також народний депутат, член делегації України в ПАРЄ Рустем Умєров виступив з трибуни сесійної зали із закликом до звільнення фрілансера Крим.Реалії Владислава Єсипенка і всіх українських політв’язнів у Криму та в Росії.  «Уже восьмий рік Росія кидає за ґрати кожного, хто не приймає її режим. Кримськотатарський прапор, зйомка на телефон, репост публікацій, українська мова — не знаю, що ще може стати злочином для окупаційної влади. Понад 100 громадян України незаконно ув’язнені з політичних мотивів у Росії та Криму. Цим виступом я закликаю міжнародну спільноту звільнити Владислава Єсипенка, Ремзі Бекірова, Руслана Сулейманова, Сейрана Салієва, Тимура Ібрагімова, Сервера Мустафаєва, Марлена Асанова, Рустема Шейхалієва та Османа Аріфмеметова», — сказав Умєров.  Під час його виступу біля трибуни на знак підтримки цієї заяви перебували народні депутати з різних фракцій українського парламенту.

Під час акції в Києві Олег Сєнцов написав листа Владиславу Єсипенку, в якому йдеться:  «Я не знаю, чи отримаєш ти цього листа, але сподіваюся, ти знаєш і відчуваєш, як уся країна підтримує і бореться за твою свободу». Це рядки колишнього політв’язня нинішньому, рядки про віру, боротьбу і надію. Ми всі віримо, що Владислав Єсипенко повернеться в українську журналістику.

Запланована і нова інтернет-акція на підтримку ув’язненого журналіста, у якій закликають взяти участь його колег із різних медіа.

КОЛИ ВЕРСТАВСЯ НОМЕР

Від дружини Владислава Єсипенка надійшло повідомлення про те, що вона отримала лист від чоловіка, заарештованого ФСБ в Криму. Він поскаржився дружині, що під час перевезення з тимчасового ізолятора до суду знепритомнів у машині. Це сталося через тривале перебування в спеку в непровітрюваному металевому «боксі» автомобіля, в якому транспортують заарештованих. Влад написав: «Таке відчуття було, що поїздка в суд була частиною «обробки» мене системою...».

За словами Єсипенка, наступного дня він написав заяву на ім’я начальника СІЗО і судді, в якому ішлося, що, побоюючись за свої життя і здоров’я, він надалі відмовляється бути етапованим у такому транспортному засобі. «Перед заїздом в СІЗО буває кілька етапних авто, які чекають своєї черги заїхати на територію СІЗО по 5-6 годин на спеці. Перебувати в такій машині в ящику так довго — це реально ще одна катування. Плюс, в будівлі суду арештанти знаходяться в металевих боксах 2 на 2 метри з тьмяним освітленням, цвіллю на стінах, павутиною і сміттям. Російська система «правосуддя», вона нищить людей», вважає Єсипенко. Редакція сайту Крим.Реалії (проєкт Радіо Свобода) скерувала інформаційний запит в управління ФСВП Росії по окупованим Криму і Севастополю щодо цього інциденту. Відповіді поки нема.

На 15 липня в Сімферополі було призначене нове засідання — розгляд справи Владислава Єсипенка по суті звинувачень. «День» стежить за розвитком подій. 

 

Микола СЕМЕНА, фото автора
Газета: 
Рубрика: