Україна не може існувати, не володіючи Кримом, це буде якийсь тулуб без ніг. Крим має належати Україні, на яких умовах, це байдуже, чи буде це повне злиття, чи широка автономія, останнє повинно залежати від бажання самих кримців
Павло Скоропадський — український державний, політичний і громадський діяч, військовик. Гетьман Української Держави

Поворот долі

Як фотограф, якого Саакашвілі посадив у грузинську в’язницю, знімав екс-президента в клітці українського суду
15 грудня, 2017 - 12:45
11 ГРУДНЯ 2017 РОКУ. ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЄВА / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Цікавий поворот. 11 грудня на судовому засіданні з обрання запобіжного заходу лідерові «Руху нових сил» Міхеїлу Саакашвілі був присутній фотокореспондент, якого екс-президент Грузії посадив у в’язницю за публікацію фотографій кривавого розгону мітингу 26 травня 2011 року.

Про це розповів відомий український журналіст і фотокореспондент Єфрем Лукацький на своїй сторінці у «Фейсбуці»: «У мене сьогодні відбувся розрив шаблонів. Один із сьогоднішніх фотографів у залі суду був добре знайомий грузинський фотограф, якого Саакашвілі посадив у в’язницю за те, що він сфотографував і опублікував кривавий розгін мітингу в центрі Тбілісі, що вимагав його імпічменту».

У розмові з «Днем» Єфрем Лукацький розповів, що йдеться про колишнього особистого фотографа Саакашвілі Іраклія Геденідзе. Він був одним із тих, хто знімав нічний силовий розгін мітингу 26 травня 2011 року в Тбілісі. Нагадаємо, тоді фотографії закривавлених людей, які вийшли на вулиці міста з вимогою відставки президента, зроблені фотокореспондентами, облетіли всі світові ЗМІ. Лукацький, який був разом із колегами з Грузії на тому мітингу, пригадуючи подію 26 травня 2011 року, дивується, чому сьогодні в українських ЗМІ про це так мало говорять, адже, здавалося б, тема Саакашвілі в Україні — топ-новина.

Як суд над Саакашвілі сприймають фотографи, яких за висвітлення мітингу в Тбілісі посадили у в’язницю, і чому в Україні недостатньо аналізують новітню історію Грузії, запрошуючи на керівні посади до країни їхніх колишніх чиновників, «День» розпитав у Єфрема ЛУКАЦЬКОГО та Георгія АБДАЛАДЗЕ.

«ДИВУЮСЯ, ЧОМУ ПРО РОЗГІН У ТБІЛІСІ ТАК МАЛО ГОВОРЯТЬ СЬОГОДНІ»

Єфрем ЛУКАЦЬКИЙ, редактор українського бюро агентства Associated Press:

— 2011 року ми знали, що в Тбілісі проходять мітинги і може статися розгін. Мене як редактора відправили до грузинського бюро, щоб допомогти хлопцям-фотокореспондентам і теж зняти те, що відбувається. Приїхав за день до Дня незалежності. Мітингувальники зайняли центральну площу і сказали, що не дадуть провести військовий парад. Вимога — імпічмент Саакашвілі. Їм поставили ультиматум: до 12-ої ночі звільнити площу. Йшов неймовірно сильний дощ, і до ночі залишилося буквально кілька сотень осіб. Опівночі на них рушила колона техніки. Причому у нас в Україні ніколи не було подібного, щоб так жорстоко розганяли. Я бачив подібні машини 2014 року на Майдані, але їх швидко зупинили. Техніка рушила на мітингувальників, стріляючи сльозогінним газом. Поліція поводилася вкрай жорстоко — на людей з камерами кидалися з палицями, намагалися розбити, били по голові. Хоча люди піднімали руки, кричали. Це реально було криваве побоїще. Сльозогінний газ я ковтнув ротом, і мені паралізувало дихальні шляхи. Зупинившись, я побачив, як одна з машин (як потім говорили, це була машина Бурджанадзе) збиває і переїжджає поліцейського. Його крик ще більше розлютив силовиків. Я кричав англійською, що я — журналіст, і тільки завдяки цьому мені не розбили камеру.

26 ТРАВНЯ 2011 РОКУ. ТБІЛІСІ, ГРУЗІЯ. ФОТОЗНІМКИ ЗАКРИВАВЛЕНИХ ЛЮДЕЙ, ЯКІ ВИЙШЛИ НА ВУЛИЦІ МІСТА З ВИМОГОЮ ВІДСТАВКИ ПРЕЗИДЕНТА МІХЕЇЛА СААКАШВІЛІ, ОБЛЕТІЛИ ВСІ СВІТОВІ ЗМІ / ФОТО ГЕОРГІЯ АБДАЛАДЗЕ

 Пізніше стрингери нашого агентства, які були місцевими, здали фотознімки мені. Вони зуміли зняти закривавлених людей з розбитими головами та інші унікальні кадри, які потім облетіли світ. Я запитав, чи ставити ваше прізвище під фото? Вони сказали — так. Грузинська влада виявилася дуже незадоволеною, що світ побачив кадри кривавого побоїща, і за абсурдним обвинуваченням у російському шпигунстві було заарештовано фотографів Георгія Абдаладзе, Зураба Курцікідзе й інших. Заарештували також Іраклія Геденідзе з його дружиною — він був особистим фотографом Саакашвілі, але також зняв і опублікував фото з розгону. У в’язниці були дуже тяжкі умови. Георгій оголосив сухе голодування, йому погрожували розправою. Зураб намагався повіситися, його в останню мить витягнули із зашморгу. Світ став на бік журналістів і вимагав їх звільнити. Зокрема, в Києві відбулася акція біля грузинського посольства. Тоді фотографам сказали: ви зізнаєтеся в шпигунстві, а ми дамо термін умовно. Хоча це був повний абсурд, їх примусили.

 Я дивуюся, чому про це так мало говорять сьогодні, враховуючи, що Саакашвілі в Україні — топ-новина. Психологія народу така, що вони не заглиблюються в інформацію, не знають, що і як відбувалося в іншій країні, хоча це стосується справи найбезпосереднішим чином. Мені як журналісту дуже цікаво, і ми про це з часом обов’язково дізнаємось, хто ж був ідейним натхненником усіх цих подій у Києві. Хто вигадав ці акції з арештом і суцільним піаром Саакашвілі. Це не вкладається у логіку здорового глузду, я думаю, що це рука того, хто хоче його «розкрутити».

ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

«МЕНІ ШКОДА, ЩО У ВАШОЇ ВЛАДИ БРАКУЄ СИЛ ПОКАРАТИ ЙОГО»

Георгій АБДАЛАДЗЕ, грузинський фоторепортер Associated Press, заарештований після зйомки мітингу опозиції:

— Те, що відбувається в Києві зараз — це не смішно, а дуже сумно. Після пережитого ми розуміємо, який він артист. Взагалі всю свою діяльність Саакашвілі завжди будував на тому, що напишуть західні ЗМІ і як йому пропіаритись. І зараз, у цій ситуації, він виграє.

2011 року ми були заарештовані за підозрою у шпигунстві і зраді. Лише за те, що показали світові справжнє обличчя Саакашвілі. Немає жодних сумнівів, що це сталося безпосередньо за його наказом, тому що без його вказівки нічого ніколи не відбувалося. Потім у суді було доведено, що зізнання були «витрушені» з нас під тортурами. Так, Іраклія Геденідзе, колишнього особистого фотографа Саакашвілі, примушували зізнатися на цвинтарі біля свіжовикопаної могили. Зараз він у Києві, знімає репортажі про нього. Причетні до побиття були засуджені — начальник в’язниці, чиновники й інші.

 Те, що Саакашвілі з’явився в Україні, стало для нас шоком. Він влаштовує свавілля, його люди ходять у масках, луплять усе. Мені шкода, що у вашої влади бракує сил покарати їх. З точки зору піару він виграє, оскільки зміг сконцентрувати всю увагу на собі, який він беззахисний, як Порошенко намагається позбавити його громадянства, і показує, наскільки безпорадна держава, яка навіть не може заарештувати його. За вдачею він дуже боягузлива людина — в Грузії не були здивовані кадрами з даху. Багато хто мріє побачити його на лаві підсудних, тому що не пробачать ніколи тортур і знущання з ув’язнених. А їх під час його президентства було понад 300 тисяч — це дуже велика кількість для нашої країни у 3,5 мільйона осіб населення. В’язниця стала нотаріальною конторою, де люди переводили своє майно на користь прокуратури, силовиків. Якщо він прийде до влади в Україні, то перше, що зробить — ударить по журналістиці. Адже, окрім «справи фотографів», він залякував журналістів, закривав телеканали, і вони лише зараз відновили мовлення. Тому що будь-яку іншу думку, яка відрізнялася від своєї, сприймав ворожо і прагнув задушити. Упевнений, що проблеми України повинні вирішувати самі українці, ті, які живуть нею, думками, серцем.

Анастасія РУДЕНКО, Вадим ЛУБЧАК, «День»
Газета: 
Рубрика: