Наука – це корінь і насіння, і основа всякої користі як батьківщини, так і церкви
Феофан Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ

Про трагедію Чорнобиля з відстані чверті століття

Як висвітлюватимуть 25-ті роковини трагедії на ЧАЕС державні телеканали
22 квітня, 2011 - 00:00
ЧОРНОБИЛЬСЬКІ ТІНІ / ФОТО МИКОЛИ ХРІЄНКА

Державні телекомпанії — а це 24 обласних ТРК, ДТРК «Крим», Севастопольська регіональна державна телерадіокомпанія, Новгород-Сіверська та Криворізька міські ТРК, а також НТКУ, ДТРК «Культура», ДТРК «Всесвітня служба «УТР» — широко висвітлюють усі заходи, пов’язані з відзначенням 25-х роковин Чорнобильської трагедії.

Програми та фільми розповідатимуть про «події, що сталися 25 років тому — аварія на Чорнобильській АЕС та подолання її наслідків, висвітлення проблем, якими сьогодні живуть ліквідатори-чорнобильці та переселенці із зони відчуження, — розповідає голова Держкомтелерадіо Юрій ПЛАКСЮК. — Найкращі програми демонструються у спільній програмі усіх ОДТРК «Час країни».

Серед найцікавіших проектів керівник комітету називає акцію Севастопольської РДТРК «Севастополь — дітям Японії», під час якої експерти та спеціалісти обговорювали проблему безпеки ядерної енергетики, цикл матеріалів про діяльність Хмельницької АЕС, її безпеку для довкілля, яку підготував творчий колектив Хмельницької ОДТРК. Темі очищення радіаційного забруднення ѓрунтів, досвіду сусідньої Білорусі з відновлення територій, постраждалих від наслідків аварії на ЧАЕС, було присвячено кілька програм Житомирської ОДТРК.

Основний тягар щодо висвітлення чорнобильської теми взяли на себе ті державні телекомпанії, області яких найбільше постраждали після аварії. 12-годинний телемарафон, присвячений чорнобильській темі, готує Київська державна телерадіокомпанія.

— Цей телемарафон є традиційним. Ми готуємо його щороку. І щороку у його підготовці задіяний майже весь творчий колектив ТРК, — говорить генеральний директор компанії Олександр САВЧЕНКО.

А ще в ефірі Київської КРДТРК у програмі «Київський форум» відбудеться соціальне «не ток-шоу» про Чорнобиль і його наслідки для громадян України. Для участі у ньому запрошені директор Наукового центру радіаційної медицини АМНУ Володимир Бебешко, фахівці радіаційної медицини Росії, учасники ліквідації аварії, інваліди-чорнобильці, члени їхніх сімей, вдови, які втратили годувальників, журналісти, які 25 років тому висвітлювали ліквідацію наслідків аварії.

23 квітня 2011 року в ефір КДТРК вийде теленарис Галини Устенко-Гайдай із циклу «Люди і долі», присвячений льотчикам цивільної авіації, які у квітні-травні двадцять п’ять років тому на гвинтокрилах виконували найвідповідальніші рейси в зону: рятували людей, землю, повітря, воду від радіаційної небезпеки. У програмі «Люди і долі» вони згадують польоти над реактором, Прип’яттю, Чорнобилем.

У спеціально створеній рубриці «Чорнобиль. 25 років по тому» в ефірі державної ТРК «Всесвітня служба УТР» виходять документальні нариси про ліквідаторів, їхню долю. У цій рубриці очевидці та учасники тих подій, відомі діячі культури, науки, журналісти роблять спробу осмислити те, що відбулося, підбити підсумки зробленого для подолання наслідків аварії на ЧАЕС.

З лютого в ефірі УТР демонструється цикл «Цілком таємно» (десять частин) про спеціалізований батальйон охорони ЧАЕС (автор — журналіст-чорнобилець В. Коркодим).

А от у 12-хвилинному фільмі «Мічені атомом» свій «спогад» про аварію малюють сучасні діти, які народилися після Чорнобиля. Автори немовби показують нам, на що здатна генетична пам’ять нащадків тих, хто пережив техногенну катастрофу.

На телеканалі «Культура» режисер Леонід Мужук продовжує роботу над фільмом «Чорнобильський час триває». За перший свій фільм «Чорнобильський час» режисер був удостоєний Національної премії імені Т. Шевченка. Тепер же з відстані 25-ти років він аналізує події, які залишили радіаційній слід на землі, позначилися на долях українців.

А на студії «Укртелефільм» режисер Костянтин Крайній закінчує зйомки фільму «Час істини» (оператор — Борис Берізка). Телевізійна стрічка присвячена журналістам, які висвітлювали етапи будівництва ЧАЕС, першими повідомили світ про аварію, розповідали про всі кроки ліквідації її наслідків. У фільмі використані кадри кінохроніки, уривки телерепортажів. Журналісти розповідають про свою роботу, про те, що відчували, що бачили в кадрі та поза ним. Допрем’єрний показ фільму відбудеться 26 квітня в приміщенні Національного прес-центру телебачення і радіомовлення України (Хрещатик, 26, 2-й поверх) після урочистого відкриття меморіальної дошки на честь працівників державних телерадіоорганізацій — учасників висвітлення трагічних подій на Чорнобильський АЕС у 1986—1990 рр.

Світлана БОЖКО, Держкомтелерадіо, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: