Оскільки українська нація кілька століть шукала свого визволення, остільки ми розцінюємо це як непереможне її бажання виявити й черпати своє національне офарблення.
Микола Хвильовий, український прозаїк, поет, публіцист

У пошуках здорового глузду

Сьогодні Росія нібито відводить війська від нашого кордону. Але це не дає нам ніяких гарантій. Розслаблятися не можна
30 квітня, 2021 - 12:14

У боротьбі з пандемією влада не може вигадати нічого оптимальнішого, ніж локдауни. Щоправда, який у них сенс, якщо не вдається навіть змусити людей носити маски?

А без цього ніякий локдаун не допоможе. Сам головний санітарний лікар Віктор Ляшко нещодавно сказав, що якби протягом трьох тижнів карантину всі люди носили маски, то ми зупинили б поширення вірусу.

Ізраїльський лікар українського походження Борис Бриль висловився вельми іронічно з приводу нашого карантину, мовляв, якісь дитячі ігри — без комендантської години, без суворих покарань, без заборони виходити на вулиці тощо. Без усього того, що послідовно практикувалося все в тому ж Ізраїлі, і це не кажучи вже про, мабуть, найуспішнішу у світі вакцинацію.

Ось чому нині в цій країні відмовляються від маскового режиму. Оскільки ситуація помітно покращилася... У нас же практикуються якісь дивні ігри влади з народом. Сама ж вона, влада, ніяких позитивних прикладів масам не показує. Знову багато обговорюють казус Колі Тищенка (нардепа від «Слуги народу» й одного з найвпливовіших людей в оточенні Зеленського, якщо вірити Андрію Богдану). Усупереч усім карантинним заборонам Тищенко влаштував бенкет і масове гуляння гостей у ресторані з нагоди дня народження своєї дружини. І ця «велюрова» поведінка проявилася далеко не вперше. З боку Зеленського ніяких каральних акцій по відношенню до друга й соратника поки не було...

Незважаючи на черговий наступ COVID-19, влада заявила про те, що збирається на травневі свята пустити 11 додаткових залізничних потягів. Навіщо? Щоб люди розвозили заразу по всій країні?

Я все намагаюся знайти якийсь позитивний сенс у діяльності «зеленітів». Днями зробив покупки у відділі парфумерії: купив одеколон, зубну пасту, крем для гоління. Хотів у сусідньому відділі канцелярських товарів купити блокноти й кулькові ручки. Але відділ виявився закритим всерйоз і надовго. Питання: чому парфумерія ніякої небезпеки з погляду епідеміології не являє, а канцелярські товари смертельно небезпечні? Хто може це пояснити? Загадкова «зелена» душа й ще загадковіші «зелені» мізки...

Але це не найсумніше. На наших кордонах і в окупованому Криму 150-тисячна армада готується до кидка. Ось коли треба кусати лікті за бездарно витрачені два роки, коли так мало було зроблено для нашої оборони. Зате скільки сил було витрачено на «заглядання в очі» Путіну. Реакція Банкової й особисто верховного головнокомандувача на нинішню ситуацію нагадує сюжет байкаря Крилова про «попрыгунью-стрекозу», яка проспівала і протанцювала все літо й раптом потрапила в зиму. Дай Боже, щоб так не було з цілком очікуваною російською агресією. І ось тоді тому, хто не підготував армію і країну до відбиття ворожого нападу, доведеться особисто за все відповісти. Може навіть виникнути питання про саботаж... І капітуляція не врятує нікого на Банковій. Янукович тільки не підписав асоціацію з Європейським Союзом і опинився в російському місті Ростові. А капітуляція — це набагато серйозніше...

На телеканалі «Прямий» відбулася дискусія між екснардепом Тарасом Чорноволом і журналісткою Ольгою Лєнь. Чорновіл висловив переконання, що Зеленський не збирається захищати країну під час російської агресії й послався на маркери готовності — активна робота антиснайперських груп на фронті, відновлення діяльності розвідки, негайну відповідь на обстріли тощо. Усього цього немає, а отже, немає й готовності до відсічі ворогу.

Ольга Лєнь нагадала нещодавній виступ начальника Генштабу Руслана Хомчака із закликом не створювати добровольчі загони, це, мовляв, незаконно й провокує Путіна. Отже, зосередження цілих армад проти України Кремлем нікого не провокує, а спроба України захиститися — це провокація... Генерал назвав такі українські формування «незаконними». Ці формування врятували нашу країну 2014 року. Вони пішли в бій поки армія й вище військово-політичне керівництво роздумувало воювати чи ні.

Ціла низка підрозділів ЗСУ була заблокована на сході місцевими провокаторами і російською агентурою.

Але щось я не чув, щоб ця публіка спробувала заблокувати хоч один добровольчий батальйон. Може, тому, що добре розуміли, що з ними в такому випадку буде?

А тепер про законність. За міжнародним правом, за конвенціями про ведення війни громадяни країни, які стали жертвою агресії, мають право індивідуально й колективно захищати свою країну зі зброєю в руках. І навіть якщо ще в Україні немає свого аналогічного закону, то наша держава давно визнала пріоритет міжнародного права над національним. Може, генерал Хомчак про це не знає? Навіщо головнокомандувач Збройних Сил України напередодні можливого російського наступу робить такі демобілізуючі заяви? Що це за капітулянтство?

Деякі журналісти стверджують, що між Хомчаком і міністром оборони Тараном склалися конфліктні стосунки. Як же вони збираються спільно захищати країну?

Хомчак і Таран — призначенці Зеленського і яскравий зразок його кадрової політики, де у Президента провал за провалом. Я не знаю, чим відзначився пан Хомчак 2014 року. Зате знаю про легендарний рейд 95-ї десантної бригади тоді ще полковника Михайла Забродського по тилах противника. Але його начальником Генштабу не призначать, оскільки він відданий Україні, а не особисто пану Зеленському... Тут у Хомчака явна перевага. Ну, а добровольчі батальйони, дуже сподіваюся, у нас формуватимуть, незважаючи на те, що «зелені» депутати досі не ухвалили закон про територіальну оборону.

Роман Безсмертний абсолютно справедливо закликає вже тепер вводити воєнний стан і комендантську годину в низці областей. Зараз головне не втратити дорогоцінний час, якого залишилося зовсім небагато, проявити політичну волю та готовність до боротьби. Ми дуже багато втратили через відсутність цих цінних якостей у вищого військово-політичного керівництва 7 років тому. Деякі наші телеканали процитували слова міністра у справах ветеранів Юлії Лапутіної. Ця пані, між іншим, має звання генерал-майора СБУ. Вона сказала, що 2014 року можна було звільнити Донецьк і Луганськ, але не було на це політичної волі... Її слова повністю суперечать заявам Турчинова, Авакова й інших про те, що ніхто нічого зробити тоді не міг...

Ігор ЛОСЄВ
Газета: 
Рубрика: