Нема свободи людини без свободи народу. І немає свободи народу без свободи людини
Ярослав Стецько, один із провідників українського національно-визвольного руху

Візуалізація проблем журналістики

Фестиваль «Кіномедіа» показав фільми-переможці минулих років та оголосив про початок прийому нових робіт
19 жовтня, 2012 - 00:00

Після трансляції кінострічок у Львові, Івано-Франківську, Тернополі, Вінниці та Харкові фестиваль «Кіномедіа» днями фінішував у Києві. У книгарні «Є» на осуд глядачів було представлено вісім короткометражних фільмів, котрі перемогли в конкурсній програмі минулих років. Ім’я фіналіста цього року оголосять 1 грудня на урочистому закритті фестивалю. Прийом фільмів на участь у фестивалі цього року триватиме до 15 листопада, а оголошення переможців конкурсу заплановано на 5 грудня.

«Кіномедіа» — доволі молодий фестиваль короткого метру, котрий має на меті показати світ журналістики зсередини, викрити його справжню суть, тому їхній девіз — «Роздягни медіа в кіно!». За словами організаторів — членів Незалежної асоціації телерадіомовників, вони прагнуть спровокувати дискусію між учасниками щодо того, яку роль займає медіа в суспільстві та як воно впливає на життя спільноти й окремих особистостей. Таким чином фестиваль одразу виконує дві функції: освітню та пропагандистську щодо власне українського кінематографу. За три роки існування фестиваль дав змогу творчій молоді бути почутою та побаченою. Нині переможці працюють на телеканалах та співпрацюють із кіностудіями. Катерина Кривошей («Медіа з вами»), фіналістка 2010 року, отримала поїздку на Каннський кінофестиваль. А переможець 2011 року Іван Гавриляк («Як це було») виграв професійну камеру. Цього року організатори обіцяють за Гран-прі фестивалю грошовий приз.

Прикметно, що позмагатися за головну нагороду може будь-хто, оскільки профільний та віковий ценз відсутні. Інтрига в тому, щоб на мандрівному фестивалі можна було побачити роботи переможців минулих років та деякі подані на участь цьогорічні короткометражки.

«За останніми даними, мандрівний фестиваль відвідали понад 130 осіб, ми працюємо над тим, щоб залучити більшу аудиторію. Цього року плануємо побувати в Полтаві, Запоріжжі, Дніпропетровську, Сімферополі. Обираємо міста, де є факультети журналістики чи філології, для нас важливий освітній аспект. На заході гості мають змогу послухати відомих лекторів, наприклад Тараса Прохаська та інших. Цього року фільми показуємо вперше, бо до того кількість фільмів-фіналістів була недостатньою для повноцінного показу. А повна добірка короткометражок є на сайті kinomedia.in.ua», — розповіла «Дню» Христина Дрогомирецька, PR-менеджер проектів Незалежної асоціації телерадіомовників.

Загалом фестивальна програма містить чотири номінації: документальне, художнє, експериментальне та анімаційне кіно. Серед переможців минулих років роботи за своїм емоційно-інтелектуальним месиджем доволі строкаті: тут є як оптимістично-іронічні, так і песимістично-сатиричні ролики, а подекуди й відверто симбіозні. Як, наприклад, стрічка «Справжні новини» (автори Дмитро Красний та Катерина Горностай), головні герої якої — містяни, котрих зупинили на вулиці банальним запитанням: «Що у вас нового?». Дехто силкується вичавити з себе щось доладне, окрім «Нічого, усе по-старому». Інші ж діляться маленькими радощами життя, привідкривають завісу свого внутрішнього світу. Зрештою, чи не заангажували сучасні ЗМІ свідомість людей, продукуючи лише «чорні» сенсаційні новини? Або ж продемонстрована на фестивалі короткометражка «Інтернет: любов на всі віки» (автор Олена Павленко). Це яскрава ілюстрація ставлення до глобальної мережі українців різного віку та соціального статусу. Лякає те, що діти у більшості випадків не бачать вад світової павутини й серед переліку улюблених занять надають перевагу саме користуванню Інтернетом.

Прагнучи візуалізувати проблеми журналістики та показати ставлення простих людей до заангажованих ЗМІ, організатори фестивалю закликають молодих кінематографістів більше зосереджувати свою творчу уяву довкола українських медіа.

Неля ВАВЕРЧАК
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ