Для недержавного народу духова культура грає величезну ролю, бо власне нею він може перевищувати народ, що політично підбив його.
Іван Огієнко, український вчений, митрополит (від 1944), політичний, громадський і церковний діяч, мовознавець

Захистити тварин і людей...

Після експериментів над собакою, можливо, світ глибше зрозуміє, з якою країною воює Україна
22 грудня, 2017 - 12:39
СКРИНШОТ З САЙТУ DW

В Росії перед президентом Сербії Олександром Вучичем та віце-прем’єром Дмитром Рогозіним вчені «топили» собаку. Науковці назвали «експеримент» з таксою демонстрацією російського проекту рідинного дихання, яким займається Фонд перспективних досліджень.

На відеозапису, який оприлюднив російський «П’ятий канал», видно, як чиновники з посмішками спостерігають за тим, як лаборанти погружають пса в колбу з рідиною. Собака тривалий час намагається чинити спротив, б’ється лапами о скло, потім притихає, на поверхні з’являються бульбашки. Після того її начебто непритомною витягують з колби, тримають вниз головою, щоб з легень вийшла рідина, а потім обгортають живою в рушник. Тварина дивиться на присутніх переляканими очима. Коментатор із вчених при цьому заявляє, що рідина насичена киснем, внаслідок чого собака таким чином «дихала». «Рідина заходить в легені, і виходить, що тварина починає дихати рідиною», — говорить він. Керівник проекту рідинного дихання Федір Арсеньєв стверджує, що ця технологія може бути використана для порятунку моряків з підводних човнів в разі аварії, а також виношування недоношених дітей і допомоги людям з опіками дихальних шляхів.

Натуралізм «експерименту», який був показаний на телебаченні, викликав у користувачів соцмереж різко негативну реакцію. Прямо кажучи — шок. Очевидно, що для тварини в цій ситуації приємного було мало. Вона відчувала муки, і той факт, що за час перебування в рідині пес не захлинувся, ще не доводить, що він не відчував удушшя, заковтуючи в легені воду.

Схоже, ні вчені, які демонстрували експеримент, ні російська влада дійсно не розуміють межу між людяністю і тваринною поведінкою. Хоча в даному випадку тварина виглядала людянішою за присутніх в піджаках і лакованих туфлях росіян та їхніх іноземних гостей. Російські «професори преображенські» та «швондери» з «шаріковими» в даному випадку пробили ще одне дно, перетворившись в єдине ціле аморальне болото, де питання вже зовсім не в науці.

Чи відреагує світ, зрештою, над очевидним та наочним знущанням над твариною? На російському сайті www.animalsave.ru («Захист прав тварин в Росії») повідомляється, що буквально нещодавно Володимир Путін підписав закон про посилення кримінальної відповідальності за жорстоке поводження з тваринами. Максимальне покарання передбачається у вигляді позбавлення волі на строк до трьох років. Прикметним є те, що ніякої реакції на поводження з таксою в колбі з рідиною на цьому сайті немає. Та небайдужі користувачі соцмереж сформували відповідну петицію. До підписання цієї петиції через Facebook, зокрема, закликає Ірина Стекол, яка написала в ній: «Живу перелякану собаку запихають в колбу з рідиною. І не хто-небудь, не якісь дикі догхантери та шкуродери. Це офіційна особа, з дозволу сказати, особа держави. Хтось віце-прем’єр Рогозін показує президенту начебто європейської держави Сербії, як правильно топити тварину. Упирі і зомбі, дрібні біси навколо них улесливо усміхаються, поки можновладці глумляться. Куди йому (президенту Сербії. — «День») сперечатися з представником сильної, нахабної і небезпечної держави».

Зрозуміло, що подібні дослідження (за умов їхньої виняткової доцільності) не можливі без використання тварин, але наочні досліди заради показової демонстрації перед загалом виглядають аморально, по-середньовічному. Показово цинічною стала реакція прес-секретаря президента РФ Дмитра Пєскова, який щиро не зрозумів, які можуть бути претензії, якщо тварина при цьому не померла. «Собака жива? Жива. У чому питання?» — відповів він на запитання журналістів «Дождя» і пояснив: — «Це рідина, але це не вода». Багато користувачів соцмереж запропонували випробувати такий дослід перетворення земноводної тварини на амфібію на самих вчених разом із Рогозіним і Пєсковим. Якщо залишаться живі, то «не буде й питань». Немає сумнівів, що росіяни скоро зможуть і наїдатись без їжі — самою лише любов’ю до Путіна. Та, на жаль, в коментарях важко було знайти глибину усвідомлення сутності самої російської влади.

Історія з таксою в рідині продемонструвала не стільки науковий винахід російських вчених, скільки цинічність, неприховану жорстокість і аморальність російського чиновництва та влади взагалі. Ті, хто катує в підвалах людей, нищать опозиціонерів, захоплюють чужі території, апріорі не здатні усвідомити жах згаданого «перформансу». Це щось на кшталт експериментів з часів Третього рейху або тоталітарної полпотівської Кампучії (нині — Камбоджа). Це таке собі «пекло» із документальних фільмів жахів «дика Азія», тільки на рівні держави з ядерним потенціалом. Чи зрозуміє світ після цього, з якою країною воює Україна?

Валентин ТОРБА, «День»
Газета: 
Рубрика: