Доля випробовує тих, хто намірився іти до великої мети, але сильних духом не спіймає ніхто, вони зі стиснутими руками вперто і сміливо ідуть до наміченої мети.
Катерина Білокур, українська художниця, майстер народного декоративного живопису

Пуща Радзивіла

Указом Президента України створено ще один Національний природний парк
2 квітня, 2021 - 12:06

«Пуща Радзивіла» стане третім національним парком у Рівненській області. Крім нього, на Рівненщині є ще два національних природних парки — Дермансько-Острозький, створений у східній частині Малого Полісся — Острозькій долині 2009 року, і Нобельський, створений у 2019 році на території Західного Полісся.

«Пуща Радзивіла» збільшить природно-заповідний фонд області лише на один відсоток, але це все одно дуже важливо, особливо для збереження і розвитку Полісся, — вважають науковці й представники природоохоронних організацій, які ініціювали створення нового національного парку.

УНІКАЛЬНІ ТЕРИТОРІЇ В БАСЕЙНІ СТВИГИ

Національний природний парк площею 24 265 гектарів розташований на території Сарненського району Рівненської області. Його природні комплекси та об’єкти українського Полісся мають особливу природоохоронну, оздоровчу, історико-культурну, наукову та освітню цінність, — розповідає біологиня Марія САВЧУК.

Територія парку містить типові та малопоширені для Українського Полісся природно-територіальні та ландшафтні комплекси, основою яких є водні та водно-болотяні об’єкти.

Ці унікальні землі розташовані в басейні річки Ствиги, притоки головної артерії Полісся — Прип’яті. Тут дуже цінні водно-болотні угіддя, озера та ставки, багатий і різноманітний тваринний та рослинний світ. Тут водиться понад двісті видів тварин і птахів, приблизно тридцять з яких внесені до Червоної книги України. Серед них — сірі журавлі, глухарі, річкові видри, європейські бобри, чорні лелеки, дятел зелений, качка-гоголь, тетеруки, дев’ять видів кажанів, рись звичайна.

ЮЗЕФІНСЬКА ДАЧА ТА ЮЗЕФІНСЬКИЙ ДУБ

Один із найцікавіших об’єктів нового парку — ботанічна пам’ятка природи загальнодержавного значення, яка розмістилася між селами Глинне і Березове і називається «Юзефінська Дача».

Територія Юзефінської Дачі дуже мальовнича. Це невеличкий став, усе дно якого викладене дубовими колодами, певно, якась панянка, купаючись, не хотіла бруднити об замулене дно своїх випещених білих ніженьок, тож і облаштували так водойму, залишки колишньої садиби, де збереглося чимало вікових дубів та ялин, росте сосна Веймутова, батьківщиною якої є Північна Америка. Між ними росте ліщина, кущі якої сягають восьми метрів.

Особливу цікавість у туристів завжди викликає Юзефінський дуб, який має в обхваті вісім метрів. Дослідники вважають, що він росте в урочищі орієнтовно тисячу років. Дуб настільки старий, що став схожим на якусь прадавню руїну, овіяну вітрами, биту-перебиту блискавицями далеких і довгих віків. Саме після однієї такої блискавки, яка вдарила в дуб-велетень 1997 року і зрізала найтовстішу гілку, розкроївши кору дереву аж до землі, учені-дендрологи визначили вік поважного дерева.

Місцеві легенди розповідають, що дуб «бачив» князя Ігоря і був свідком його військових походів. Тому ще одна його назва — «дуб князя Ігоря». А може, й справді бачив і чув, бо ж живий, як і все, що росте на землі.

ПУЩА І РАДЗИВІЛИ

Слово «пуща» в слов’янських мовах означає великий, суцільний лісовий масив, що зберігся в майже недоторканному стані. Знаєте ж, певно, Біловезьку пущу — Національний парк Білорусі, розташований у басейні Західного Бугу?

У Волинській області є Національний парк «Цуманська пуща», що розташований на території однойменного лісового масиву поблизу селища Цумань, у межиріччі Стиру та Горині.

Із ХV століття урочище Юзефін належало до володінь роду українсько-литовських князів Радзивілів, тому навколишні ліси мали назву Радзивілівської пущі, — розповідають літописи Полісся. — Радзивіли були керівниками Великого князівства Литовського ще в тридцяті роки XIX століття, а одну з представниць їхнього роду — Барбара — навіть коронував польський король Зигмунд.

Протягом другої половини XIX століття поліські пущі нещадно вирубували. Але Юзефінське урочище все ж збереглося як чарівний острів серед розлогих боліт.

А відтепер і піщані дюни, і річка Ствига, і численні кришталеві джерела, і Юзефінська Дача — все перебуватиме під охороною природного парку. Статус національного має охороняти їх від незаконних вирубок, знищень боліт і озер, тварин, птахів і рослин.

ЗБЕРЕЖЕННЯ ПРИРОДИ І СПІВПРАЦЯ З МІСЦЕВОЮ ГРОМАДОЮ

Головні завдання парку — збереження природи й співпраця з місцевими громадами, яка має бути спрямована й на підвищення економічного рівня їхнього життя, а також з різними категоріями населення, які відвідуватимуть ці унікальні території. «Парк зацікавлений у тому, щоб люди, які живуть поряд, створювали зелені садиби, де б зупинялися туристи, готували та частували людей національною їжею, пропонували місцеві вироби. Адже тоді всі залишатимуться у виграші — парк приваблює туристів, а люди заробляють, на кшталт, як це зараз відбувається в Карпатах», — кажуть ініціатори створення парку.

Це, звісно, потребує багато праці і часу. Зазвичай передача земель під парк триває років двадцять. А ще — треба подбати про методи захисту довкілля, розробку соціальних програм, облаштування безпечних зон відпочинку і туристичних маршрутів, які допомагатимуть розвиватися й місцевим громадам.

Але вже зараз можна включати «Пущу Радзивіла» в інші туристичні програми, — вважають туристи, які давно полюбляють поліську природу й цю місцину зокрема. Наприклад, при відвіданні унікальної поліської вузькоколійки (якщо вона, звісно, збережеться), озер — Білого й Нобеля, екологічних стежок Рівненського природного заповідника, відвіданні Соколиних гір поблизу Соснового й Маринина, руїн Губківського замку.

Людмила СТУПЧУК. Фото надані міжнародним проєктом «Полісся — дика природа без кордонів»
Газета: