Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

Річка єднає людей

Після трьох днів спільної роботи волонтерів і жителів громади — Мурафа зажила новим життям
24 вересня, 2020 - 17:55
МУРАФА — ОДНА З НАЙБІЛЬШИХ РІЧОК ПІВДЕННОГО ПОДІЛЛЯ, ДОВЖИНА ЇЇ — 162 КІЛОМЕТРИ. РАНІШЕ ВОНА БУЛА ЗНАЧНО КРАЩОЮ І ШИРШОЮ. РОБОТИ З ОЧИЩЕННЯ ВОДОЙМИ НАДАЛІ ПРОДОВЖУВАТИМУТЬСЯ / ФОТО НАДАНО АВТОРКОЮ

Обласний молодіжний центр «Квадрат» із Вінниці підтримав екоакцію з розчищення річки Мурафи. Організатори акції намагаються привернути увагу до захисту довкілля та допомогти громадам Ямпільського району успішно реалізувати туристичний проект.

Екоакція «Дай річці простір» розпочалась в переддень всесвітнього дня прибирання у селі Петрашівка Ямпільського району. Із Вінниці до акції доєдналось 20 учасників. Заклик допомогти місцевій громаді — подали у молодіжному центрі «Квадрат». Волонтерам організували переїзд та проживання, а також триразове повноцінне харчування. «Ми з радістю підтримали місцеву громаду, адже почали співпрацю набагато раніше, — говорить начальник відділу національно-патріотичного виховання вінницького обласного молодіжного центру Андрій МЕЛЬНИЧУК. — Коли ми оголосили про початок акції, була  велика зацікавленість. Дві родини вінничан приїхали навіть із дітьми і всі активно працювали, носили гілля, виймали корінці із води, збирали сміття. Сюди справді приїхали люди вмотивовані за покликом душі, які хочуть принести користь довкіллю».

Річка Мурафа — одна з найбільших річок Південного Поділля, вона народжується в Барському районі. Довжина її — 162 кілометри. Раніше ця річка була набагато більшою, ширшою. Голова ГО «Ямпільщина туристична» Мирослав МАРЧЕНКО розповідає: «Тут водилися щуки, соми, карасі. Але велику шкоду завдають річкам ГЕС, які запускається бездумно, кожні  2 — 3 км. В нас районі є ГЕС  в селі Іванівка Могилів-Подільського району, далі через 3 — 4 км, Слобода Бушанська, Дорошівка, далі Петрашівка і далі ГЕС за один кілометр до Миронівки і там теж ГЕС,  3 км, Білянська. Через це зникає риба, зникають береги. Ми розробили туристичний проєкт Легенди Тіраса і Мурафи — і хочемо зберегти наші річки, наше природне багатство».

Місцева влада додає: Петрашівська територіальна громада активно працює над розвитком сільського зеленого туризму. «Ми написали проєкт розвитку зеленого туризму «Річка єднає людей».  За рахунок коштів обласного гранту придбали човники. Однак засміченість річки стовбурами, гілками, корінням впалих, струхлявілих дерев заважали проходженню човнів. Так виникла ідея проведення спільної акції з прибирання», — говорить начальник відділу культури молоді та спорту Ямпільської РДА Віктор ЗАМЕШЛЯК.

Волонтери та місцеві жителі працювали злагоджено. Жінки та чоловіки рубали старе висохле гілля, тягнули потонулі корінці з річки, а діти допомагали все скласти на купу. Допомагали волонтерам місцеві молоді хлопці та чоловіки похилого віку. Найстаршому учаснику було 73 роки. Дехто розчищав річку на саморобному човні. Цікаво було спостерігати, як діти радіють, працюючи нарівні з дорослими людьми.

«Ми намагаємося виховувати синів у патріотичному дусі, щоб вони піклувалися про своє місто, область, країну. В школі цього недостатньо і ми намагаємося знайти такі заходи, щоб усією родиною зробити щось для своєї країни. Також прикладом показуємо, як потрібно працювати і спілкуватися. Нашому старшому сину — 11 років, а молодшому — 9, вони достатньо дорослі, і ми хочемо прищепити їм турботу про довкілля. Ми на родинному колі зібралися, обговорили все і вирішили їхати, відпросили дітей зі школи, чоловік помінявся на роботі», — ділиться учасниця екоакції Ольга БІЛОБРОВКО.

Після трьох днів спільної роботи — річка зажила новим життям. Проте місцеві жителі переконують, що будуть надалі проводити роботи з її очищення. Окрім того, усім учасникам екоакції Центр «Квадрат» організував культурне дозвілля, а саме кінопоказ фільму про українську мову «Соловей співає»,  екскурсію у заповіднику Буша.

Леся КЕСАРЧУК
Газета: