Два крила, якими підноситься людський дух в безкраї простори, — це віра і наука.
Йосип Сліпий, український церковний діяч, предстоятель Української греко-католицької церкви, кардинал римо-католицької церкви

ДО РЕЧI

22 серпня, 2003 - 00:00

Виконання доходної частини загального фонду державного бюджету досягнуто, головним чином, за рахунок численних коригувань встановленого бюджетним розписом плану надходження доходів, залучення додаткових джерел, а також неповного відшкодування податку на додану вартість. Такого висновку дійшла колегія Рахункової палати, здійснивши аналіз виконання держбюджету України за перше півріччя 2003 року.

Мінфін, неодноразово вносячи зміни до бюджетного розпису, зменшив планову суму доходів на перше півріччя на 456,7 млн. грн. Фактичні доходи загального фонду становили 19,24 млрд. грн. або 102% від скоригованого планового обсягу та 99,7% від попередньо запланованого з урахуванням внесених змін до закону про державний бюджет, повідомила «Дню» прес-служба Рахункової палати.

При цьому ПДВ фактично використовувався як інструмент для регулювання рівня виконання держбюджету. Через його неповернення платникам у встановлені терміни надходження доходів до держбюджету завищено майже на 1,1 млрд. грн. Разом із тим прострочена бюджетна заборгованість за цим податком зросла до 4 млрд. грн. За умов економічного зростання та з урахуванням необхідності відшкодування зазначеної заборгованості надходження доходів фактично знизилося (у порівнянні з першим півріччям минулого року) на 0,7 млрд. грн. або на 4,1%.

Рахункова палата вважає, що цього року не виконуються завдання щодо головних пріоритетів, визначених урядом при затвердженні держбюджету на 2003 рік — видатків соціального спрямування, зокрема, соціальних гарантій, соціального захисту населення та безоплатної медичної допомоги. Видатки соціального напряму не доведено до встановленого рівня. Вони на 620,9 млн. грн. або 16,4% менші призначень бюджету. Внаслідок недостатнього контролю з боку Мінфіна і Держказначейства видатки за захищеними статтями надходили несвоєчасно та не в повному обсязі. У січні — червні поточного року на оплату праці не використано 390,4 млн. грн., на надання трансфертів населенню — 65,5 млн. грн., на придбання медикаментів та перев’язувальних матеріалів — 62 млн. грн., на будівництво — придбання житла для військовослужбовців — 55,3 млн. грн.

На думку контролерів, Міністерство фінансів, прагнучи до успішного виконання загального фонду держбюджету, скоригувало частину планових показників (фінансування держбюджету та обслуговування державного боргу), зменшивши їх до рівня фактичних. Виконання державного бюджету в цілому з профіцитом у сумі 1,692 млрд. грн. дозволило уряду та Мінфіну використовувати цей ресурс як основне джерело погашення державного боргу.

Здійснений фахівцями Рахункової палати аналіз засвідчує, що в другому півріччі 2003 року необхідно забезпечити надходження доходів до бюджету у сумі 22,67 млрд. грн. (54% від передбачених обсягів на рік) та здійснити видатки на 24,486 млрд. грн. (57,2%). За таких умов, на думку членів колегії РП, виконання державного бюджету в цілому за рік та втілення в життя стратегічних цілей уряду є досить проблематичним.

Петро ІЖИК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ