Ніхто так не шанує нашої свободи як Бог. Але ми не маємо відваги бути вільними. Бо бути вільними – це бути відповідальними.
Любомир Гузар, український релігійний діяч, патріарх-предстоятель Української Греко-Католицької Церкви (2001—2011)

Лобісти виходять із відпусток

22 серпня, 2003 - 00:00

До кінця серпня в Україні традиційно спостерігається активізація лобістів, зацікавлених у державних грошах. Саме у цей період уряд готує проект бюджету на наступний рік. Кому скільки дістанеться зі скарбниці, визначить Верховна Рада, причому взимку. Але досвідчені борці за дотації починають роботу вже нині, коли свій варіант витрат і доходів майбутнього бюджету готують міністри. Одними з найагресивніших прохачів державної допомоги в Україні, як правило, є вуглярі. Очевидно, не випадково саме сьогодні Кабінет Міністрів затвердив новий механізм розподілу державних дотацій вугільної галузі.

Міністр палива й енергетики Сергій Єрмілов повідомив, що кошти для шахт розподілятимуть на конкурсних умовах. Вугільні підприємства повинні подати до Мінпаливенерго бізнес-плани, що передбачають інвестиції в різні виробничі проекти. Передбачається, що самі проекти захищатимуть перед спеціальною комісією. «Критеріями для оцінки якості запиту на державну допомогу будуть обсяги запланованого видобутку вугілля, собівартість виробництва, а також ефективність використання дотацій у минулі роки», — сказав міністр. За його словами, це дозволить уникнути суб’єктивності у розподілі дотацій, яка спостерігалася раніше.

Схоже, саме величезні масштаби розбазарювання державних фінансів із боку вугільних підприємств і стали поштовхом до зміни системи підтримки. Численні перевірки зі сторони Мінпаливенерго показали, що використання державних дотацій «наліво» давно вже не вважається серед керівників галузі злочином. Правоохоронці також цікавляться цими інцидентами вибірково, побоюючись без «особливого розпорядження» зачепити фінансові інтереси впливових політичних груп. Проте саме «розсипання» грошей відбувається зовні цілком законно. Як правило, підприємства просто укладають договори на купівлю різних товарів і послуг за завищеними цінами або продають окремі партії вугілля за заниженими цінами.

Тим часом, самі вугільні «генерали» поки що ніяк не відреагували на затіяну урядом реформу. Більшість реальних господарів шахт працюють у Верховній Раді, й, очевидно, сформують свою позицію після парламентських канікул. Директор «Краснодонвугілля» Леонід Хлапенов припустив, що трансформація системи розподілу державних дотацій зробить її прозорішою. Загалом останні зміни на ринку вугілля, які зводяться до концентрації фінансів у великих об’єднаннях та позбавлення шахт юридичної самостійності, пан Хлепенов вважає вельми ефективними. Хоч слід відзначити, що, коли він висловлював цю думку, поруч із ним стояв міністр.

Щодо того, скільки коштів Мінпаливенерго пропонуватиме виділити вугільній галузі як державну підтримку, Сергій Єрмілов поки що мовчить. Минулого року «стартова» сума становила 5,4 мільярда гривень, а вже на етапі затвердження держбюджету в парламенті її було зменшено вдвічі. Прем’єр-міністр Віктор Янукович запевнив вуглярів, що уряд закладе до проекту бюджету- 2004 «реальну суму». «Ми маємо поганий досвід, коли щороку, готуючи бюджет, сподіваємося на одні гроші для вугільної галузі, а отримуємо інші. Це слід врахувати», — заявив прем’єр. Позавчора він підписав розпорядження про створення робочої групи, яка і займеться розрахунками щодо реальних потреб шахт.

Сергій Єрмілов, який очолив групу, вже орієнтує вуглярів на те, щоб під час розробки планів розвитку вони розраховували більше на власні можливості. Міністр чітко дає зрозуміти, що державні фінанси виділятимуть на проекти, які б зробили вугільні підприємства фінансово самодостатніми. Довівши рівень розрахунків за вугілля до 100%, міністерство тепер вимагає від шахт відповідної віддачі. Поки що така тактика виправдовує себе — з 25 нових лав, введених цього року, лише 7 держава профінансувала. В інших випадках вуглярі обійшлися власними коштами.

Сергій СИРОВАТКА, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ