Наука – це корінь і насіння, і основа всякої користі як батьківщини, так і церкви
Феофан Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ

Нова Конституція — це наш спільний крок до майбутнього!

«Я хочу, щоб ми були вільними, щоб вільною й вічною була наша держава»
26 червня, 2009 - 00:00
ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА

Звертаюся до моїх співвітчизників у час великих викликів, що постали перед Україною. Ми переживаємо економічну кризу, яка загрожує стабільності та подальшому розвиткові нашої країни. Ми переживаємо кризу політичну, яка несе небезпеку втрати демократичних здобутків останніх п’яти років.

Коли весь світ цілеспрямовано протидіє фінансово-економічій скруті, наш уряд так і не спромігся виробити антикризовий план, спрямувавши всю енергію на політичні оборудки. Розкол та постійні чвари в парламенті тільки погіршують ситуацію.

Нереальний державний бюджет став джерелом нестабільного валютного курсу й зростання цін. Це поставило під загрозу подання нашій країні міжнародної допомоги. До втрати довіри до України призводить і непрозорість дій уряду та утримання в таємниці реальних економічних показників.

Безробіття, інфляція, зловживання державними коштами, банкрутство підприємств, газова криза і, нарешті, потенційний бюджетний колапс — усе це свідчення того, наскільки непрофесійно уряд і політична еліта керують економікою країни.

Але хоч якою б напруженою була наша економічна ситуація, вихід із кризи є. Він полягає в чітких, послідовних кроках, зробити які я неодноразово закликав уряд та правлячу коаліцію.

По-перше, необхідно негайно внести поправки до нинішнього бюджету, зробити його більш реалістичним. Ми повинні знайти кошти для виконання наших соціальних зобов’язань і водночас скоротити зайві витрати на уряд. Сподіваюся, що сесія Верховної Ради, яка збереться цього тижня, зробить цей перший крок.

По-друге, я впродовж тривалого часу звертав увагу на непрозорий характер газових переговорів, нездорову ситуацію навколо компанії «Нафтогаз України». Маємо розв’язати проблеми шляхом покриття дефіциту всередині НГУ та перегляду контрактів із «Газпромом». Минулого тижня у цьому напрямку були зроблені перші кроки. Сподіваюся, ми зможемо змінити ситуацію таким чином, аби мати змогу планувати виконання наших зобов’язань перед «Газпромом» і водночас не зруйнувати крихку рівновагу в графіках сплати нашого уряду.

По-третє, заходи, яких я вживав щодо стабілізації банківської сфери, дали результати. Тепер слід дотримуватися такої самої політики впродовж наступних місяців, щоб повернути довіру до банківського сектора.

Це чисто економічні заходи. Однак, ретельно проаналізувавши ситуацію, доходимо висновку: аби подолати нинішню кризу й запобігти майбутнім, насамперед необхідно вирішити наші політичні проблеми.

Їх джерелом вважаю насамперед хибні зміни до Конституції, прийняті 2004 року. Вони спричинили неузгодженість повноважень і відповідальності різних гілок влади, зокрема часткове дублювання функцій виконавчої влади. Непомірні повноваження отримав парламент, котрий міняє свій політичний курс, як флюгер, і дбає лише про власні інтереси.

Через запровадження системи закритих списків на виборах до парламенту було втрачено безпосередній зв’язок між законодавцями та виборцями. Такі списки надмірно збільшили роль партійних вождів, а самі партії перетворили на інструменти задоволення особистих амбіцій їхніх лідерів.

Через це в парламенті маємо безкінечні чвари замість співпраці в ім’я захисту національних інтересів. До того ж депутатська недоторканність фактично ліквідувала підзвітність парламентаріїв виборцям, призвівши до нерівноправності членів суспільства. У результаті маємо парламент, у якому відсутні честь і професіоналізм, а повага до законодавців з боку людей зійшла нанівець. Нинішня система державного управління перешкоджає нам рухатися вперед і вирішувати серйозні економічні проблеми. Щоб успішно прямувати в майбутнє, слід навести лад у нашому домі шляхом проведення урядової реформи.

Я занепокоєний і розчарований тим, що прем’єр-міністр і лідер опозиції не допомогли розв’язати це складне завдання. Навпаки, потай розроблена ними Конституція стала кричущою спробою узурпувати владу й іще більше загострила ситуацію в країні. Конституція Тимошенко — Януковича мала на меті позбавити українців права обирати свого президента та ще більше послабити підзвітність лідерів перед народом. Їхній проект закріплював і надалі подвійні стандарти депутатської недоторканності, а також передбачав утиски свободи слова. Усі ці «нововведення» означали попрання прав і свобод громадян, позбавлення їх можливості впливати на уряд і парламент. Такі «поправки» також засвідчили, що бютівсько-регіональні коаліціанти насправді не були зацікавлені в оздоровленні економічного становища. Під час їхніх перемовин жодного разу не була порушена економічна тематика. Їх вабила лише одна мета — розділити владу між Тимошенко та Януковичем і затримати її в своїх роках на довгі роки шляхом придушення демократії.

Перекроєна змовниками Конституція красномовно продемонструвала, у який спосіб вони бажали керувати країною. Україна в їхньому баченні — це олігархічна система, у якій понад усе власна вигода та інтереси. Переконаний, що кожен українець стане на заваді цим планам. Я стану на заваді цьому антиконституційному перевороту. Оновлена Конституція повинна стати Основним Законом вільного, справедливого та захищеного суспільства, в якому панує право й демократія. Нам потрібна Конституція, котра ѓрунтуватиметься на таких принципах:

Лідери повинні бути підзвітні народові через прямі вибори. Запропонована мною Конституція збереже за вами священне право визначати майбутнє України за допомогою прямих виборів президента та запровадження системи відкритих виборчих списків. Відкриті списки нададуть громадянам право обирати саме осіб, яких вони хочуть бачити у Верховній Раді, а також і самим балотуватися до парламенту.

Верховна Рада повинна бути двопалатною. Наш нинішній парламент роз’єднаний і малоефективний. Цю проблему пропоную вирішити за допомогою скорочення числа депутатів та запровадження Верхньої палати з прямим представництвом із регіонів. Двопалатний парламент допоможе збалансувати загальнонаціональні та місцеві інтереси, поглибити представницьку демократію й піднести на новий рівень законодавчу діяльність.

Слід скасувати депутатську недоторканність. Кожен повинен бути відповідальним перед законом. Несправедливо, коли політики мають окремі закони, відмінні від законів, які діють для інших українців. Моя Конституція скасує подвійні стандарти парламентської недоторканності. Ті, хто створюють закони, будуть також їх виконувати. Таким чином, ми забезпечимо єдині правила гри для всіх.

Конституція України має забезпечувати реальну гарантію прав і свобод громадян, їхній соціальний захист. Одне з нагальних наших завдань — переорієнтувати правоохоронні органи із захисту інтересів влади на захист прав громадянина, а досудове слідство позбавити обвинувального ухилу. Згідно з оновленою Конституцією кожен зможе захистити свої права, зокрема оскаржити неконституційний закон у Конституційному Суді.

Конституція повинна відповідати європейським стандартам. Підстави для обмежень свободи політичної діяльності мають визначатися тільки Основним Законом України. Насильство не може бути засобом обстоювання політичних інтересів; діяльність політичних партій повинна ѓрунтуватися на вільній конкуренції, повазі до демократичних цінностей. В Україні має визнаватися право на опозиційну діяльність.

Насамкінець, будь-яка зміна до Конституції має бути відкрита й прозора, розроблена й ухвалена та погоджена з народом. Це є фундаментальний принцип демократії, якого треба постійно дотримуватися. Нова раціональна Конституція, заснована на цих принципах, дасть нам змогу ефективно долати майбутні економічні виклики завдяки єдності та дієвості. Нова Конституція — це наступний великий крок до справедливої і заможної України.

Задля досягнення цієї мети всі ми повинні згуртуватися і насамперед думати про народ. У наших особистих прагненнях ми всі індивідуалісти. Коли ж ідеться про економічний і політичний розвиток України, маємо пам’ятати, що ми — одна нація.

Закликаю всіх українців разом зі мною зробити вирішальний крок до демократичної, стабільної, заможної європейської України. Незважаючи на сьогоднішні труднощі, ми повинні вже зараз піклуватися про майбутнє. Важливо пам’ятати не тільки про те, де ми є, а й те, у якому напрямку ми рухаємося.

Україна — прекрасна країна. Ми пережили важкі часи в минулому, переживаємо складний період і нині, проте наш дух завжди був стійким. Ми й надалі наполегливо прямуватимемо до мети.

Наш шлях не буде легким. Але, якщо ми об’єднаємося і відкинемо наші суперечки, якщо кожен на своєму місці працюватиме для України, ми неодмінно досягнемо своєї мети. Переконаний, нам це під силу.

Запрошую і вас зробити Великий Наступний Крок до справедливої й заможної України.

Віктор ЮЩЕНКО, Президент України
Газета: 
Рубрика: